jak myć podłogę, jak dbać o podłogę, mycie podłogi, jak myć parkiet, jak czyścić panele fot. Fotolia

Jak myć podłogę - 6 rodzajów powierzchni

Każdą należy inaczej myć i konserwować!
Weronika Kwaśniak / 05.05.2015 07:22
jak myć podłogę, jak dbać o podłogę, mycie podłogi, jak myć parkiet, jak czyścić panele fot. Fotolia

To powierzchnia, która jest najbardziej narażona na zabrudzenia i niszczenie. Szkodzi jej piasek, który wnosimy do domu na butach, a także niektóre środki myjące, a nawet... woda. Warto więc wiedzieć, jak ją czyścić i konserwować! Odpowiednio zadbana podłoga będzie piękna przez wiele lat. Gdy trochę się podniszczy, możesz łatwo przywrócić jej dawną świetność.

1. Drewniany parkiet

 • Często go odkurzaj, ale ograniczaj mycie. Raz w tygodniu przecieraj lekko wilgotnym mopem. Nie stosuj mleczek ani płynów z chlorem! 3-4 razy do roku konserwuj pastą lub płynem z woskiem do lakierowanych podłóg.
 • Jeżeli między deseczkami parkietu pojawiły się szczeliny, kup kit do parkietu (w cenie około 15 złotych) i wypełnij nim rowki. Zmatowiały parkiet przetrzyj po umyciu nabłyszczaczem.

2. Wykładzina dywanowa

 • Staraj się usuwać plamy od razu, gdy tylko coś upadnie na wykładzinę. Większość świeżych zabrudzeń łatwo usunąć po zastosowaniu specjalnego szamponu do dywanów.
 • Gdy w wykładzinie jest dziura, zrób łatkę z resztek, które zostały po jej przycięciu do odpowiednich rozmiarów, podklej taśmą dwustronną i wklej w szpecące miejsce.

3. Panele laminowane

 • Usuwaj na bieżąco piasek wniesiony do domu na obuwiu. Myj podłogę tylko dokładnie wyciśniętym mopem lub ścierką. Stosuj specjalny płyn do paneli! Nie używaj woskowych środków do drewna i nie szoruj paneli szczotką.
 • Gdy zniszczy się jeden lub kilka paneli, można je wymienić. Plamy z atramentu i tuszu przetrzyj spirytusem salicylowym, a plamy z pasty do butów benzyną ekstrakcyjną.

4. Panele winylowe

 • Czyść je odkurzaczem i wilgotnym mopem, zamoczonym w roztworze łagodnego środka czyszczącego. Może to być uniwersalny płyn do podłóg lub specjalny do paneli winylowych. Do mycia nie wolno używać mydlin ani środków z woskiem.
 • Po latach intensywnego użytkowania podłoga winylowa może stracić ładny wygląd. Wtedy możliwa jest jej renowacja poprzez naniesienie specjalnej powłoki polimerowo-akrylowej.

5. Płytki

 • Czyść ciepłą wodą z uniwersalnym płynem do mycia. W miejscach bardzo intensywnie eksploatowanych, np. przy wejściu, połóż chodniczek. Dzięki temu płytki nie wytrą się!
 • Fugi wymagają co jakiś czas porządnego szorowania. Z octu, sody i wody (1:3:2) zrób papkę, pokryj nią fugi i wyszoruj ostrą szczotką. Wykruszoną fugę usuń i nałóż nową.

6. Korek

 • Myj podłogę wilgotnym mopem, dodając do wiaderka z wodą ok. 50 ml preparatu zalecanego przez producenta. Raz na pół roku zakonserwuj.
 • Fragment z przetartym lakierem delikatnie przeszlifuj papierem ściernym o ziarnistości 150, umyj to miejsce, osusz i nałóż 2 warstwy lakieru do korka. Najtwardszy jest poliuretanowy.
Na podstawie artykułu Barbary Lasoty z "Pani domu"

Zobacz więcej ciekawych porad:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/08.05.2016 19:56
Zabezpieczałaś te deski zaraz po położeniu? sama chcę się na coś zdecydowac w sypialni i szukam inspiracji właśnie.
/10.03.2016 16:13
sama mam deskę od kilku lat z artcore i swoją podłogę drewnianą myję lekko mokrym mopem ze zwykłym środkiem do podłogi, u dziecka natomiast myję samą wodą, nie używam chemii, bo mam małe dziecko