Postawienie płotu to spora inwestycja. Dobrze jest umówić tę kwestię z sąsiadem.
Spis treści:
- Płot w granicy działek
- Czy sąsiad ma prawo żądać od nas pieniędzy za postawienie płotu?
- Zgoda na budowę płotu
Płot w granicy działek
Masz działkę, która sąsiaduje z inną działką? Może się zdarzyć, że obie nie są jeszcze ogrodzone.
W przypadku budowania ogrodzenia istotne jest jego umiejscowienie. Jeśli płot będzie zbudowany na granicy obu działek, koszty jego budowy i utrzymania sąsiedzi ponoszą po równo. Wskazuje na to art. 154 Kodeksu Cywilnego.
Jeśli jednak sąsiad stawia ogrodzenie w granicach swojej profesji, sam decyduje o wyglądzie płotu i sam też ponosi koszty jego budowy.
Czy sąsiad ma prawo żądać od nas pieniędzy za postawienie płotu?
Kwestię ewentualnych roszczeń najlepiej rozwiązać jeszcze przed budową płotu. Mianowicie warto uzyskać pisemną zgodę drugiego sąsiada, w której zdają się między innymi wymiary ogrodzenia, jego kształt oraz koszty budowy i utrzymania.
Pozwoli nam to uniknąć potencjalnych sporów i nieporozumień. Jeśli nie wyrazimy zgody, sąsiad nie ma prawa żądać od nas zwrotu poniesionych kosztów budowy czy utrzymania płotu, nawet jeśli znajduje się on na granicy wspólnych działek.
Zgoda na budowę płotu
Czy można postawić płot na granicy bez zgody sąsiada? To zależy. Jeżeli ogrodzenie znajduje się tylko po naszej stronie działki i żaden z jego elementów nie przekroczy terenu sąsiada, zgoda nie jest konieczna.
W przeciwnym razie potrzebujemy zgody sąsiada. Najlepiej uzyskać ją na piśmie. Pozwoli to nie tylko zabezpieczyć się przed ewentualnym sprzeciwem, ale też wynegocjować podział kosztów.
W przypadku naruszenia terenu bez zgody sąsiad może nam nakazać rozbiórkę ogrodzenia albo sam rozebrać ogrodzenie i obarczyć nas kosztami – jak zaznacza muratordom.pl, prawo będzie po jego stronie.
Czytaj także: