POLECAMY

Jak wybrać kamień dekoracyjny? Jaki jest koszt zakupu?

Kamień dekoracyjny czasami trudno nawet odróżnić od kamienia naturalnego. Jaki rodzaj kamienia wybrać? Ile trzeba za niego zapłacić?
Weronika Kwaśniak / 10 miesięcy temu
Jak wybrać kamień dekoracyjny? Jaki jest koszt zakupu? fot. Fotolia

Kamień dekoracyjny to modna alternatywa dla tapet. Wprawdzie nie dekoruje się nim wszystkich ścian, ale często staje się on dominującym akcentem w jednym miejscu pomieszczenia. Może to być przestrzeń otaczająca lustro, kominek, telewizor albo biblioteczkę. Należy pamiętać, że zbyt duża ilość kamienia dekoracyjnego może optycznie zmniejszyć pokój. Dlatego jeśli pomieszczenie jest niewielkie, warto używać go tylko na małych fragmentach ścian.

Jak stosować kamień dekoracyjny?

  • Kamień kamieniowi nierówny - występuje na rynku w bardzo wielu kolorach i wzorach. Wbrew pozorom, nie jest łatwo dobrać go w taki sposób, by zdobił pomieszczenie, a nie szpecił. Wersje wyglądające jak odłamki skał, będą dobrze prezentować się we wnętrzach o minimalistycznym wystroju. Z kolei kamienie w cieplejszych barwach, np. imitujące piaskowiec lub wręcz drewno, muszą być użyte w pomieszczeniach urządzonych w kolorach ziemi.
  • Kamień dekoracyjny świetnie nadaje się do wytyczania "granic" w mieszkaniu. Można za jego pomocą np. oddzielić kącik jadalny od pozostałej części salonu.
  • Kamień dekoracyjny czasami trudno nawet odróżnić od kamienia naturalnego. Może być on wykonany z gipsu, betonu, konglomeratu albo tworzyw sztucznych. Co ciekawe, ten "sztuczny", cechuje się czasem nawet większą trwałością niż naturalny.

Ogrzewanie podłogowe: wady i zalety

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kamienia dekoracyjnego?

Jak wybierać w sklepie kamień dekoracyjny?

  • Stopień nasiąkliwości bywa czasem nawet ważniejszy, niż aspekty wizualne.
  • Wielkość płytek także ma znaczenie. Jeśli będzie układał je fachowiec, im większy format płytek kamienia, tym niższy koszt ich ułożenia.
  • Konieczność użycia preparatu impregnującego może zwiększyć koszt aranżacji. Jeśli struktura kamienia dekoracyjnego jest porowata, impregnacja stanie się konieczna - w przeciwnym wypadku powierzchnia będzie mocno chłonąć wilgoć.

Luksfery: relikt PRL-u czy modny dodatek?

Jaka jest cena kamienia dekoracyjnego?

  • Kamień dekoracyjny z gipsu lub cementu może kosztować nawet 40 zł za metr kwadratowy. Tak niedrogi produkt prawdopodobnie nie okaże się jednak inwestycją na długie lata.
  • Kamień dekoracyjny lepszej jakości to zazwyczaj wydatek od 120 zł do 290 zł za metr kwadratowy.
  • W porównaniu do kamienia naturalnego to i tak spora oszczędność - w jego przypadku musimy zapłacić co najmniej 900 zł za metr kwadratowy.

Czytaj więcej porad domowych

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/7 miesięcy temu
Witam serdecznie. Jestem na etapie wykańczania pomieszczeń w swoim domu i mam w projekcie aranżację kamienia w kilku miejscach (łazienka, salon i półpiętro). Na tyle, na ile zdążyłem się zorientować w cenach kamieni naturalnych (panele i płyty kamienne), uważam że trochę Pani zawyżyła ceny kamieni naturalnych. Bardzo ładne łupki w postaci paneli można kupić już w granicach 100zł za metr kwadratowy, kwarcyty to wydatek rzędu 200zł za metr. A skąd Pani wzięła cenę "co najmniej 900zł" to ja nie wiem :) Z tą trwałością chyba też ktoś Pani namieszał. Kamień naturalny nawet po uszkodzeniu mechanicznym po prostu się odkruszy i nadal zachowuje swoją barwę i wzór. Barwione gipsy, czy betony nigdy nie będą tak trwałe jak kamień naturalny. Jakby tak było, to drogi w Rzymie, czy piramidy w Egipcie były by gipsowe ;) Kamień naturalny jest niepowtarzalny jak odcisk palca i nie ma szans, żeby na jednej ścianie znaleźć dwie takie same płytki. A w odlewach gipsowych...? Piszę to z uśmiechem na twarzy, bo bardzo fajnie, że Pani poruszyła taki temat, tylko chciałbym, aby Pani czytelnicy nie zrażali się do kamieni naturalnych. Jestem zwolennikiem takich produktów, stąd moja delikatna ironia dotycząca wszelkich podróbek i imitacji. Pozdrawiam, Marcin