POLECAMY

5 zasad pielęgnacji surfinii balkonowej

Surfinia balkonowa to odmiana petunii ogrodowej. Od swojej gatunkowej matki różni się tym, że posiada zwisające pędy. Zobacz, jak ją uprawiać!
5 zasad pielęgnacji surfinii balkonowej fot. Panthermedia

Surfinia balkonowa (petunia) została wyhodowana przez japońskich naukowców (wciąż powstają nowe odmiany surfinii), a na nasze piękne balkony trafiła około dwadzieścia lat temu i od razu stała się ich królową. Ta roślina lubi dużą ilość światła, przepada też za upałami, więc będzie kiepsko czuć się w cieniu. Trzeba obficie ją podlewać i usuwać przekwitłe kwiaty. W chłodniejsze dni dostarczamy jej wody co kilka dni, a w czasie upałów nawet 2 razy dziennie. Zobacz, jak pielęgnować surfinię!

Jakie kwiatki wybrać na balkon?

Jak pielęgnować surfinię balkonową?

Surfinia balkonowa jako jednoroczny kwiat balkonowy jest bardzo wytrzymała na różnorodne warunki. Niemniej jednak warto wiedzieć, jak odpowiednio pielęgnować surfinię. Oto 5 ważnych zasad:

  1. Surfinia balkonowa lubi światło i upały, nie należy więc chować jej w cieniu. Nadaje się idealnie jako kwiat na balkon południowy, południowo-wschodni lub południowo-zachodni. Co ważne, surfinia jest na tyle delikatna, że należy ją chować przed deszczem i burzami, gdyż jej kwiaty mogą na tym bardzo ucierpieć.
  2. Surfinia lubi żyzną, kwaśną (pH 5.5-6.5), próchniczą glebę.
  3. Surfinia dobrze reaguje z nawozami wieloskładnikowymi (istnieją specjalne mieszanki przeznaczone dla surfinii). Nawożenie surfinii powinno być dosyć częste i regularne. Zaleca się także stosowanie nawozów o przedłużonym działaniu.

  1. Podstawą pielęgnacji surfinii balkonowej jest usuwanie przekwitłych kwiatów. Dzięki temu zaczyna ona kwitnąć bardziej obficie. Pomaga to również zahamować ryzyko wystąpienia chorób grzybiczych u surfinii.
  2. Surfinię balkonową podlewamy bardzo obficie co kilka dni. Co jednak ważne, donica, w której rośnie kwiat powinna mieć otwory, które pomogą usunąć nadmiar wody.

Jak zrobić ozdobną skrzynkę na kwiaty?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (14)
/rok temu
surfinia to piękny kwiat, ale zupełnie nie zgodzę się, że jest łatwy w uprawie
/2 lata temu
Tez nie zgodzę się z twierdzeniem, że można podlewać co kilka dni, po takim czasie trzeba już roślinę reanimować. Białe plamki to najprawdopodobniej przędziorek albo choroba grzybowa wiec szybko obetnij zarażony fragment i zrób oprysk na choroby grzybowe. U mnie pojawił sie inny problem z którym tez sobie nie radzę i nie znalazłam w necie żadnej porady. W czasie niedawnych wichur schowałam skrzynki do domu na kilka h po tym wystawiłam je ponownie ale liście jednej sadzonki mimo że mają już kilka tygodni zaczęły marnieć, może ktoś podpowie o cho chodzi. Roślinę w całości przesadziłam do innego pojemnika ale nadal nie odbiła, nie wiem co robic
/3 lata temu
a jak pielęgnować surfinię w domu???!?!?!
POKAŻ KOMENTARZE (11)