Jak pomóc pszczołom - poradnik

jak pomóc pszczołom, jak dbać o pszczoły, jak ratować pszczoły fot. Fotolia
Każdy, kto ma choćby niewielką działkę, a nawet balkon i skrzynki na rośliny, może zrobić coś dla pszczół.
Barbara Lasota / 17.07.2015 05:30
jak pomóc pszczołom, jak dbać o pszczoły, jak ratować pszczoły fot. Fotolia

Wiele gospodarstw rolnych w całej Europie, a także firmy produkujące różne środki dla rolnictwa (np. Syngenta, Basf, Bayer) prowadzą różne akcje na rzecz owadów zapylających. Działania te mają na celu zwiększenie liczby pożytecznych owadów, ponieważ w ostatnich latach zaobserwowano niepokojące zmniejszenie się ich populacji. 

Można tę sytuację poprawić, zapewniając pszczołom, trzmielom i ich kuzynom właściwe warunki na użytkach rolnych. Warto wziąć przykład z organizatorów i zadbać, na miarę swoich możliwości, o te zagrożone, a jakże pożyteczne gatunki. Każdy może coś w tej kwestii zrobić. Gdyby ich zabrakło, nie mielibyśmy np. owoców, warzyw, orzechów, ziół, oleju z rzepaku.

Jak pomóc pszczołom ?

  • Rośliny lubiane przez pszczoły i inne owady. Gdzie tylko możesz siej i sadź tzw. rośliny miododajne. Niektóre mogą rosnąć w skrzynkach, inne w gruncie. Jeśli masz działkę, przeznacz na nie przynajmniej grządkę, ale i skrzynka na balkonie także ma znaczenie. Możesz też zadbać, aby choć niektóre rosły obok twojego bloku. Oto kilka takich roślin, których pyłkiem żywią się pszczoły, trzmiele, dzikie pszczoły murarki i inne owady zapylające.Wszystkie te rośliny są bardzo dekoracyjne: lilie, fiołek wonny, wrzosy, wrzośce, krokusy, astry, niecierpki, kosmosy, dalie, cynie, łubin, macierzanka, orlik, pysznogłówka, jeżówka ogrodowa. Oczywiście owady kochają też kwitnące zioła: lawendę, oregano, bazylię, hyzop, cząber, tymianek, melisę oraz drzewa owocowe (jabłonie, grusze, czereśnie, śliwy) i parkowe (robinię akacjową, lipę, wierzbę, klon, katalpę, kasztanowce).
  • Doceń niektóre chwasty. Zostaw gdzieś w kącie działki trochę dzikich gatunków, np. dziurawiec, koniczynę, cykorię podróżnik, chaber, dziewannę. One również są pokarmem pszczół.
  • Domki dla pszczół. Na wzór domków dla ptaków, od niedawna w sprzedaży ( w sklepach ogrodniczych) pojawiły się domki dla dzikich pszczół, zwanych pszczołami murarkami. Robi się je z kawałków drewna, w których są nawiercone otwory lub z pędów trzciny. Taki domek, a najlepiej kilka, warto powiesić w ustronnym miejscu w ogrodzie, np. przy kępie miododajnych roślin. Wygląda bardzo malowniczo. Z czasem murarka tam się wprowadzi, zwłaszcza, gdy będzie mieć pokarm. Szuka pyłku tylko w promieniu 300 m, a więc jak już zamieszka w twoim ogrodzie, to raczej nie odleci. Jest bardzo łagodna.
  • Opakowania po środkach ochrony roślin. Gdy stosujesz środki ochrony roślin, wypłucz pojemnik, zawartość przelej do opryskiwacza, a opakowanie zwróć sprzedawcy, który ma obowiązek przekazywać opakowania do utylizacji. Nie wolno wyrzucać opakowań po środkach ochrony do śmietnika.
  • Metody stosowania środków ochrony roślin. Stosuj środki ochrony roślin zgodnie z instrukcją na opakowaniu, nie zwiększaj stężenia i używaj ich tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Jeśli szkodników jest mało, staraj się pozbyć ich mechanicznie lub zastosuj środek naturalny. Np. odwar z 200 g czosnku i 10 l wody zwalcza mszyce.
  • Dozwolona pora stosowania środków ochrony roślin. Nie wolno opryskiwać roślin w dzień, kiedy pszczoły siedzą na kwiatach. Można to robić dopiero pod wieczór, kiedy pszczoły zakończą pracę i wrócą z pyłkiem do uli.  
  • Kwietna łąka. Zamiast trawnika (koszonego bardzo często) część ogródka lub działki możesz przeznaczyć na tzw. kwietną łąkę. Posiej tam trawę zmieszaną z nasionami rożnych kwiatów. Pozwól łące rosnąć tak długo, aż trawa i kwiaty wydadzą nasiona. Wtedy dopiero skoś. Pszczoły będą mogły korzystać z kwiatów.
  • Stosuj płodozmian. Jeśli masz ogród warzywny, nie siej co roku tych samych warzyw na tym samym miejscu, bo sprzyja to chorobom. Zamieniaj rośliny miejscami, wtedy rzadziej będą ich atakować choroby i rzadziej będziesz musiała stosować środki ochrony roślin.
Autorka jest redaktorem dwutygodnika "Pani Domu"

Zobacz inne porady:

Redakcja poleca

REKLAMA