Właściciele dużych psów będą zasmuceni. Ich pupile są poważnie zagrożone

Właściciele dużych psów będą zasmuceni. Ich pupile są poważnie zagrożone fot. Adobe Stock, Vesna
Uczeni z Uniwersytetu w Waszyngtonie przeprowadzili badanie, w którym wzięli pod uwagę duże i małe psy. Zależało im przede wszystkim na tym, żeby sprawdzić, które czworonogi żyją dłużej. Nie wszyscy właściciele zwierząt będą zadowoleni z tych wyników.
/ 31.01.2024 22:00
Właściciele dużych psów będą zasmuceni. Ich pupile są poważnie zagrożone fot. Adobe Stock, Vesna

Kochamy wszystkie psy bez względu na ich wielkość i rasę. Każdy pupil, bez wyjątku, zasługuje na ciepły dom i miłość człowieka. Ludzie, którzy przygarniają duże psiaki, muszą jednak liczyć się z pewną rzeczą, która od pewnego czasu była powszechnie znana, ale teraz została potwierdzona konkretnymi badaniami i niestety nie jest przyjemna dla fanów większych czworonogów. 

Zbadano duże i małe psy

Portal kobieta.wp.pl przytoczył wyniki eksperymentu przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Waszyngtonie. Postanowili oni przebadać 25 tys. psów żyjących w różnych częściach Ameryki. Łącznie wzięli pod lupę 238 ras milusińskich. Wyniki teoretycznie nie były zaskakujące, ale potwierdziły to, o czym mówi się od dłuższego czasu.

Okazało się, że duże psy żyją znacznie krócej niż małe. A wynika to ze schorzeń, na jakie zapadają. Są bowiem o wiele bardziej narażone na rozwój chorób, które mogą przyczynić się do przedwczesnej śmierci. Sam zobacz, co zagraża twojemu pupilowi.

Duże psy żyją znacznie krócej niż małe

Specjaliści zdradzili, że duże psiaki są bardziej narażone na wszelkie nowotwory oraz choroby kości i problemy żołądkowo-jelitowe. Również choroby neurologiczne i endokrynologiczne znacznie częściej dotykają rasy, które osiągają większe rozmiary – powyżej 10 kg. To jednak nie oznacza, że małe psiaki zupełnie nie są narażone na różne schorzenia.

Badanie wykazało, że drobne czworonogi znacznie częściej mają problemy ze wzrokiem, sercem oraz układem oddechowym. W ostateczności jednak są to mniej groźne dolegliwości, które nie prowadzą aż tak często do przedwczesnego zgonu naszego pupila.

Właściciele dużych psów nie będą zatem zadowoleni, ale też zaskoczeni. O tym, że większe czworonogi żyją krócej, mówiło się bowiem już od dłuższego czasu, a najnowsze wyniki badań tylko to potwierdzają.

Źródło: kobieta.wp.pl

Czytaj także:
3 owoce, które poważnie zaszkodzą twojemu psu. Nie dawaj mu ich pod żadnym pozorem
Psy uwielbiają oglądać telewizję. Mają nawet swoje ulubione programy
Jest 1 rzecz, którą możesz zrobić dla swojego psa. Na pewno ci za to podziękuje

Redakcja poleca

REKLAMA