jak pozbyć się korników fot. Adobe Stock

Jak pozbyć się korników: domowe sposoby na korniki w meblach

Korniki w meblach można wytępić domowymi sposobami: efekty może przynieść pocieranie cebulą lub wstrzykiwanie nafty.
Weronika Kwaśniak / 14.09.2020 14:46
jak pozbyć się korników fot. Adobe Stock

Korniki mogą mocno zniszczyć drewniane powierzchnie - schody, podłogę, sufit na poddaszu czy meble. Łatwo zorientujesz się, że masz korniki w meblach. Te szkodniki po prostu... słychać. Wydają z siebie charakterystyczny odgłos powolnego chrupania.

Jeśli zniszczenia są już duże, możesz też zauważyć maleńkie dziurki i wysypującą się ze środka mączkę drzewną. Jak pozbyć się korników? Możesz wypróbować domowe sposoby na korniki lub wykorzystać gotowe preparaty.

Spis treści:

 1. Domowe sposoby na korniki
 2. Preparaty na korniki w meblach

Jak pozbyć się korników domowym sposobem?

Jeśli nie chcesz korzystać z gotowych preparatów na korniki, ani wynajmować profesjonalnej firmy, możesz spróbować zmierzyć się z nimi za pomocą domowych sposobów. Oto one:

 • Wypłaszanie korników za pomocą cebuli. Przez 14 dni nacieraj przekrojoną cebulą powierzchnię zaatakowanego mebla. Potem zrób sobie kilka dni przerwy, a następnie znowu kontynuuj nacieranie.
 • Zwalczanie korników za pomocą terpentyny. Do strzykawki nabierz terpentynę i załóż igłę. Następnie ostrzykuj zainfekowane drewno.
 • Zwalczanie korników przy pomocy nafty i terpentyny. Zmieszaj ze sobą 8 łyżek nafty i 8 łyżek terpentyny. Kiedy powstanie w miarę jednolity roztwór, napełnij strzykawkę przygotowaną miksturą. Mieszanką ostrzykuj drewnianą powierzchnię.
 • Zwalczanie korników za pomocą puszek z terpentyną. Jeśli insekty upodobały sobie mebel z nogami, np. stół czy komodę, istnieje bardzo prosta (chociaż czasochłonna) metoda. 4 puszki lub inne pojemniki wypełnij terpentyną. W naczynia wstaw nóżki mebla. Po kilku tygodniach płynem przesiąknie całe drewno, a terpentyna zabije korniki.

Środki na korniki i metody profesjonalne

Nie ma się co oszukiwać - gotowe środki i metody stosowane przez specjalistów, zadziałają skuteczniej i szybciej, niż domowe triki. Są to:

 • pułapki z feromonem agregacyjnym,
 • cyphenotryna,
 • permetryna,
 • deltametryna,
 • metoda gazowania,
 • metoda niszczenia gorącym powietrzem,
 • działanie promieniami gamma.

Warto zauważyć, że pod potoczną nazwą korników, kryje się tak naprawdę całkiem spora grupa owadów. Są to np. tykotek pstry, miazgowiec parkietowiec, kołatek wrężyk, kołatek domowy czy zmorsznik czerwony. Zwyczajowo jednak te insekty nazywa się ogólnym mianem korników.

Pierwotna treść artykułu została opublikowana 11.05.2017.

Zobacz jak pozbyć się innych szkodników:Jak pozbyć się mrówek?Jak pozbyć  się szerszeni?Jak pozbyć się os?