Jak założyć oczko wodne w ogrodzie?

To marzenie wielu z nas!
jak zaaranżować oczko wodne, jak mieć oczko wodne, jak zrobić oczko wodne fot. Fotolia

Któż by nie chciał mieszkać nad wodą! Jeśli masz choćby niewielki ogród, możesz zbudować w nim miniaturowy staw. To proste, a efekt będzie naprawdę oszałamiający. Dowiedz się, jak zaaranżować oczko wodne!

Jak założyć oczko wodne?

Wielkość swojego jeziorka dostosuj do powierzchni ogrodu. Co prawda im większe, tym bardziej malownicze, ale i małe, o powierzchni 1 metra kwadratowego także upiększy otoczenie.
  1. Wybierz miejsce. Najlepiej usytuować oczko wodne w lekko zacienionym zakątku, bowiem w pełnym słońcu w wodzie łatwiej rozwijają się glony. W najbliższym sąsiedztwie nie powinno być również drzew. W przeciwnym wypadku jesienią będziesz ciągle oczyszczać wodę z liści. Dobrze natomiast, gdy odległość od domu nie będzie duża. Łatwiej bowiem doprowadzisz instalację potrzebną do uruchomienia pompy i ewentualnie podświetlenia wody.   
  2. Zrób wykop. Głębokość nie powinna być mniejsza niż 40 cm, a gdy planujesz wpuścić ryby, przynajmniej w części powinna wynosić co najmniej metr. Po wybraniu ziemi, dno ubij.
  3. W wykopie możesz umieścić gotową formę z polietylenu. Najmniejsza, o pojemności 120 l, kosztuje w supermarkecie budowlanym ok. 100 złotych. Tańszym rozwiązaniem jest wyłożenie dołu folią do zbiorników wodnych. Za 1 metr kw. zapłacisz ok. 10 zł (folia budowlana się nie nadaje). Pod folię podsyp warstwę piasku (15 cm).
  4. Jeśli wybierzesz to drugie rozwiązanie, dno i boki wykopu ukształtuj tak, aby powstało kilka półek szerokości 30 cm (forma z polietylenu ma gotowe półki). Na nich postawisz kosze z roślinami wodnymi.
  5. Napełnij zbiornik wodą. Pamiętaj, że brzegi folii powinny wystawać nad poziom wody. Zamaskuj je ziemią ogrodową, kamykami, żwirem lub darnią.
  6. Posadź rośliny. Umieść wybrane gatunki wodne na ukształtowanych półkach oczka, w specjalnych ażurowych koszach wypełnionych gliną i piaskiem. Mogą to być np.: grzybienie, pistie. Wokół oczka posadź np.: kaczeńce, pałkę wodną, żabieńce.
  7. Może pomyślisz również o fontannie? Fontanna nie tylko zdobi oczko, ale także dostarcza pod wodę powietrze dla roślin i ryb. Ułatwia też utrzymanie wody w czystości.
Na podstawie artykułu Barbary Lasoty z "Pani domu"

Zobacz więcej ciekawych porad na temat ogrodu:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/rok temu
Ja korzystałam z porad na blogu firmy AQVA-LIGHT czy aqua-light. Mają taki fajny artykuł jak wejdziesz do nich na blog. Nie pamiętam taeraz jaki to był link, ale artykuł był o przygotowaniu oczka wodnego i filtra uv do zimy. Ciekawe porady. Jak nie znajdzisz nic na polki.pl to wejdź na aqua-light.pl/blog
/rok temu
Przydałyby się też jakieś porady jak takie oczko utrzymać więcej niż jeden sezon. Co robić z urządzeniami w oczku na zimę. Jak czyścić oczko itp. Tego nie znalazłam nigdzie.
/3 lata temu
Nam oczko wodne i cały ogród zakładała firma Thomas ze Szczecina-Mierzyna. Całość wygląda pięknie, jesteśmy z naszego zielonego zakątka bardzo zadowoleni.