Soda na pleśń w doniczce i inne domowe sposoby. Pozbądź się białego nalotu z ziemi

Pleśń w doniczce fot. Adobe Stock, Martina
Pleśń w doniczce z kwiatami pojawia się, kiedy w pomieszczeniu jest wilgotno i mało słonecznie. Ziemia w kwiatach pleśnieje też z powodu przelania lub gdy ziemia w doniczce jest zbita i gliniasta. Dobrym pomysłem jest także zastosowanie domowych sposobów - sprawdza się przede wszystkim soda na pleśń w doniczce.
Edyta Liebert / 14.04.2022 07:43
Pleśń w doniczce fot. Adobe Stock, Martina

Pleśń na ziemi w doniczce świadczy o obecności grzybów, które utrudniają korzeniom dostęp do wody. Nie musi być białym nalotem czy puchem, może być też koloru brązowego z licznymi zarodnikami. Kiedy na ziemi w doniczce pojawia się pleśń, zlikwidujesz ją domowymi sposobami. Warto też przesadzić roślinę.

Spis treści:

  1. Jak wygląda pleśń w kwiatach
  2. Pleśń w doniczce: skąd się bierze?
  3. Cynamon na pleśń w doniczce
  4. Soda na pleśń w doniczce
  5. Czosnek na pleśń w doniczce
  6. Zapobieganie i walka z pleśnią

Jak wygląda pleśń w kwiatach

Wbrew obiegowej opinii pleśń w doniczce to nie tylko biały kożuch czy biały puch. Pleśń na ziemi w kwiatach może mieć kolor szarobrązowy z widocznymi zarodnikami, lekko zielony lub żółtawy. Pleśń to nic innego jak zbita grzybnia, która osadza się na powierzchni podłoża i ściankach doniczki sygnalizując problem, a niezauważona lub zignorowana potrafi zająć całą wierzchnią warstwę podłoża, szkodząc roślinie.

Biały nalot na doniczce - czy zawsze jest to pleśń? Warto wspomnieć, że biały nalot na ściankach doniczek nie zawsze oznacza, że masz do czynienia z pleśnią - może to być osad kamienny z wody, którą podlewasz rośliny. 

Soda na pleśń w doniczcefot. Pleśń na ziemi w doniczkach ma najczęściej postać skłębionych, białych kłaczków/Adobe Stock, Martina

Pleśń w doniczce: skąd się bierze?

Dlaczego ziemia w kwiatach pleśnieje? Pleśń w doniczce z kwiatami pojawia się wtedy, gdy spełniony jest przynajmniej jeden z poniższych warunków:

  • roślina ma utrudniony dostęp do światła słonecznego (dlatego pleśń w doniczce pojawia się najczęściej w okresie jesienno-zimowym),
  • zbyt kwaśne podłoże,
  • nadmierne stosowanie fusów z kawy jako nawóz,
  • pomieszczenie jest zawilgocone i ciemne, 
  • ziemia w doniczce jest gliniasta, zbita, ciężka,
  • kwiaty w doniczkach są zbyt obficie podlewane,
  • rośliny przesadziłaś zimą, co wpływa na nie destrukcyjnie,
  • zbyt gęsto postawione kwiaty na parapecie i stojakach.

Cynamon na pleśń w doniczce 

To jeden z popularniejszych domowych sposobów na pleśń na ziemi w doniczce. Posyp ziemię sproszkowanym cynamonem. Ma działanie przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Już następnego dnia powinna nastąpić poprawa, a białe skłębione kłaczki pleśni powinny się zmniejszać. 

Soda na pleśń w doniczce

Soda oczyszczona daje duże pole do działania dzięki wachlarzowi swoich zastosowań nie tylko w kuchni czy łazience, lecz także w pielęgnacji roślin. Jeśli nie masz pod ręką cynamonu, sodą posyp wierzchnią warstwę ziemi w doniczce zainfekowanej pleśnią. Po upływie 24 godzin powinnaś zauważyć poprawę. 

Zapobiegawczo możesz stosować sodę rozcieńczoną z wodą w określonych proporcjach. Roztworem spryskuj ziemię, liście czy łodygi, jeśli obawiasz się, że może rozwinąć się pleśń na ziemi w ogrodzie lub w domu. Nalot na liściach czy łodygach roślin po zastosowaniu oprysku z sody powinien ściemnieć - to znak, że soda działa na pleśń w doniczce i niedługo pozbędziesz się problemu.

  • Do 200 ml letniej wody dodaj 2 łyżki stołowe sody oczyszczonej.
  • Przelej roztwór do butelki z dozownikiem.
  • Rozpyl wodę z sodą na miejsce, gdzie pojawiła się pleśń. Pozostaw przygotowaną substancję na około 2 godziny.

Czosnek na pleśń w doniczce

Czosnek jest znany ze swoich leczniczych właściwości: działa przeciwgrzybicznie i antybakteryjnie, ale pachnie mniej znośnie, niż cynamon, więc rozważ jego zastosowanie na pleśń w doniczkach. Czosnek sprawdzi się także wtedy, gdy w pomieszczeniu znajduje się grzyb na ścianachNie stosuj do usuwania pleśni czosnku chińskiego, bo sam jest atakowany przez grzyby. Jak zastosować czosnek do kwiatów? 

  • Ząbek czosnku pokrój w plasterki.
  • Kawałki czosnku wkładaj do doniczki - przeniknie on do ziemi i zadziała grzybobójczo.

Gdy domowe sposoby na pleśń na ziemi w doniczce się nie sprawdzą, warto rozważyć zakup specjalnego preparatu chemicznego. Pamiętaj, by aplikować go wieczorem. Zwalczanie pleśni w doniczce może potrwać kilka tygodni.

Zapobieganie i walka z pleśnią

Na szczęście z pleśnią w doniczce można walczyć i można jej zapobiegać. Nie tylko stosowanie sody czy cynamonu będzie dawać długotrwałe efekty. Sięgaj także po inne domowe metody walki z białym nalotem na ziemi w doniczce:

  • przesadzaj rodziny wczesną wiosną,
  • rozszczelniaj okna i wietrz mieszkanie,
  • unikaj zraszania roślin, jeśli tego nie wymagają,
  • staraj się ustawiać kwiaty w domu tak, by miały własną przestrzeń wzrostu,
  • nie przelewaj roślin - sprawdź wilgotność podłoża przed podlaniem,
  • zadbaj o to, by roślina miała luźną, przepuszczalną ziemię z odpowiednim drenażem na dnie. 

Pleśń na ziemi w doniczcefot. Sposoby na pleśń w doniczce /Adobe Stock, Megan Betteridge

Piękne kwiaty, dzięki którym Twój dom nabierze nowego wyglądu, zamówisz taniej, wykorzystując kod rabatowy OBI. Sprawdź!

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 13.07.2021

Czytaj także: Mleko jako nawóz do roślinNawóz do roślin ze skórki awokadoJak sprawdzić, czy roślina potrzebuje wody

Redakcja poleca

REKLAMA