Gwiazda betlejemska - wilczomlecz nadobny fot. Adobe Stock

Gwiazda betlejemska - zimowanie, wymagania, podlewanie poinsecji

Gwiazda betlejemska czyli poinsecja zazwyczaj kwitnie na czerwono i jest ozdobą świątecznego stołu. Poinsecja nie toleruje mrozu, podlewamy ją co drugi dzień.
/ 19.11.2019 14:56
Gwiazda betlejemska - wilczomlecz nadobny fot. Adobe Stock

Gwiazda betlejemska to piękny kwiat, który zdobi wnętrza domów w okresie bożonarodzeniowym. Chyba żadna inna roślina doniczkowa aż tak bardzo nie kojarzy się z wigilijnym stołem jak właśnie poinsecja. Jej intensywne, czerwone kwiaty, a właściwie przykwiatki, dodadzą magii każdemu wnętrzu. 

Zwykle zapominamy o niej tuż po Nowym Roku, a szkoda, bo choć trudno o ponowne kwitnienie, same liście są wyjątkowo dekoracyjne.

Na skróty:

Poinsecja występuje pod kilkoma nazwami. Najbardziej znaną jest oczywiście gwiazda betlejemska, inne, rzadziej używane to wilczomlecz nadobny lub wilczomlecz piękny. 

Jakie kwiaty kupować?

W okresie przedświątecznym gwiazdę betlejemską kupisz w każdej kwiaciarni, na targu czy w supermarkecie. Za najtańszy, najmniejszy egzemplarz tej rośliny zapłacisz nawet 3 złote. Aby jednak długo cieszyć się walorami dekoracyjnymi poinsecji, warto wybrać taką, która nie umrze zaraz po świętach.

Zwróć uwagę na kilka rzeczy:

  • zdrowy wygląd liści, brak odbarwień i uszkodzeń mechanicznych;
  • stan pąków kwiatowych na szczycie;
  • odpowiednią wilgotność podłoża.

Nie kupuj gwiazdy betlejemskiej, która już w sklepie została przelana - poinsecja nie lubi nadmiernego podlewania. Liście gwiazdy betlejemskiej powinny być sprężyste, ciemnozielone. Jej liście nie powinny też żółknąć od spodu - sugeruje to złą kondycję rośliny. Może to świadczyć o przesuszeniu lub wychłodzeniu.

Gwiazdę betlejemską mogą atakować mszyce, mączliki, przędziorki. Przyjrzyj się roślinie przed zakupem: inaczej możesz te szkodniki przynieść do domu, a stamtąd już o krok od zarażenia innych roślin doniczkowych.

Pojedyncze plamy na liściach mogą świadczyć o chorobie grzybowej - kiedy tylko zauważysz je na swojej roślinie, usuń je.

Czy warto kupić gwiazdę betlejemską na targu?

Niektórzy sprzedawcy choinek oferują także sprzedaż jemioły czy chociażby poinsecji. Niestety łatwo wówczas o wychłodzenie rośliny. Zakup takiego egzemplarza trzeba traktować jako jednorazowy - najprawdopodobniej długo nie postoi, w domu zacznie masowo zrzucać liście i straci swoje walory dekoracyjne.

Gwiazdy betlejemskiej zdecydowanie nie warto kupować w mroźny dzień. Pamiętaj też o tym, by kupując poinsecję w kwiaciarni czy markecie, dobrze zabezpieczyć ją na czas transportu. Nawet kilka minut na mrozie może jej zaszkodzić.

Jak przezimować gwiazdę betlejemską?

Pod koniec zimy poinsecja przechodzi w stan spoczynku, dlatego należy wówczas przyciąć jej liście. Skracamy jej pędy, zostawiając kilka pąków. Na pewien czas straci ona oczywiście swoje walory estetyczne, jednak nie należy się tego obawiać. Może się bowiem okazać, że na roślinie tymczasowo nie zostanie nawet jeden liść.

Następnie gwiazdę betlejemską przenosimy w chłodniejsze miejsce na okres 4 - 6 tygodni. Optymalna temperatura to 12 - 15 stopni Celsjusza. Nie podlewamy rośliny ani jej nie nawozimy. Nie jest też konieczny dostęp do światła.

Po upływie tego czasu przesadzamy roślinę, wymieniamy ziemię. Ustawiamy w jasnym miejscu i obficie podlewamy. Kiedy pędy zaczną odrastać, możemy rozpocząć nawożenie.

Gwiazda betlejemska - wymagania

Gwiazda betlejemska lubi stanowisko jasne, ale nie toleruje bezpośredniego nasłonecznienia. Jej liście łatwo mogą ulec poparzeniom. Temperatura nie powinna być niższa niż 18 stopni, lepiej też, by temperatura pomieszczenia nie przekraczała 22 - 23 stopni.

