POLECAMY

Ratunku! Ziemia w doniczkach moich kwiatów robi się biała!

Po kilku latach uprawy domowych roślin w tej samej, niezmienianej doniczce pojawia się na ziemi szpecący biały osad. Można go także zauważyć w skrzynkach i donicach balkonowych. Bywa, że przykleja się do ścianek donic. Co jest tego przyczyną i jak się go pozbyć?
/ 3 miesiące temu
Ratunku! Ziemia w doniczkach moich kwiatów robi się biała! fot. Adobe Stock

Wykwity solne

Często ten biały osad to po prostu wykwity solne. Przyczyną ich powstawania jest  podlewanie kwiatów twardą wodą, a taka właśnie płynie w większości naszych kranów. Zawarte w niej związki mineralne krystalizują się na powierzchni ziemi w postaci osadu, w czasie parowania wody. Takie wykwity wyglądają brzydko, ale nie szkodzą roślinom. Aby uniknąć ich powstawania, trzeba po prostu podlewać kwiaty wodą przegotowaną, albo przefiltrowaną. Można też dodawać do wody środek zmiękczający (kupisz go w sklepie ogrodniczym) lub zakwasić nieco wodę sokiem z cytryny ewentualnie kwaskiem cytrynowym.

Przenawożenie roślin

Powodem powstawania nalotu może być też przenawożenie roślin - wtedy dochodzi do zasolenia podłoża. W doniczce jest niewiele ziemi, więc łatwo ją przenawozić. Ważne, by umiarkowanie zasilać rośliny nawozami (np. połową dawki). Co jakiś czas warto wymienić wierzchnią warstwę podłoża na nową lub przykryć ziemię żwirkiem.

Rozwój grzybów pleśniowych

Biały nalot spowodowany rozwojem grzybów pleśniowych ma charakterystyczny wygląd i zdecydowanie różni się od wykwitów solnych. Przypomina puszystą, miękką mgiełkę. W rzeczywistości jest to grzybnia złożona z zarodników. Zwykle do jej powstania przyczynia się znaczna wilgotność podłoża, dość wysoka temperatura w pomieszczeniu, brak światła i świeżego powietrza. W tej sytuacji najlepiej wymienić ziemię na lżejszą, a następnie ograniczyć podlewanie. Należy nawilżać ziemię dopiero wtedy, gdy nieco przeschnie. Roślinę warto postawić w jaśniejszym miejscu i zadbać, by miała dopływ świeżego powietrza oraz dobry drenaż. W ostateczności można zastosować środek grzybobójczy. Pleśń należy zwalczać, bo może niekorzystnie wpływać na kondycję rośliny i powodować jej zamieranie.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)