POLECAMY

Jak pozbyć się korników? Poznaj sprawdzone sposoby

Jak pozbyć się korników? Jeśli te szkodniki osiedliły się w twoim mieszkaniu, poznaj nasze sprawdzone sposoby!
Jak pozbyć się korników? Poznaj sprawdzone sposoby fot. Fotolia

Kornikowate żyją na całym świecie i czynią ogromne spustoszenia wśród drzew. Jeśli zadomowiły się w twoim domu, to mogą mocno zniszczyć drewniane powierzchnie - schody, podłogę, sufit na poddaszu czy meble. Z pewnością bez większego trudu zorientujesz się, że korniki postanowiły wprowadzić się do twojego mieszkania. Te szkodniki po prostu... słychać. Wydają z siebie charakterystyczny odgłos powolnego chrupania. Jeśli zniszczenia są już duże, możesz też zauważyć maleńkie dziurki. Jak pozbyć się korników?

Warto zauważyć, że pod potoczną nazwą korników, kryje się tak naprawdę całkiem spora grupa owadów. Są to np. tykotek pstry, miazgowiec parkietowiec, kołatek wrężyk, kołatek domowy czy zmorsznik czerwony. Zwyczajowo jednak te insekty nazywa się ogólnym mianem korników.

Domowe sposoby na zwalczanie korników

Jeśli nie chcesz skorzystać z gotowych preparatów na korniki ani wynająć profesjonalnej firmy, możesz spróbować zmierzyć się z nimi za pomocą domowych sposobów.

 1. Wypłaszanie korników za pomocą cebuli. Przez 14 dni nacieraj przekrojoną cebulą powierzchnię zaatakowanego mebla. Potem zrób sobie kilka dni przerwy, a następnie znowu kontynuuj nacieranie.
 2. Zwalczanie korników za pomocą terpentyny. Do strzykawki nabierz terpentynę i załóż igłę. Następnie ostrzykuj zainfekowane drewno.
 3. Zwalczanie korników przy pomocy nafty i terpentyny. Zmieszaj ze sobą 8 łyżek nafty i 8 łyżek terpentyny. Kiedy powstanie w miarę jednolity roztwór, napełnij strzykawkę przygotowaną miksturą. Mieszanką ostrzykuj drewnianą powierzchnię.
 4. Zwalczanie korników za pomocą puszek z terpentyną. Jeśli insekty upodobały sobie mebel z nogami, np. stół czy komodę, istnieje bardzo prosta (chociaż czasochłonna) metoda. 4 puszki lub inne pojemniki wypełnij terpentyną. W naczynia wstaw nóżki mebla. Po kilku tygodniach płynem przesiąknie całe drewno, a terpentyna zabije korniki.

Szkodniki kwiatów doniczkowych: jak je zwalczać?

Inne sposoby na korniki

Nie ma się co oszukiwać - gotowe środki i metody stosowane przez specjalistów zadziałają skuteczniej i szybciej, niż domowe triki. Są to:

 • pułapki z feromonem agregacyjnym,
 • cyphenotryna,
 • permetryna,
 • deltametryna,
 • metoda gazowania,
 • metoda niszczenia gorącym powietrzem,
 • działanie promieniami gamma.

Czytaj więcej porad domowych

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)