jak posadzić imbir fot. Adobe Stock, dark_blade

Jak posadzić imbir? Odkryj tajniki domowej uprawy imbiru w doniczce

By posadzić imbir w doniczce, samodzielnie przygotuj sadzonki - potnij kłącze na co najmniej 3 cm kawałki. Potem pozostaw je do wysuszenia.
Weronika Kwaśniak / 13.01.2022 12:29
jak posadzić imbir fot. Adobe Stock, dark_blade

Imbir jest bardzo ceniony ze względu na bezcenne właściwości zdrowotne - regularnie spożywany obniża poziom cholesterolu i ciśnienie tętnicze, działa przeciwzapalnie, a imbir na odchudzanie wspomaga metabolizm. Można też stosować imbir na przeziębienie. Warto wyhodować go samodzielnie, tym bardziej że jest to naprawdę proste i nie sprawi kłopotu nawet początkującym ogrodnikom.

Spis treści:

 1. Jak posadzić imbir?
 2. Uprawa imbiru w doniczce
 3. Czy można uprawiać imbir w ogrodzie?

Jak posadzić imbir?

 • Sadzonki imbiru przygotujesz sama. W sklepie kup kłącza - są dostępne w każdym markecie czy warzywniaku. Wybierz te, które są świeże, a na końcu rozgałęzień mają widoczne oczka.
 • Kłącza imbiru umieść na co najmniej 12 godzin w ciepłej wodzie.
 • Kłącze potnij sterylnymi nożyczkami lub nożem. Stwórz kawałki o długości co najmniej 3 cm - zwracaj uwagę, by każdy z nich miał przynajmniej jedno oczko. Tak naprawdę powinno być ich jednak jak najwięcej - np. 3 na każdym fragmencie.

jak posadzić imbir krok po krokufot. Jak posadzić imbir - przygotowanie sadzonek/Adobe Stock, dark_blade

 • Pokrojone kawałki kłącza imbiru odłóż na 5 dni w suche miejsce
 • Jaką doniczkę i glebę przygotować dla imbiru? Każdy fragment kłącza potrzebuje ok. 20 cm wolnej przestrzeni. Jeśli chodzi o podłoże, powinno być ono lekko kwaśne - warto domieszać np. kompost.
 • Kawałki kłącza umieszczaj w ziemi na głębokości 5-10 cm (koniecznie pączkiem do góry). 

Uprawa imbiru w doniczce

 • Imbir w doniczce nie lubi nadmiaru słońca. W żadnym wypadku nie umieszczaj go na oknie od strony południowej. Znacznie lepszy będzie półcień lub okno od wschodu.
 • Uwaga również na temperaturę - imbir w doniczce jest zdecydowanie ciepłolubny, więc nie poradzi sobie w temperaturze niższej niż 20 stopni C.
 • Ziemia w doniczce powinna być stale wilgotna, ale nie bardzo mokra.
 • Jak szybko rośnie imbir? Pełny rozwój rośliny to około 12 miesięcy. Wtedy można wykopać kłącza - powinny w pełni dojrzeć w ziemi.
 • Gdy na liściach imbiru pojawią się żółte plamy i przebarwienia, rozważ zasilenie go nawozem. 

Czy można uprawiać imbir w ogrodzie?

Niestety, w polskich warunkach uprawa imbiru w ogrodzie jest niemal niemożliwa. Roślina dla prawidłowego rozwoju potrzebuje temperatury co najmniej 20 stopni C, co jest niemal niemożliwe do osiągnięcia. Nawet latem nocne temperatury niejednokrotnie bywają niższe. Imbir w ogrodzie oczywiście wyrośnie, ale nie zdąży rozwinąć się wystarczająco, by jego kłącza osiągnęły spore rozmiary.

Czytaj także:
Herbata z imbirem nie tylko na przeziębienie
Imbir w ciąży i podczas karmienia piersią
Szkodliwość imbiru - jakie są przeciwwskazania?