Kwiat gwiazda betlejemska fot. Adobe Stock, New Africa

Kwiat gwiazda betlejemska - podlewanie, uprawa, pielęgnacja

Kwiat gwiazda betlejemska, czyli poinsecja, zazwyczaj kwitnie na czerwono i jest ozdobą świątecznego stołu. Roślina nie toleruje mrozu, należy ją podlewać co drugi dzień.
/ 23.09.2021 11:56
Kwiat gwiazda betlejemska fot. Adobe Stock, New Africa

Gwiazda betlejemska to piękny kwiat, który zdobi wnętrza domów w okresie bożonarodzeniowym. Chyba żadna inna roślina doniczkowa aż tak bardzo nie kojarzy się z wigilijnym stołem, jak właśnie poinsecja. Jej intensywne, czerwone kwiaty, (bywają też białe, różowe i biszkoptowe), a właściwie przykwiatki, dodadzą magii każdemu wnętrzu. 

Zwykle zapominamy o niej tuż po Nowym Roku, a szkoda, bo choć trudno o ponowne kwitnienie, same liście są wyjątkowo dekoracyjne.

Poinsecja występuje pod kilkoma nazwami. Najbardziej znaną jest oczywiście gwiazda betlejemska, inne, rzadziej używane to wilczomlecz nadobny lub wilczomlecz piękny. 

Spis treści:

  1. Jak kupić gwiazdę betlejemską?
  2. Gwiazda betlejemska - zimowanie
  3. Gwiazda betlejemska - wymagania rośliny
  4. Gwiazda betlejemska - pielęgnacja
  5. Czy gwiazda betlejemska jest trująca?

Jak wybrać gwiazdę betlejemska?

W okresie przedświątecznym gwiazdę betlejemską kupisz w każdej kwiaciarni, na targu czy w supermarkecie. Za najtańszy, najmniejszy egzemplarz tej rośliny zapłacisz kilka złotych. Aby jednak długo cieszyć się walorami dekoracyjnymi poinsecji, warto wybrać taką, która nie umrze zaraz po świętach.

Zwróć uwagę na kilka rzeczy:

  • zdrowy wygląd liści, brak odbarwień i uszkodzeń mechanicznych;
  • stan pąków kwiatowych na szczycie;
  • odpowiednią wilgotność podłoża.

Nie kupuj gwiazdy betlejemskiej, która już w sklepie została przelana - poinsecja nie lubi nadmiernego podlewania. Liście gwiazdy betlejemskiej powinny być sprężyste, ciemnozielone. Jej liście nie powinny też żółknąć od spodu - sugeruje to złą kondycję rośliny. Może to świadczyć o przesuszeniu lub wychłodzeniu.

Gwiazdę betlejemską mogą atakować mszyce, mączliki, przędziorki. Przyjrzyj się roślinie przed zakupem: inaczej możesz te szkodniki przynieść do domu, a stamtąd już o krok od zarażenia innych roślin doniczkowych.

Pojedyncze plamy na liściach mogą świadczyć o chorobie grzybowej - kiedy tylko zauważysz je na swojej roślinie, usuń je.

Niektórzy sprzedawcy choinek oferują także sprzedaż jemioły czy chociażby poinsecji. Niestety łatwo wówczas o wychłodzenie rośliny. Zakup takiego egzemplarza trzeba traktować jako jednorazowy - najprawdopodobniej długo nie postoi, w domu zacznie masowo zrzucać liście i straci swoje walory dekoracyjne.

Gwiazdy betlejemskiej zdecydowanie nie warto kupować w mroźny dzień. Pamiętaj też o tym, by kupując poinsecję w kwiaciarni czy markecie, dobrze zabezpieczyć ją na czas transportu. Nawet kilka minut na mrozie może jej zaszkodzić.

Gwiazda betlejemska - zimowanie

Pod koniec zimy poinsecja przechodzi w stan spoczynku, dlatego należy wówczas przyciąć jej liście. Skróć jej pędy, zostawiając kilka pąków. Na pewien czas straci ona oczywiście swoje walory estetyczne, jednak nie należy się tego obawiać. Może się bowiem okazać, że na roślinie tymczasowo nie zostanie nawet jeden liść.

Następnie gwiazdę betlejemską przenieś w chłodniejsze miejsce na okres 4 - 6 tygodni. Optymalna temperatura to 12 - 15 stopni Celsjusza. Nie podlewaj rośliny ani jej nie nawoź. Nie jest też konieczny dostęp do światła.

Po upływie tego czasu przesadź roślinę, wymień ziemię. Ustaw w jasnym miejscu i obficie podlewaj. Kiedy pędy zaczną odrastać, możesz rozpocząć nawożenie.

