Dodaj liść laurowy do prania: to stary, babciny i tani trik na czyste i pachnące ubrania

liść laurowy do prania fot. Adobe Stock, Brent Hofacker
Naturalne środki do prania w ostatnich latach są coraz bardziej popularne. Aby pranie było idealnie czyste i pachnące, używamy nie tylko sody oczyszczonej, ale także liści laurowych. Okazuje się, że mogą one pomóc w przypadku drobnych katastrof. Zobacz, po co dodawać liście laurowe do prania.
/ 08.02.2023 05:37
liść laurowy do prania fot. Adobe Stock, Brent Hofacker

Liście laurowe mają szereg zastosowań. Możesz włożyć je do szafki kuchennej, aby pozbyć się moli spożywczych. Są także świetnym domowym sposobem na siwe włosy, bóle stawów, a nawet mogą pomóc w przypadku dny moczanowej. Okazuje się, że liście laurowe mogą także uratować twoje pranie, kiedy zdarzy ci się mały wypadek.

Spis treści:

  1. Co daje liść laurowy do prania?
  2. Jak stosować liść laurowy na zafarbowane ubrania?
  3. Czy liść laurowy wybiela pranie?
  4. Co zamiast liścia laurowego do prania?

Co daje liść laurowy do prania?

Dodanie liścia laurowego do prania w pralce czy ręcznego nie sprawi, że plamy szybciej znikną ani nie doda ubraniom przyjemnego zapachu, ale szybko i sprawnie pomoże w przypadku przypadkowego zafarbowania ubrań.

Właściwości liści laurowych wybarwiają niechciany pigment i przywracają ubraniom pierwotny kolor. Ten prosty trick stosowały nasze mamy i babcie, a dzisiaj metoda ta wraca do łask. Im świeższy liść, tym lepiej. Nie musi być prosto z drzewka, ale dobrze, jeśli opakowanie z przyprawą jest szczelnie zamknięte, a liście nie wietrzeją.

Razem z listkiem laurowym do prania możesz dodać także 2-3 łyżki soli. Podbije ona kolor tkanin, a w przypadku białych ubrań zredukuje poszarzenia.

liść laurowy do pralki

fot. Liść laurowy do prania/Adobe Stock, Konstantin Yuganov

Jak stosować liść laurowy na zafarbowane ubrania?

Możesz wybrać jedną z dwóch metod. Liść laurowy możesz po prostu wrzucić do bębna pralki razem z ubraniami. Możesz włożyć je do małej siateczki, aby nie pokruszyły się nadmiernie. Pranie nastaw tak jak zwykle i użyj standardowych detergentów.

Jeśli jednak zafarbowanie jest duże, lepiej zrobisz, jeśli przygotujesz wywar. Do dużego garnka wrzuć kilka listków laurowych, zalej wodą i doprowadź do wrzenia. Następnie gotuj ok. 5 minut, lekko wystudź i przelej do miski z ubraniami.

Mocz je mniej więcej pół godziny, od czasu do czasu możesz przemieszać ubrania. Na koniec odciśnij nadmiar wody i wypierz ciuchy jak zwykle - w pralce albo ręcznie.

Czy liść laurowy wybiela pranie?

Liście laurowe dodane do pralki mogą przywrócić naturalną biel ubrań, jednak nie będzie to tak spektakularny efekt, jak po chemicznych wybielaczach czy chociażby sodzie oczyszczonej, wodzie utlenionej albo soli.

Jeśli jednak masz zafarbowane lub lekko poszarzałe białe ubrania, możesz wymoczyć je w ciepłym wywarze laurowym albo dodać kilka listków do bębna pralki. Po wysuszeniu na pewno zobaczysz efekty.

co daje liść laurowy do prania

fot. Liście laurowe do prania/Adobe Stock, Atlas

Co zamiast liścia laurowego do prania?

Jeśli chcesz wybielić ubranie lub je odbarwić, sprawdzi się do tego - oprócz listków laurowych i wspomnianej już soli - także czarny pieprz. Możesz go dodać do proszku lub wsypać bezpośrednio do bębna. Sprawdzi się zarówno do białych, jak i kolorowych ubrań. Pamiętaj jednak, aby wtedy dobrze wypłukać ubranie - nastawić dodatkowy program w pralce albo zrobić to ręcznie.

Do białego prania możesz dodać odrobinę wody utlenionej. Zmieszaj ją z proszkiem lub płynem do prania albo dodaj rozcieńczoną wodę do płynu do płukania.

Czytaj także:
Ile ładować do bębna pralki?
Liść laurowy na haluksy
Jak wyczyścić pralkę?

Redakcja poleca

REKLAMA