Liść laurowy na kaloryferze to prawdziwy hit w domu. Jeśli cenisz sobie naturalne, tanie i banalne triki domowe, na pewno spodoba ci się ten pomysł. Liście laurowe zapewniają odświeżenie powietrza w kilka minut.
Spis treści:
- Co daje liść laurowy na kaloryferze?
- Jak skorzystać z liścia laurowego na kaloryferze?
- Inne naturalne odświeżacze powietrza z kaloryfera
Co daje liść laurowy na kaloryferze?
Liść laurowy położony na kaloryferze działa jak naturalny odświeżacz powietrza. Z liści laurowych pod wpływem ciepła uwalniają się naturalne aromaty i olejki eteryczne, które mają charakterystyczny, intensywny zapach. Ciepłe powietrze podgrzewa liście laurowe, a olejki eteryczne parują. Całe pomieszczenie wypełnia charakterystyczny korzenny zapach laurowych liści. Można w ten sposób zamaskować nieprzyjemne zapachy np. utrzymujący się w domu zapach po smażeniu lub nieprzyjemny zapach dochodzący z kaloryferów.
Liść laurowy na kaloryferze może też odstraszać owady. Zapachu liści laurowych nie lubią np. mole spożywcze, muszki owocówki, a nawet komary.
Połóż kilka sztuk na półce i raz na zawsze pozbądź się moli spożywczych z kuchni
Olejki eteryczne z liścia laurowego mają też prozdrowotne działanie. Są antybakteryjne i przeciwzapalne. Działają relaksująco i wspierają zdrowy sen.
Przyjemny zapach liści laurowych w domu to więc naturalny i tani odświeżacz powietrza bez chemikaliów. Wdychanie oparów z liści jest znacznie zdrowsze niż np. wdychanie oparów ze sztucznych świec zapachowych.
Liście laurowe można umieszczać na grzejnikach w całym domu: w łazience zapewnią relaksującą atmosferę, w kuchni zadbają o neutralizację zapachów, a w salonie wprowadzą miły korzenny zapach.
Olejki eteryczne w liściach laurowych
W liściach laurowych znajdują się naturalne olejki eteryczne, które mają charakterystyczny zapach i smak. Oto kilka substancji, które odpowiadają za specyficzne właściwości liści laurowych i powodują, że to dobry naturalny odświeżacz powietrza:
- Eugenol — najintensywniej pachnący olejek z liści laurowych. Nadaje im charakterystyczny smak i aromat. Występuje też w goździkach i cynamonie.
- Mircen — związek o charakterystycznym zapachu, spotykany także w innych olejkach eterycznych (np. lawendowym i cytrynowym).
- Eukaliptol — związek występujący obficie w eukaliptusie, który jest także w liściach laurowych. To jego obecności stosuje się liście laurowe na kaszel.
- Pineny (α-pinen i β-pinen) — inne aromatyczne substancje, które nadają liściom laurowym ich charakterystyczny zapach.
Jak skorzystać z liścia laurowego na kaloryferze?
Oto dokładna instrukcja wykorzystania liści laurowych jako odświeżacza powietrza:
- Wybierz świeże, najlepiej mokre liście (np. z drzewka laurowego uprawianego w doniczce).
- Umieść 2-3 liście laurowe na zimnym lub lekko rozgrzanym kaloryferze.
- Nastaw kaloryfer na niskie lub średnie grzanie.
- Poczekaj, aż w pomieszczenie wypełni zapach liści laurowych.
- Pilnuj, by liście laurowe nie wpadły do wnętrza kaloryfera.
- Pozostaw liście na kaloryferze do ich całkowitego wyschnięcia. Gdy stracą aromat, możesz wymienić liście laurowe na nowe.
Inne naturalne odświeżacze powietrza z kaloryfera
Liście laurowe to niejedyny środek, który może zadziałać jak naturalne odświeżenie powietrza. Piękny zapach w domu można uzyskać naturalnymi metodami także, jeśli na kaloryferze umieścisz:
- liście limonki kaffir,
- skórkę cytrusów (mandarynki, cytryny, pomarańczy),
- korę cynamonu,
- plasterek jabłka,
- mandarynkę z powbijanymi goździkami.
Czytaj także:
Liść laurowy na muszki owocówki
Nalewka z liści laurowych: wystarczy kieliszek dziennie, aby zobaczyć pozytywne efekty
Dodaj liść laurowy do prania: to stary, babciny i tani trik na czyste i pachnące ubrania
Czy zastosowanie liścia laurowego na odchudzanie to dobry pomysł?