Poinsecja pochodzi z Meksyku, gdzie osiąga duże rozmiary, najlepiej radzi sobie w klimacie tropikalnym lub subtropikalnym -  jest zupełnie nieodporna na mróz. Nie lubi także przeciągów.

Objawy przechłodzenia rośliny to żółknięcie i opadanie liści, a potem także kolorowych przykwiatków. Już chwilowe przechłodzenie rośliny może ją osłabić. W mieszkaniu należy staranie dobrać miejsce dla naszej bożonarodzeniowej, zielonej ozdoby. 

Unikamy stawiania jej zbyt blisko kaloryfera. Otwieranie okna powoduje duże wahania temperatur, których może nie przetrwać. Jeśli chodzi o ilość światła podczas kwitnienia nie ma aż takiego dużego znaczenia, roślina poradzi sobie nawet w ciemniejszych pomieszczeniach.

W domowych warunkach trudno doczekać się kolejnego kwitnienia w następnym roku, jednak już same liście są wyjątkowo dekoracyjne, dlatego warto zapewnić jej odpowiednią pielęgnację.

Poinsecja - podlewanie, pielęgnacja, przycinanie

Gwiazda betlejemska kwitnie przez około 2 miesiące, oczywiście pod warunkiem, że nie zaniedbasz pielęgnacji rośliny.

Jak często podlewać gwiazdę betlejemską?

Gwiazda betlejemska nie lubi przelania i przesuszenia. Regularnie sprawdzaj stan wilgotności podłoża. Jeśli ziemia w doniczce wyschnie, roślina szybko zgubi liście. Poinsecję możesz podlewać nawet co drugi dzień, ale niewielką ilością wody. 

Ziemia w doniczce powinna być stale lekko wilgotna.

Jak przycinać poinsecję?

Gwiazdę betlejemską przycinamy po przekwitnięciu przykwiatków, skracamy ją wówczas na wysokości 10 - 15 cm. 

Nawożenie gwiazdy betlejemskiej

Jeśli chcesz uprawiać roślinę przez cały rok, pamiętaj o regularnym nawożeniu. Poza okresem wegetacyjnym należy nawozić ją nawozem do roślin kwitnących co 2 tygodnie. Kupując poinsecję w grudniu, nie spiesz się więc z jej nawożeniem.

Jak rozmnażać gwiazdę betlejemską?

Rozmnażanie tej rośliny nie jest przesadnie trudne, choć bywa pracochłonne. Jeżeli mamy odpowiednio mocno rozgałęzioną roślinę, możemy swobodnie odciąć końcówki pędów, które posiadają minimum 3-4 wykształcone już liście.

Dalej, końcówkę sadzonki zanurzamy w środku ukorzeniającym i sadzimy w ziemi torfowej lub specjalnych donicach torfowych oraz umieszczamy w szklarni lub w bardzo ciepłym miejscu. Przez najbliższe 2-3 tygodnie, aż do wykształcenie się korzeni, młode osobniki muszą stale być zraszane. Pamiętajmy, by robić to kilka razy dziennie, a w dni bardzo upalne nawet co 2 lub 3 godziny.

Poinsecja - trująca roślina

Gwiazda betlejemska zawiera w sobie sok mleczny, który przy jej uszkodzeniu lub podczas przycinania wypływa z łodygi. Powoduje on podrażnienia skóry, dlatego podczas przycinania rośliny trzeba mieć na dłoniach rękawiczki ochronne.

Trujące soki znajdują się zarówno w łodydze, liściach jak i w korzeniach. Spożycie soku przez dorosłą osobę nie powinno skończyć się tragicznie, jednak w rzadkich przypadkach alergii może dojść do ataku astmy alergicznej.

Najczęściej kontakt ze skórą wywołuje stany zapalne, u niektórych osób spożycie części rośliny może wywołać zaburzenia żołądkowo-jelitowe

Jeśli w domu są małe dzieci, trzeba szczególnie uważać na to, by nie miały one bezpośredniego kontaktu z poinsecją. Uważaj także na inne trujące rośliny w waszym otoczeniu. Poinsecja jest niebezpieczna dla kotów - może wywołać podrażnienie błon śluzowych, a w przypadku połknięcia części rośliny doprowadzić do biegunki i wymiotów, a w efekcie odwodnienia. Warto udać się z kotem do weterynarza.

Dowiedz się więcej na temat gwiazdy betlejemskiej:Poinsecja - dekoracje z gwiazdą betlejemską w roli głównejDlaczego poinsecję kupujemy właśnie na święta?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/01.12.2015 18:51
czy dostanę gdzieś w Polsce niebieską poinsencję ? Bo w sklepach widzę tylko czerwone i białe .
/11.12.2015 19:58
W auchanie sa niebieskie
/23.12.2014 22:24
ach, już się nie mogę doczekać aż zacznę jutro dekorować stół :) Mam nadzieję, że dzięki tym oraz wynalezionym w internecie radom, moje poinsencje wytrzymają jeszcze szmat 2015 roku :)