3 rasy psów żyją najdłużej. Kluczowa jest 1 cecha, którą się charakteryzują

3 rasy psów żyją najdłużej. Kluczowa jest 1 cecha, którą się charakteryzują fot. Adobe Stock, otsphoto
Najnowsze wyniki badań wykazały, że są 3 rasy psów, które żyją najdłużej. Charakteryzują się one jedną cechą i tak naprawdę ich wielkość wcale nie jest kluczowa. Sam zobacz, jakie psy cieszą się najdłuższym życiem.
/ 06.02.2024 08:00
3 rasy psów żyją najdłużej. Kluczowa jest 1 cecha, którą się charakteryzują fot. Adobe Stock, otsphoto

Gdy myślimy o wzięciu pod swoje skrzydła czworonoga, chcemy, aby taki psiak żył z nami jak najdłużej. Okazuje się, że pod tym względem kluczowa jest rasa, na jaką się decydujemy. Najnowsze badania na terenie Wielkiej Brytanii wykazały, że 3 rasy psów żyją najdłużej. Sam zobacz, jakie to pupile i dlaczego właśnie one mogą cieszyć się tak długą egzystencją.

Badania wykazały, że 3 rasy psów żyją najdłużej

Portal onet.pl przytoczył wyniki badań zamieszczonych na łamach magazynu „Scientific Reports”. Zostały one przeprowadzone przez brytyjską organizację charytatywną Dogs Trust. Zespół naukowców pod przywództwem Kirsten McMillan zbadał 584 734 psów o ponad 150 różnych rasach. Były to czworonogi czystej rasy lub mieszanej.

W trakcie badania, oprócz rasy, uwzględniono również płeć, wielkość, kształt głowy, datę urodzenia i datę śmierci (jeśli nastąpiła) czworonogów.

Podczas gdy w poprzednich badaniach płeć, kształt pyska i wielkość ciała były czynnikami wpływającymi na długowieczność psów, nikt nie badał interakcji między nimi ani potencjalnego związku między historią ewolucji a długością życia – powiedziała przewodnicząca badania.

Już jakiś czas temu udowodniono, że duże psy żyją krócej niż małe. Teraz okazuje się, że jeszcze jedna cecha ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o długość życia naszych czworonogów. Te wyniki są naprawdę zaskakujące.

Najdłużej żyjące psy charakteryzują się 1 cechą

Naukowcy z Wielkiej Brytanii wykazali, że rasa nadal ma kluczowe znaczenie co do długości życia psa. Istotny jest jednak jeden szczegół, jakim jest długość pyszczka pupila. Po dwóch skrajnych stronach znalazły się rasy o wydłużonej mordce, których średnia życia wyniosła ponad 13 lat oraz te o spłaszczonej kufie, które średnio żyją około 9 lat.

Średniej wielkości samiec o płaskim pysku, jak buldog angielski, ma prawie trzy razy większe prawdopodobieństwo, że będzie żył krócej, niż mała samica o długim pysku, jak jamnik miniaturowy czy chart włoski – dodała Kirsten McMillan.

Tym samym okazuje się, że najdłużej żyjące rasy to:

  • Lancashire Heeler – średnia długość życia 15,4 roku,
  • spaniel tybetański – 15,2 roku,
  • jamnik miniaturowy – 14 lat.

Również labradory, które są większymi pieskami, żyją stosunkowo długo. Średnia długość ich życia wynosi ponad 13 lat. Nie wszyscy właściciele czworonogów mają jednak powody do radości.

Osoby, których psiaki mają taką rasę jak buldog angielski czy buldog francuski, muszą liczyć się z tym, że długo nie nacieszą się swoim pupilem. Takie psiaki żyją średnio około 9 lat. Jest to naprawdę krótki wynik w porównaniu z innymi pupilami.

Źródło: onet.pl

Czytaj także:
Ile lat miałby twój pies, gdyby był człowiekiem? Sprawdź, jak obliczyć psie lata na ludzkie
Psy uwielbiają oglądać telewizję. Mają nawet swoje ulubione programy
3 przysmaki, które masz w domu, a pokocha je twój pies. Już nie musisz tracić pieniędzy na gotowce
 

Redakcja poleca

REKLAMA