Mamy sposób na to, jak zamaskować otarcia na białych butach

jak zamaskować zadrapania na białych butach fot. Adobe Stock, antgor
Twoje ulubione białe, skórzane buty szpecą nieestetyczne zadrapania na czubkach? Mamy na nie szybki i skuteczny sposób. Jeśli szukasz sposobu na to, jak zamaskować otarcia na białych butach i ukryć zadrapania, sięgnij przede wszystkim po preparaty dostępne w sklepach obuwniczych, ale także po domowe sposoby.
/ 08.09.2022 13:48
jak zamaskować zadrapania na białych butach fot. Adobe Stock, antgor

Jak zamaskować otarcia na białych butach? Jest na to kilka sposobów. W zależności od materiału, z jakiego wykonane są buty, a także od stopnia zabrudzenia, zadrapania czy otarcia, możesz wykorzystać różne metody. W sklepach dostępne są specjalne preparaty, ale możesz sięgnąć także po domowe albo drogeryjne sposoby.

Spis treści:

  1. Jak zamaskować otarcia na białych butach?
  2. Usuwanie otarć magiczną gąbką
  3. Otarcia na butach: preparaty ze sklepów
  4. Jak odnowić białe skórzane buty?

Jak zamaskować otarcia na białych butach?

Czasem wystarczy tylko drobne potknięcie albo spacer po kamienistej drodze, aby twoje buty były zadrapane i miały nieestetyczne otarcia. Dotyczy to zarówno butów ze sztucznej, jak i naturalnej skóry, a także obuwia lakierowanego.

W przypadku butów materiałowych otarcie jest mniej widoczne, a ewentualne zadrapania można zaszyć albo wykorzystać specjalne, wzorzyste naszywki. Buty z pozostałych materiałów, szczególnie białe, mogą być dość problematyczne.

jak zamaskować otarcia na białych butach
fot. Jak zamaskować otarcia na białych butach/Adobe Stock, Sergey

Usuwanie otarć magiczną gąbką

Magiczna gąbka to prawdziwa rewolucja w sprzątaniu. Może poradzić sobie nawet z bardzo trudnymi zabrudzeniami. Oczywiście nie usuną zadrapań, ale mogą zmniejszyć ich widoczność, jeśli dookoła otarcia czy uszkodzenia są brudne ślady.

Delikatnie zwilż gąbkę, a następnie bardzo ostrożne pocieraj obuwie. Magiczna gąbka ma strukturę o ściernych właściwościach, dlatego musisz bardzo uważać, aby jeszcze bardziej nie uszkodzić materiału.

Jak zamaskować otarcia na butach: preparaty ze sklepu

Zarysowania na białych butach bywają bardzo trudne do usunięcia, dlatego sklepu obuwnicze oferują specjalne pasty do maskowania otarć. Nazywane są czasem korektorami i występują w formie buteleczki z aplikatorem typu gąbeczka. Wystarczy delikatnie pocierać nią obuwie, aby otarcie zostało zamaskowane. To dość skuteczne rozwiązanie, choć z bardzo dużymi zadrapaniami sobie nie poradzi.

Jak odnowić białe skórzane buty?
fot. Jak zamaskować otarcia na białych butach/Adobe Stock, yuriygolub

Jak odnowić białe skórzane buty?

Jeśli poza otarciami twoje buty wymagają gruntownego czyszczenia, możesz spróbować wyczyścić je mleczkiem kuchennym typu Cif. Możesz także sięgnąć po mieszankę wody i octu. Zwilż nią miękką szmatkę, a następnie delikatnie pocieraj. Jeśli na butach są otarcia lub zadrapania, kieruj ściereczkę tak, aby lekko "ugłaskać" materiał.

Pamiętaj, aby pod koniec buty przetrzeć czystą, mokrą szmatką albo wypłukać pod wodą, a następnie wytrzeć do sucha. Możesz sięgnąć także po specjalne pianki do czyszczenia skórzanego obuwia. Są bardzo łagodne, a przy tym skuteczne.

Czytaj także:
Jak prać buty w pralce?
Sposoby na nieprzyjemny zapach z butów
Jak czyścić skórzane buty, aby ich nie zniszczyć?

Redakcja poleca

REKLAMA