Jak robić zakupy świąteczne?

Jak robić zakupy świąteczne?
Przedświąteczny nastrój sprawia, że w tym okresie kupujemy wiele niepotrzebnych rzeczy, a także dajemy się naciągnąć na promocje, które w rzeczywistości wcale nie są dla nas korzystne. Poznaj 10 najważniejszych zasad robienia przedświątecznych zakupów, które pozwolą Ci stać się bardziej świadomym konsumentem.
/ 15.12.2010 14:42
Jak robić zakupy świąteczne?

1. Nie rób zakupów w ostatniej chwili. Na kilka dni przed świętami w sklepach pojawiają się gigantyczne kolejki. Jeśli chcesz uniknąć tłumów, zrób najważniejsze zakupy nieco wcześniej, rozkładając je w czasie w taki sposób, by uniknąć kupowania wszystkiego na raz.

2. Uważaj na świąteczne promocje. Zanim podejmiesz decyzję o zakupie promocyjnego towaru, sprawdź, czy w innym sklepie nie kosztuje on tyle samo lub nawet… mniej. Zwróć również uwagę na wielkość opakowania i jego gramaturę, kiedy porównujesz ceny produktów.

3. Nie daj się naciągnąć na „drugi produkt gratis”. W okresie przedświątecznym producenci często kuszą nas zestawami produktów czy ofertami typu „drugi produkt gratis”. Przed skorzystaniem z takiej oferty zastanów się, czy rzeczywiście potrzebujesz dwóch otwieraczy do wina lub zestawu 3 kosmetyków, z których tak naprawdę tylko jeden jest Ci potrzebny.

4. Zwracaj uwagę na termin ważności. Pamiętaj, że artykuły spożywcze objęte promocją często mają krótki termin przydatności do spożycia. Pamiętaj, że w przypadku kupienia przeterminowanej żywności zawsze przysługuje Ci prawo zwrotu takiego produktu.

5. Nie kupuj niepotrzebnych rzeczy. Sprzedawcy często wykorzystują przedświąteczną łatwość wydawania pieniędzy, aby naciągnąć nas na kupno wielu niepotrzebnych produktów. Aby tego uniknąć, przed wyjściem do sklepu zrób sobie listę zakupów. Podziel ją na kilka bloków, np. produkty spożywcze, prezenty, ozdoby świąteczne, itd.

Zobacz także: Jak i kiedy robić świąteczne zakupy?

6. Kupuj żywność w rozsądnych ilościach. Kupując produkty na święta często chcemy, by było nie tylko różnorodnie, ale też dużo. Zwykle nie jesteśmy w stanie zjeść wszystkiego, co przygotujemy na święta i jedzenie się marnuje. Starajmy się więc kupować żywność w rozsądnych ilościach, a jeśli zdarzy nam się kupić za dużo, możemy zamrozić część produktów, np. mięso, ryby czy wędlinę.

7. Zwracaj uwagę na informacje na opakowaniach. W ferworze przedświątecznych zakupów często zapominamy o dokładnym czytaniu informacji o produktach. Warto o tym pamiętać, jeśli chcemy kupić ser żółty, a nie wyrób seropodobny lub sok pomarańczowy, a nie napój czy nektar pomarańczowy.

8. Sprawdzaj paragon po odejściu od kasy. Czasem zdarza się, że na skutek pomyłki cena widniejąca na paragonie jest wyższa od tej, jaka znajduje się na półce. Wówczas sprzedawca ma obowiązek zwrócić Ci różnicę.

Zobacz także: Zakupy bez pułapek - jak to zrobić?

9. Bądź czujny, kiedy kupujesz przez internet. Zanim kupisz prezent gwiazdkowy w sklepie internetowym, upewnij się, że przesyłka dotrze do Ciebie na czas.

10. Ustalaj ze sprzedawcą możliwość ewentualnego zwrotu towaru. Pamiętaj, że produkt, który nie ma żadnych wad, nie podlega zwrotowi. To zależy jedynie od dobrej woli sprzedawcy lub od wcześniejszych ustaleń. W takim przypadku pamiętaj o zachowaniu paragonu.

Redakcja poleca

REKLAMA