PODŁOGA DREWNIANA: wszystko o drewnianej podłodze

stopy na podłodze fot. Fotolia
Jak wybrać idealną podłogę drewnianą? Czym różnią się klasy drewna? Czy lepsze będzie olejowanie, czy lakierowanie parkietu? Zobacz!
Weronika Kwaśniak / 17.05.2017 13:17
stopy na podłodze fot. Fotolia

Podłoga drewniana nie jest tania - zwłaszcza w porównaniu np. z panelami podłogowymi. Nikomu nie trzeba chyba jednak udowadniać wyższości podłogi nad panelami. Nigdy nie wyjdzie z mody, jest ponadczasowa i szlachetna, a do tego można ją odświeżać w nieskończoność. O ile zniszczone panele trzeba po prostu wyrzucić, o tyle podłogę drewnianą można poddawać renowacji, cyklinując. Ponieważ zakup podłogi wiąże się z dużym wydatkiem, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

O czym pamiętać, kupując podłogę drewnianą?

  • Po pierwsze, zastanów się dobrze nad wyborem punktu, w którym dokonasz zakupu. Ewentualne wady desek mogą ujawnić się np. po roku od ułożenia parkietu, dlatego nie warto łaszczyć się na produkty niższej jakości i z niepewnego źródła. Specjaliści zalecają, aby podłogi drewnianej nie kupować w markecie - wielkopowierzchniowe sklepy często nie mają odpowiednich warunków do przechowywania desek. Nieodpowiednia wilgotność skutkuje np. odkształceniem parkietu już po montażu.
  • Wilgotność drewna musi mieścić się w przedziale 7-11%.
  • Podłoga drewniana musi być opakowana w folię termokurczliwą. W przeciwnym wypadku naciągnie wilgocią z powietrza i po ułożeniu parkietu będą widoczne duże nierówności.

Jak dbać o drewnianą podłogę?

Klasy drewna, rozróżniane w przypadku podłogi drewnianej

Twardość drewna opisuje odporność materiału na ścieranie i wgniecenia. Podłoga drewniana jest więc opisywana za pomocą różnych klas.

  • Klasa I - miękkie drewno, które nie jest zalecane na podłogi.
  • Klasa II - rodzaje drewna o średniej twardości, sprawdzą się np. w sypialni, gdzie zazwyczaj domownicy nie chodzą w butach. Drewno klasy II to np. klon.
  • Klasa III - twarde drewno, które świetnie sprawdzi się np. przedpokoju lub kuchni. Drewno klasy III to m.in. buk, dąb. czereśnia.

Rodzaj zabezpieczenia podłogi drewnianej

Drewnianą podłogę należy zabezpieczyć. Istnieją 3 rodzaje zabezpieczeń:

  • Olej - olejowane drewno wygląda najbardziej naturalnie, wyeksponowana zostaje też naturalna struktura desek. Olejowanie ma jednak jedną istotną wadę: trzeba je powtarzać co 6-12 miesięcy.
  • Lakier - najtrwalsza metoda zabezpieczenia podłogi drewnianej. Dobrze położony lakier świetnie się prezentuje nawet przez 20 lat i idealnie chroni parkiet. Gdy ulegnie uszkodzeniu, powierzchnię należy wycyklinować i polakierować ponownie. Wyróżniamy lakier matowy, półmatowy i o wysokim połysku. W polskich wnętrzach najpopularniejszy jest ten półmatowy. Z kolei lakier o wysokim połysku mocno odbija światło i wymaga najwięcej uwagi, związanej z pielęgnacją powierzchni.
  • Olejowosk - kompromis pomiędzy polakierowaniem a olejowaniem podłogi drewnianej. Oleje wnikają głęboko w deski, sprawiając że podłoga wygląda naturalnie, a woski chronią parkiet z wierzchu, zabezpieczając przed plamami i zarysowaniami. Nakładanie olejowosku powtarza się zazwyczaj co 6-8 lat.

Czytaj więcej porad domowych

Redakcja poleca

REKLAMA