POLECAMY

5 sposobów na wyczyszczenie dywanu

Zadbany dywan jest ozdobą salonu. Podpowiadamy, jak go szybko i skutecznie wyczyścić, gdy się przybrudzi.
5 sposobów na wyczyszczenie dywanu fot. Fotolia
Dywany to ozdoba salonów. Zdarza się jednak, że wraz z użytkowaniem tracą one swój kolor oraz puszystość. Podpowiadamy co zrobić, aby szybko i sprawnie wyczyścić dywan.

1. Chodniki futrzane i z owczych skór


Jeśli są podszyte materiałem, czyścimy talkiem kosmetycznym lub dziecięcym albo sproszkowaną kredą. Posypujemy proszkiem futro i pozostawiamy na kilka godzin, następnie szczotkujemy i strząsamy pył. W razie potrzeby czynność powtarzamy. Chodniki bez podszycia przecieramy szmatką namoczoną w letnim łagodnym roztworze wody z płynem do prania wełny. Uważamy, by woda nie przedostała się do skóry.

2. Dywany z wełny


Szybko i tanio je odświeżymy, posypując warstwą sody oczyszczonej. Pozostawiamy sodę na 15 minut, a potem czyścimy odkurzaczem. Wełna odzyska żywe kolory, gdy w zimie położymy dywan wierzchnią stroną na śniegu i wytrzepiemy trzepaczką. Śnieg nie może być jednak zbyt mokry, bo runo wchłonie zbyt dużo wilgoci.

3. Przybrudzone wykładziny lub dywany z tkaniny syntetycznej


Można je wyczyścić papką z trocin i octu. Nakładamy ją równomiernie na materiał i pozostawiamy do wyschnięcia. Suche trociny zbieramy szczotką, a dywan odkurzamy.

4. Dywaniki z bambusowych listewek, sizalu, włókna kokosowego


Nie wolno ich prać. Można jedynie je odświeżać, przecierając szmatką zwilżoną bardzo słoną wodą.

5. Modne szmaciaki ludowe


Czyścimy je szczotką zmoczoną w mydlanej wodzie, przecieramy czystą wodą, wycieramy szmatką.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (11)
/6 miesięcy temu
Ja mam wełniane dywany w domu, które ciężko samemu dobrze wyprać, żeby ich nie zniszczyć. Fachowcy z Kliniki Dywanów bardzo dobrze sobie z nimi radzą i zawsze są perfekcyjnie wyczyszczone i odświeżone :)
/7 miesięcy temu
Domowe sposoby choć sprawdzone nie zawsze dają gwarancję, że dywan będzie dobrze wyczyszczony. U mnie pojawiło się kilka plam, których nie usunął dosłownie żaden sposób. W ostateczności oddałam dywan do Kliniki Dywanów i będę już tylko tak robić. Ja się nie muszę męczyć, a dywany wracają w idealnym stanie.
/rok temu
Serys, dzięki! Z piekar jestem i nie wiedziałam że coś takiego u ans jest! A tu miła niespodzianka! Na pewno zaglądnę raz przynajmniej sprawdzić, bo już samej to sie nie chce z tymi dywanami walczyć. Dzieci chyba brudzą coraz bardziej
POKAŻ KOMENTARZE (8)