POLECAMY

Jak czyścić dywan?

Gdy za oknem zimno i pochmurno, o plamy na dywanie nietrudno. Jak szybko i skutecznie wyczyścić dywan? Przeczytaj!
Jak czyścić dywan? fot. serwis prasowy
Jak wyczyścić dywan? Czyszczenie dywanu wcale nie musi być kłopotliwą sprawą. Dzięki naszym radom szybko i sprawnie usuniesz plamy oraz zabrudzenia i odświeżysz swój dywan.

Po pierwsze: na plamy reaguj szybko

Co więc zrobić, jeżeli na dywanie lub tapicerce mebli pojawią się plamy? Pierwszą i najważniejszą zasadą jest natychmiastowa reakcja: pamiętajmy, że plamy należy wywabiać jak najszybciej – póki jeszcze nie wsiąkły głęboko w tkaninę. Wylane płyny najlepiej jest od razu zebrać papierowym ręcznikiem lub miękką ścierką, natomiast inne zabrudzenia można delikatnie zdjąć nożem lub łyżką.

Po drugie: plamy usuwaj prawidłowo

Po wstępnym oczyszczeniu plamy, możemy zabrać się do części właściwej pracy. Jak wyczyścić dywan szybko i skutecznie? W trakcie szorowania brudnego miejsca, nie zapominajmy, że nie powinniśmy zbyt intensywnie trzeć dywanu lub tapicerki, ponieważ możemy uszkodzić ich włókna, a dodatkowo zwiększyć powierzchnię przebarwienia. Ważne jest także czyszczenie zabrudzeń od krawędzi do środka – w ten sposób również ograniczymy rozprzestrzenianie się plam. Dodatkowo pamiętajmy, aby nie przemoczyć dywanu lub tapicerki, a po zakończeniu pracy, pozwolić im wyschnąć w temperaturze pokojowej. Zabronione jest suszenie czyszczonego miejsca za pomocą suszarki lub wystawianie na działanie promieni słonecznych, bo powodują one blaknięcie kolorów.

Po trzecie: dobry odplamiacz

Plamy możemy starać się usunąć domowymi sposobami np. za pomocą sody lub wykorzystać prostszy sposób i zastosować odpowiedni odplamiacz. Najlepiej taki, który bez problemu poradzi sobie nawet z wyjątkowo uporczywymi zabrudzeniami. Jednym z takich środków jest Dywanlux, przeznaczony jest do usuwania bardzo trudnych zanieczyszczeń z dywanów i tapicerek.

Po czwarte: codzienna pielęgnacja to podstawa

Aby nasze dywany i tapicerki zachowały piękny wygląd przez dłuższy czas, nie wystarczy jedynie usuwać powstałe plamy. Musimy przyłożyć szczególną uwagę do pielęgnacji dywanu. Przede wszystkim starajmy się regularnie pozbywać się drobinek brudu za pomocą odkurzacza. Dodatkowo warto od czasu do czasu odświeżyć tego typu powierzchnie wykorzystując do tego celu specjalistyczny środek do czyszczenia. Preparaty przeznaczone do dywanów i tapicerek pozwalają dłużej zachować im piękny kolor i puszystość. Pamiętajmy też, aby w każdej sytuacji stosować się do zaleceń producenta.

Więcej:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (21)
/8 miesięcy temu
Ja czyszczę dywany w Klinice Dywanów, którą mam po sąsiedzku. Mega wygoda bo oddajesz dywan i dostajesz już czysty, pachnący i zdezynfekowany. Super opcja!
/rok temu
W tych okolicach, w sensie Śląsk, jest też dywatex. Ja u nich czyszczę i tez jest super. Ceny tez bardzo dobre. Jak ktoś jest z tych okolic to niech sobie też sprawdzi, warto porównać ;)
/rok temu
Grugi, dzięki! Nawet nie wiedziałam że obok mnie taka firma jest! Już mi dywan czyścili, tak na nowy rok, w sumie trochę żeby sprawdzić. I jest i tanio i dokładnie, czyli na 100% bedę tam do nich czasem zaglądać, bo już mi sie samej nie chce z tym męczyć
POKAŻ KOMENTARZE (18)