plamy z truskawek fot. Adobe Stock, HalynaRom

Plamy z truskawek: jak je usunąć (świeże i zaschnięte)

Plamy z truskawek, choć przez swój kolor wydają się trudne do usunięcia, wcale takie nie są. Często wystarczy po prostu gorąca albo wrząca woda. Możesz także sięgnąć po specjalne mydełka odplamiające lub domowe sposoby. Świetnie sprawdza się soda oczyszczona oraz ocet. Zobacz, jak usunąć świeże i stare plamy z truskawek.
/ 21.05.2022 05:44
plamy z truskawek fot. Adobe Stock, HalynaRom

Plamy z truskawek wydają się być uporczywe, ale w rzeczywistości są dość łatwe do usunięcia. Najszybciej pozbędziesz się świeżej plamy, jednak jeśli przegapisz moment jej pojawienia się, jeszcze nic straconego. Zobacz, jak usunąć plamy z truskawek - analogicznie możesz postąpić z plamami z poziomek czy malin.

Spis treści:

  1. Plamy z truskawek: jak usunąć świeżą plamę?
  2. Zaschnięte plamy z truskawek: jak się ich pozbyć?
  3. Domowe sposoby na plamy z truskawek

Plamy z truskawek: jak usunąć świeżą plamę?

Świeże plamy z truskawek to w zasadzie żaden problem. Usuniesz je bez problemu z pomocą bardzo gorącej, a nawet wrzącej wody (jeśli materiał nie jest zbyt delikatny). Połóż zabrudzoną tkaninę w wannie, umywalce lub brodziku, a następnie polej gorącą wodą. Plama z truskawek zniknie na twoich oczach. Następnie poczekaj, aż materiał trochę przestygnie i wypierz go jak zwykle.

Pamiętaj, żeby nie wycierać świeżej plamy ściereczką, bo możesz wprowadzić barwnik jeszcze głębiej w tkaninę i utrudnić jego usunięcie. Możesz za to delikatnie przyłożyć wilgotną ściereczkę, żeby wchłonęła nadmiar barwnika, a następnie zadziałać ciepłą wodą.

Zaschnięte plamy z truskawek: jak się ich pozbyć?

Jeśli przeoczysz moment, kiedy plama z truskawek była świeża i pozwolisz jej zaschnąć, jeszcze nie wszystko stracone. Aby pozbyć się zaschniętej plamy z truskawek, użyj mydła odplamiającego. Dostaniesz je w większości sklepów kosmetycznych i z chemią gospodarczą. Zwilż materiał, a następie delikatnie potrzyj mydełkiem plamę z truskawek.

Pamiętaj, aby nie trzeć rękami materiału. Możesz delikatnie spienić produkt palcami. Po kilkunastu sekundach spłucz całość i wypierz jak zwykle. Białe ubrania możesz spróbować wyczyścić wybielaczem albo użyć boraksu.

jak usunąć plamę z truskawek
fot. Jak usunąć plamę z truskawek/Adobe Stock, Apiwat

Domowe sposoby na plamy z truskawek

Jeśli chcesz szybko pozbyć się zaschniętej plamy, ale nie masz pod ręką żadnego chemicznego środka, możesz sięgnąć po domowe metody. Najlepiej sprawdzi się ocet oraz soda oczyszczonaWrzuć zabrudzone ubranie do ciepłej wody z dodatkiem octu. Zmiękczy on materiał, dzięki czemu plama łatwiej da się usunąć. Następnie wypierz ubranie drugi raz tak jak zwykle.

Innym sposobem jest porządne polanie plamy z truskawek zimną wodą, a następnie wyczyszczenie przy pomocy sodowej papki. Weź trochę sody oczyszczonej i wymieszaj ją w miseczce razem z octem, tak aby powstała gęsta pasta.

Mieszankę połóż na wymoczoną w zimnej wodzie plamę i zostaw na 15-20 minut. Po tym czasie wypłucz ubranie i wypierz je jak zwykle.

jak usunąć stare plamy z truskawek"
fot. Jak usunąć plamy z truskawek/Adobe Stock, HalynaRom

Czytaj także:
Jak usunąć plamy ze szminki
Jak usunąć plamy z buraka
Jak usunąć plamy z trawy