Nalewka z liści laurowych: wystarczy kieliszek dziennie, aby zobaczyć pozytywne efekty

nalewka z liści laurowych fot. Adobe Stock, domnitsky
Nalewka z liści laurowych to sposób na zachowanie zdrowia. Pozwala złagodzić bóle stawów i pozbyć się objawów sezonowego przeziębienia. To jednak nie jedyne zalety tej nalewki - już jeden kieliszek wystarczy, abyś poczuła się lepiej. Zobacz, jak przygotować nalewkę z liścia laurowego i dlaczego warto po nią sięgać.
/ 09.03.2023 05:08
nalewka z liści laurowych fot. Adobe Stock, domnitsky

Nalewka z liścia laurowego to bardzo mocny i skuteczny sposób na pozbycie się wielu dolegliwości. Nie należy przesadzać z jej ilością, jednak warto raz na jakiś czas sięgnąć po kieliszek tego naturalnego, domowego leku.

Spis treści:

  1. Na co pomaga nalewka z liścia laurowego?
  2. Przepis na nalewkę laurową
  3. Jak długo można pić nalewkę z liścia laurowego?

Na co pomaga nalewka z liścia laurowego?

Liść laurowy ma wiele zdrowotnych zastosowań. Przede wszystkim łagodzi bóle stawów oraz mięśni, szczególnie dokuczliwe w przypadku kontuzji lub u osób w starszym wieku. Nalewka z liści laurowych świetnie sprawdza się także w zwalczaniu pierwszych objawów przeziębienia, takich jak katar czy ból głowy i zatok.

Dodatkowo liście laurowe wykazują działanie napotne, dzięki czemu pozwalają szybciej pokonać infekcję. Wspierają także organizm w walce z podwyższonym poziomem cukru. Działają także od zewnątrz. Mogą być stosowane jako tonik z liści laurowych na zmarszczki, tonik z liści laurowych na trądzik, a nawet naturalny środek z liści laurowych na haluksy.

nalewka z liści laurowych na stawy

fot. Nalewka z liści laurowych/Adobe Stock, Tim UR

Nalewka z liści laurowych: przepis

Przygotowanie nalewki z liści laurowych nie jest skomplikowane i nie zabiera dużo czasu. Wystarczy tylko kilka składników i dobrej jakości, świeże listki laurowe. Niektórzy robią nalewkę także z suszonych liści, ale o wiele większą skuteczność wykazuje w postaci świeżej, np. uprawianego w domu liścia laurowego w doniczce.

Składniki:

  • ok. 50 g świeżych liści laurowych,
  • 350 ml wódki.

Sposób przygotowania:

  1. Liście laurowe wypłucz pod bieżącą wodą, dokładnie posiekaj i lekko zgnieć w moździerzu albo misce. Przełóż do czystego, wyparzonego słoika.
  2. Zalej wódką i szczelnie zamknij słoik. Odstaw w ciemne miejsce na ok. 10 dni.
  3. Po tym czasie odcedź nalewkę i zabutelkuj.

nalewka z suszonych liści laurowych

fot. Nalewka z liścia laurowego/Adobe Stock, laplateresca

Jak długo można pić nalewkę z liścia laurowego?

Nalewki laurowej nie można pić zbyt długo ze względu na bardzo mocne działanie liści. Wystarczy kieliszek lub dwa dziennie przez 3-4 dni, aby zobaczyć pozytywne działanie nalewki, a jednocześnie nie zaszkodzić swojemu zdrowiu. Spożywana zbyt długo może zadziałać toksycznie wobec organizmu.

Mocnych nalewek nie powinny pić osoby w podeszłym wieku, a także dzieci i kobiety w ciąży. W takiej sytuacji bezpieczniejsze będą łagodne napary, a także stosowanie liścia laurowego od zewnątrz - w postaci olejków czy do moczenia np. stóp.

Czytaj także:
Liść laurowy na stawy
Liść laurowy na łupież
Liść laurowy na dnę moczanową

Redakcja poleca

REKLAMA