Jak pielęgnować hortensje - 5 popularnych gatunków

jak pielęgnować hortensje, odmiany hortensji, jakie odmiany hortensji fot. Fotolia
Jest jednym z piękniejszych krzewów. Już pojedyncza roślina posadzona w ogrodzie daje wspaniały efekt.
Małgorzata Świgoń / 16.07.2015 15:10
jak pielęgnować hortensje, odmiany hortensji, jakie odmiany hortensji fot. Fotolia

1. Hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris)

Wspaniale wygląda, gdy oplata duże drzewa lub mury. Podpory muszą mieć jednak chropowatą powierzchnię, do której przyczepia się drobnymi korzonkami wyrastającymi z pędów. Osiąga nawet 20 m wysokości. Jej białe talerzykowate kwiatostany składają się głównie z kwiatów płodnych (tworzących nasiona) i delikatnie pachną. Nie trzeba jej okrywać ani przycinać. Roślinie usuwa się jedynie zaschnięte pędy.

2. Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla)

Jest krzewem o sztywnych pędach dorastających do półtora metra wysokości. Kwitnie od czerwca do jesieni. Oprócz dobrze znanych odmian wielkokwiatowych o dużych kulistych kwiatostanach zbudowanych z kwiatów płonnych, np."Bouquet Rose", "Lavblaa", są też i takie (m.in. "Blue Bird"', "'Blue Sky"), u których wianuszek kwiatów płonnych otacza płasko wyrastające drobne kwiaty płodne.

3. Hortensja drzewiasta (Hydrangea arborescens)

Najbardziej odporna na niskie temperatury. Tworzy pąki kwiatowe na pędach, które wyrastają wiosną, więc nie grozi im przemarznięcie. Jedynie w czasie bardzo mroźnych, bezśnieżnych zim zagrożone są podstawy pędów. Warto więc okryć je korą lub gałązkami. Ma białe, lekko różowe lub zielonkawe kwiaty, które pojawiające się u jednych odmian w czerwcu, u innych dopiero w sierpniu. Krzewy te są niezawodne i osiągają większe rozmiary (1,5-2 m) niż hortensja ogrodowa.

4. Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata)

Jest najczęściej niewysokim krzewem o wspaniałych, okazałych, często stożkowatych kwiatostanach zbudowanych z kwiatów płonnych (pozbawionych słupków i pręcików, nie wytwarzających nasion) i płodnych (tworzą nasiona). Świetnie nadają się do zasuszania. Krzew należy dość radykalnie przyciąć wczesną wiosną, pod koniec marca lub na początku kwietnia, pozostawić tylko grubsze pędy. Cienkie wyciąć całkowicie.

5. Hortensja dębolistna (Hydrangea quercifolia)

Łatwo ją rozpoznać po charakterystycznych, dębopodobnych, liściach, które jesienią pięknie się przebarwiają. Roślina tworzy szeroki krzew o wysokości 1,5 m. Lubi żyzną, lekko kwaśną glebę. Wymaga zabezpieczenia na zimę.

Autorka jest dziennikarką "Przyjaciółki" i "Poradnika Domowego"

Zobacz inne porady:

Redakcja poleca

REKLAMA