Przez wiele lat relikt PRL-u, teraz wraca do łask. Do czego mogą się przydać luksfery?

To właśnie nimi były udekorowane klatki schodowe w niemal wszystkich szarych blokach z tzw. wielkiej płyty.
luksfery fot. Fotolia

Mówiąc potocznym językiem, luksfery to materiał budowlany, który przypomina cegiełki wykonane ze szkła. Muruje się z nich ścianki, używając specjalnej zaprawy. Do czego najczęściej są stosowane luksfery? Tworzy się z nich ozdobne ścianki działowe, trwałe wypełnienia otworów okiennych, uzupełnia nimi otwory drzwiowe, a także wykonuje ściany oraz sufity w miejscach, gdzie jest niewielka ilość światła dziennego. Chociaż luksfery są wykonane ze szkła, będą bardzo solidne i trwałe.

Więcej o luksferach

Przez wiele lat luksfery kojarzyły się z reliktem PRL-u. Nie bez powodu - to właśnie nimi były udekorowane klatki schodowe w niemal wszystkich szarych blokach z tzw. wielkiej płyty. Od kilku sezonów luksfery nieśmiało wracają jednak do łask. Teraz wyglądają o wiele bardziej nowocześnie. Lepiej przepuszczają światło i mają ciekawsze kolory, niż ich poprzednicy.

 • Warto wiedzieć, że izolacja akustyczna jest w przypadku luksfer o wiele lepsza w porównaniu z drzwiami lub zwykłymi oknami.
 • Luksfery często stosuje się również zewnętrznie. Mogą zastąpić tradycyjne okna, gdy np. dom sąsiadów znajduje się zbyt blisko. Wpuszczą do pomieszczenia światło dzienne, a nie będą ujawniać, co dzieje się w środku.
 

koupelna#luxfery#přírodní tóny#rekonstrukce

Post udostępniony przez Veronika Uhrová (@uhrovaveronika)

 • Luksfery stają się popularnym elementem dekoracyjnym, zarówno na zewnętrznej elewacji, jak i wewnątrz - często otacza się nimi np. kominek lub miejsce do powieszenia telewizora.
 • Są materiałem bardzo odpornym na ogień oraz mróz.
 • Luksfery są ochroną antywłamaniową. Ich powłoka jest niemożliwa do sforsowania. Dlatego warto montować je np. zamiast okien w piwnicy.
 • Coraz częściej luksfery pojawiają się też w łazienkach - są podstawą efektownych ścianek prysznicowych. Z kolei w kuchniach mogą zastępować tradycyjnie kafelki. 

 • Projektanci nowoczesnych mebli tworzą ich blaty właśnie z luksferów!
 • Modele bezbarwne przepuszczają nawet 90% światła. Kolorowe od 50% do 75%.
 • Dużą zaletą nowoczesnych luksferów jest też ogromny wybór kształtów. Obok szerokiego wachlarza barw, możemy zamontować kafelki w kształcie rombów albo o zaokrąglonych krawędziach.

Funkcjonalna i nowoczesna: kuchnia z wyspą

Luksfery: cena orientacyjna

 • Bezbarwne luksfery to koszt od 7 do 90 zł za sztukę.
 • Luksfery barwione powierzchniowo kosztują od 18 do 27 zł za sztukę.
 • Luksfery barwione w masie to koszt między 12 a 95 zł za sztukę.

Jak powinno wyglądać efektowne oświetlenie schodów?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/rok temu
Polecam architektów z KP Produkcja Archi-Tektury. Zrobili mi mieszkanie od zera pod klucz i nie musiałem nawet palcem kiwnąć oprócz akceptacji projektów. Wszystko za mnie zrobili, zakupy, zamówienia, nawet własną ekipę mieli wiec o nic nie musiałam się martwić. 500440403, https://kparchitektura.wordpress.com/