Jak pielęgnować Gwiazdę Betlejemską?

Gwiazda betlejemska - jak prawidłowo ją pielęgnować, by nie była tylko chwilową ozdobą, a rośliną na lata? Zobaczcie.

Ten piękny kwiat to, tuż po choince, najbardziej charakterystyczna świąteczna roślina. Jej intensywne czerwone kwiaty przywodzą na myśl rodzinne, ciepłe święta. Dodają magii każdemu wnętrzu. To idealny dodatek na Boże Narodzenie. Ale czy wiemy, jak prawidłowo pielęgnować, by nie była tylko chwilową ozdobą, a rośliną na lata?

Jak pielęgnować Gwiazdę Betlejemską?

Fot. Fotolia

Wilczomlecz nadobny najbardziej znany pod nazwą Gwiazda Betlejemska lub Poinsecja to najpopularniejsza roślina sezonowa będąca wyjątkową świąteczną dekoracją naszych domów. Stała się w pewien sposób symbolem Świąt Bożego Narodzenia. Nie ma drugiej rośliny doniczkowej tak doskonale rozweselającej nasze mieszkanie w tym okresie jak owa roślina.

Aby ten kwiat mógł cieszyć nas swoim pięknej jak najdłużej należny przestrzegać kilku prostych zasad. Dzięki niemu nasza roślinka będzie urzekająca przez cały okres świateczny.

Zobacz: Świąteczne dekoracje z gwiazdą betlejemską w roli głównej

Jakie kwiaty kupować?

Pierwsza rzecz, na którą warto zwrócić uwagę już przy kupie gwiazdy, to jej zdrowotność. Kupujemy tylko zdrowe, pełne kwiaty o intensywnej jednolitej barwie. Nie kupujmy słabo wyglądających egzemplarzy. Kwiat powinien mieć zdrowe, ciemnozielone liście, które z pewnością nie powinny od dołu żółknąć, gdyż to już świadczy o złej kondycji. Rośliny nie mogą być również przelane i nawet minimalnie zaatakowane przez szkodniki. Dlatego tak ważne jest, by dokładnie się jej przyjrzeć, jeszcze przed zakupem.

Jake warunki będą najlepsze?

Jeśli już zdecydowaliśmy się na odpowiedni egzemplarz naszej świątecznej roślinki, zwróćmy uwagę na to, jak zachowuje się w naszej domowej temperaturze. Tej roślinie szkodzi temperatura poniżej 0°C, nie znosi ona zimnego powietrza i łatwo przemarza. Objawy przechłodzenia rośliny to żółknięcie i opadanie liści, a potem także kolorowych przykwiatków. Już chwilowe przechłodzenie rośliny może ją osłabić. W mieszkaniu należy staranie dobrać miejsce dla naszej bożonarodzeniowej, zielonej ozdoby. Unikamy stawiania jej zbyt blisko kaloryfera, gdyż będzie miała tam zbyt ciepło i zbyt mało wilgoci. Nie możemy także postawić Poinsecji przy samym oknie. Otwieranie okna powoduje duże wahania temperatur, których może nie przetrwać. Jeśli chodzi o ilość światła podczas kwitnienia nie ma aż takiego dużego znaczenia, roślina poradzi sobie nawet w ciemniejszych pomieszczeniach.

Gdzie trzymać?

Najlepszym miejscem dla Gwiazdy Betlejemskiej jest bardzo jasny, dobrze nasłoneczniony zakątek o optymalnej wilgotności powietrza. Poza tym w mieszkaniu nie może się przegrzać. Jeżeli temperatura miejsca, na którym się znajduje, przekroczy 22-23 stopnie, to jej liście mogą żółknąć i odpadać. Podobnie dzieje się przy zbyt małej wilgotności. Jeżeli chcemy, by roślinka olśniewała i przystrajała nasz stół, pamiętajmy, iż nie możemy go narażać na brak wzmożonego (dziennego) oświetlenia na dłużej niż 2-3 dni.

Jak rozmnażać?

Rozmnażanie tej rośliny nie jest przesadnie trudne, choć bywa dosyć pracochłonne. Jeżeli mamy odpowiedni mocno rozgałęzioną roślinę możemy swobodnie odciąć końcówki pędów, które posiadają minimum 3-4 wykształcone już liście. Dalej, końcówkę sadzonki zanurzamy w środku ukorzeniającym i sadzimy w ziemi torfowej lub specjalnych donicach torfowych oraz umieszczamy w szklarni lub w bardzo ciepłym miejscu. Przez najbliższe 2-3 tygodnie, aż do wykształcenie się korzeni, młode osobniki muszą stale być zraszane. Pamiętajmy, by robić to kilka razy dziennie, a w dni bardzo upalne nawet co 2 lub 3 godziny.

Uwaga na sok mleczny!

Poinsecja zawiera w sobie sok mleczny, który przy jej uszkodzeniu lub przycięciu wypływa z łodygi. Powoduje on podrażnienia skóry, dlatego do przycinania rośliny warto więc zakładać gumowe rękawiczki, a złamaną gałązkę można delikatnie przypalić płomieniem, co zatamuje sączenie się białej substancji.

Jeśli będziemy odpowiednio postępować z nasza czerwoną roślinką, możemy cieszyć się pięknym kwiatem przez cały grudzień oraz styczeń. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować przetrzymać roślinę na następny rok. Jest to roślina krótkiego dnia i potrzebuje nieprzerwanej nocy przez co najmniej 12 godzin. Nawet chwilowe włączenie światła późnym wieczorem lub w nocy udaremni nasze wysiłki. Trzeba włożyć bardzo dużo starań, aby roślina zakwitła i wybarwiła się w roku następnym, ale warto, by cieszyć się jej pięknem przez długi, długi czas. Tak by dotrwała do kolejnej Gwiazdki.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/3 lata temu
czy dostanę gdzieś w Polsce niebieską poinsencję ? Bo w sklepach widzę tylko czerwone i białe .
/3 lata temu
W auchanie sa niebieskie
/4 lata temu
ach, już się nie mogę doczekać aż zacznę jutro dekorować stół :) Mam nadzieję, że dzięki tym oraz wynalezionym w internecie radom, moje poinsencje wytrzymają jeszcze szmat 2015 roku :)