wilczomlecz fot. Adobe Stock

Wilczomlecz - popularne gatunki wilczomleczy

Wilczomlecze lubią stanowiska jasne i ciepłe. Nawet, jeśli nie masz ręki do kwiatów, jest duża szansa, że wilczomlecz będzie u ciebie dobrze rósł. Do najbardziej znanych gatunków wilczomleczy należy poinsecja i wilczomlecz trójżebrowy.
/ 15.01.2020 14:48
wilczomlecz fot. Adobe Stock

Wilczomlecz to rodzaj roślin z rodziny wilczomleczowatych, bardzo liczny. Ich wspólną cechą jest biały trujący sok mleczny. Uważaj na tę roślinę zwłaszcza jeśli masz małe dzieci lub zwierzęta.

Nie sposób wymienić wszystkie gatunki wilczomleczy, poniżej dowiesz się jakie wymagania mają te najbardziej znane.

Wilczomlecz - najpopularniejsze rośliny:

Wilczomlecz nadobny - gwiazda betlejemska

Popularna zwłaszcza w okresie Bożego Narodzenia poinsecja to inaczej wilczomlecz nadobny, zwany również pięknym.

Wilczomlecz nadobny - poinsecja
fot. Adobe Stock

Poinsecja w okresie kwitnienia wymaga dosyć częstego podlewania (nawet raz na 2 dni), nie znosi za to mrozu ani przeciągów, co może wydawać się dziwne, skoro kupujemy ją zwykle zimą.

Wilczomlecz nadobny jest trujący dla zwierząt i ludzi - zjedzenie liścia może okazać się groźne w skutkach, spowodować wymioty lub biegunkę. Również podczas przesadzania warto założyć rękawice ochronne - w kontakcie ze skórą mogą pojawić się pęcherze.

Wilczomlecz trójżebrowy

Wbrew pozorom to nie jest kaktus, choć wiele osób tak określa tę roślinę. Wilczomlecz trójżebrowy (Euphorbia trigona) jest wyjątkowo dekoracyjną rośliną, jego okazałe przyrosty przykuwają uwagę. W warunkach naturalnych kwitnie.

Wilczomlecz trójżebrowy
fot. Adobe Stock

W donicy dorasta nawet do 2 metrów wysokości i właściwie nie potrzebuje do życia wiele - lubi słońce i rzadkie podlewanie: raz na 2 - 3 tygodnie. Można więc powiedzieć, że jest praktycznie bezobsługowy.

Aby go odpowiednio uformować i pobudzić boczne przyrosty, raz na jakiś czas warto ściąć czubek.

Wilczomlecz lśniący

Inna nazwa tej rośliny to korona cierniowa. Uprawiany w donicy może osiągnąć duże rozmiary - od 60 do 200 cm.

Wilczomlecz lśniący
fot. Adobe Stock

Wilczomlecz lśniący lubi ciepłe, suche i słoneczne stanowiska. Podlewamy raczej oszczędnie (jak pozostałe sukulenty), zimą dodatkowo ograniczamy podlewanie. 

Młode rośliny przesadzamy nawet co roku, starsze co 2 lata. Warto wspomagać je nawozami do kaktusów.

Wilczomlecz białounerwiony

Wilczomlecz białounerwiony to sukulent, który szybko rośnie. Cechują go dekoracyjne liście o dobrze zaznaczonych białych nerwach. Wytwarza niewielkie białe kwiaty, jednak nie są one zbyt okazałe.

wilczomlecz białounerwiony
fot. Adobe Stock

Wilczomlecz białounerwiony ma pewną ciekawą przypadłość, otóż potrafi... głośno rozrzucać nasiona, które wprost strzelają na nieduże odległości. Nasiona są trujące, więc warto zwracać baczną uwagę na to zjawisko po przekwitnięciu rośliny, kiedy zaczyna się wytwarzanie nasion.

Wilczomlecz białounerwiony nie ma szczególnych wymagań, podobnie jak inne wilczomlecze lubi stanowiska jasne, za to nie znosi przeciągów. Warto odżywiać go nawozem do kaktusów.

Wilczomlecz mleczny

Wilczomlecz mleczny (Euphorbia lactea) to wilczomlecz o wyjątkowo ciekawym wyglądzie, może przybierać różne formy.

Wilczomlecz mleczny
fot. Adobe Stock

Kształt wilczomlecza może przypominać kandelabr, dlatego bywa nazywana świecznikiem, może też przybierać różne wybarwienie.

Wilczomlecz mleczny źle reaguje na chłód, wymaga zastosowania podłoża do sukulentów. Widoczny na powyższym zdjęciu wilczomlecz mleczny odmiany Cristata rośnie wyjątkowo wolno.

Dowiedz się więcej na temat sukulentów:Zamiokulkas zamiolistny - uprawa i wymaganiaSansewieria wężownica - mało wymagająca roślina doniczkowa