Gwiazda betlejemska - wymagania rośliny

Gwiazda betlejemska lubi stanowisko jasne, ale nie toleruje bezpośredniego nasłonecznienia. Jej liście łatwo mogą ulec poparzeniom. Temperatura nie powinna być niższa niż 18 stopni, lepiej też, by temperatura pomieszczenia nie przekraczała 22 - 23 stopni.

Poinsecja pochodzi z Meksyku, gdzie osiąga duże rozmiary, najlepiej radzi sobie w klimacie tropikalnym lub subtropikalnym -  jest zupełnie nieodporna na mróz. Nie lubi także przeciągów.

Objawy przechłodzenia rośliny to żółknięcie i opadanie liści, a potem także kolorowych przykwiatków. Już chwilowe przechłodzenie rośliny może ją osłabić. W mieszkaniu należy staranie dobrać miejsce dla naszej bożonarodzeniowej, zielonej ozdoby. 

Unikaj stawiania jej zbyt blisko kaloryfera. Otwieranie okna powoduje duże wahania temperatur, których może nie przetrwać. Ilość światła podczas kwitnienia nie ma aż takiego dużego znaczenia, roślina poradzi sobie nawet w ciemniejszych pomieszczeniach.

W domowych warunkach trudno doczekać się kolejnego kwitnienia w następnym roku, jednak już same liście są wyjątkowo dekoracyjne, dlatego warto zapewnić jej odpowiednią pielęgnację.

gwiazda betlejemska pielęgnacjafot. Gwiazda betlejemska/Adobe Stock, New Africa

Gwiazda betlejemska - pielęgnacja

Gwiazda betlejemska kwitnie przez około 2 miesiące, oczywiście pod warunkiem, że nie zaniedbasz pielęgnacji rośliny.

Podlewanie gwiazdy betlejemskiej

Gwiazda betlejemska nie lubi przelania i przesuszenia. Regularnie sprawdzaj stan wilgotności podłoża. Jeśli ziemia w doniczce wyschnie, roślina szybko zgubi liście. Poinsecję możesz podlewać nawet co drugi dzień, ale niewielką ilością wody. 

Ziemia w doniczce powinna być stale lekko wilgotna.

Przycinanie gwiazdy betlejemskiej

Gwiazdę betlejemską przycinaj po przekwitnięciu przykwiatków, skracaj ją wówczas na wysokości 10 - 15 cm. 

Nawożenie gwiazdy betlejemskiej

Jeśli chcesz uprawiać roślinę przez cały rok, pamiętaj o regularnym nawożeniu. Poza okresem wegetacyjnym należy nawozić ją nawozem do roślin kwitnących co 2 tygodnie. Kupując poinsecję w grudniu, nie spiesz się więc z jej nawożeniem.

Jak rozmnażać gwiazdę betlejemską?

Rozmnażanie tej rośliny nie jest przesadnie trudne, choć bywa pracochłonne. Jeżeli masz odpowiednio mocno rozgałęzioną roślinę, możesz swobodnie odciąć końcówki pędów, które posiadają minimum 3-4 wykształcone już liście.

Dalej, końcówkę sadzonki zanurzaj w środku ukorzeniającym i sadź w ziemi torfowej lub specjalnych donicach torfowych oraz umieszczaj w szklarni lub w bardzo ciepłym miejscu.

Przez najbliższe 2-3 tygodnie, aż do wykształcenie się korzeni, młode osobniki muszą stale być zraszane. Pamiętaj, by robić to kilka razy dziennie, a w dni bardzo upalne nawet co 2 lub 3 godziny.

Czy gwiazda betlejemska jest trująca?

Gwiazda betlejemska zawiera w sobie sok mleczny, który przy jej uszkodzeniu lub podczas przycinania wypływa z łodygi. Powoduje on podrażnienia skóry, dlatego podczas przycinania rośliny trzeba mieć na dłoniach rękawiczki ochronne.

Trujące soki znajdują się zarówno w łodydze, liściach jak i w korzeniach. Spożycie soku przez dorosłą osobę nie powinno skończyć się tragicznie, jednak w rzadkich przypadkach alergii może dojść do ataku astmy alergicznej.

Najczęściej kontakt ze skórą wywołuje stany zapalne, u niektórych osób spożycie części rośliny może wywołać zaburzenia żołądkowo-jelitowe

Jeśli w domu są małe dzieci, trzeba szczególnie uważać na to, by nie miały one bezpośredniego kontaktu z poinsecją. Uważaj także na inne trujące rośliny w waszym otoczeniu. Poinsecja jest niebezpieczna dla kotów - może wywołać podrażnienie błon śluzowych, a w przypadku połknięcia części rośliny doprowadzić do biegunki i wymiotów, a w efekcie odwodnienia. Warto udać się z kotem do weterynarza.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 07.12.2012 r.

Czytaj także:
Rośliny zimozielone - najpiękniejsze gatunki
Rośliny oczyszczające powietrze
Rośliny niewymagające podlewania