domowy płyn do odmrażania szyb fot. Adobe Stock

Jak zrobić domowy płyn do odmrażania szyb?

Skuteczny odmrażacz do szyb przygotujesz ze składników, które masz w kuchni: octu i wody. Płynem polej szybę w samochodzie. Zabieg powtarzaj co kilka dni, szyba nie będzie tak zamarzać.
/ 10.02.2021 11:27
domowy płyn do odmrażania szyb fot. Adobe Stock

Zamarznięte szyby w samochodzie zimą to problem, który nie pozwala szybko ruszyć z miejsca. Na bieżąco szyby czyści zimowy płyn do spryskiwaczy, ale co robić, gdy samochód długo stał na mrozie?

Może się też zdarzyć, że płyn się skończył lub zamarzła pompka do spryskiwacza. Z pomocą przyjdzie domowy płyn do odmrażania szyb.

Przepis na domowy płyn do odmrażania szyb

Polanie przedniej szyby wodą nie rozwiąże problemu, a może go nasilić. Nigdy nie polewaj też szyb ciepłą wodą, ponieważ szyba może pęknąć, a karoseria szybko zacznie niszczeć.

By długie skrobanie szyb auta rankiem nie było potrzebne, przygotuj domowy odmrażacz do szyb. Stosowany regularnie zapobiegnie tworzeniu się grubej lodowej warstwy.

Składniki:

  • 2 szklanki octu,
  • 1 szklanka letniej wody.

Sposób przygotowania:

  1. Ocet i wodę wymieszaj i wlej do butelki z atomizerem.
  2. Spryskaj szmatkę. Możesz też moczyć ją w płynie i przecierać szybę.
  3. Zabieg powtarzaj co 2 - 3 dni. 

Stosując ocet do odmrażania szyb, nie spryskuj szyby bezpośrednio - ocet regularnie spływający na karoserię może uszkodzić lakier samochodowy.

Na noc możesz też przecierać szyby nierozcieńczonym octem, jeśli parkujesz na dworze.

Inny przepis na domowy płyn do odmrażania szyb to: alkohol izopropylowy wymieszany z płynem do naczyń. Na 1 butelkę alkoholu użyj 1 łyżki płynu do mycia naczyń. Wymieszaj i nanieś na oblodzone szyby. Po 30 sekundach zacznij je skrobać - lód bez problemu odpuści.

Podobny domowy odmrażacz do szyb możesz zrobić też z 3 porcji bezbarwnego denaturatu i 1 porcji wody. Zasada przygotowania i działania jest taka sama.

Zobacz więcej zimowych porad:
Czym posypać chodnik zimą, by nie był śliski?
Co grozi za nieodśnieżenie chodnika?
Co zrobić, żeby okna nie parowały?

Tagi: płyn, szyba, mróz