Jak malować ściany - poradnik

jak malować ściany, malowanie ścian, jak pomalować pokój fot. Fotolia
To naprawdę proste!
Weronika Kwaśniak / 22.06.2015 06:44
jak malować ściany, malowanie ścian, jak pomalować pokój fot. Fotolia
Aby pomalowana powierzchnia ładnie wyglądała i po pewnym czasie nie zaczęła się łuszczyć, trzeba ją dobrze przygotować. Znaczenie ma również jakość farby i technika jej nanoszenia. Zobacz, jak malować ściany!

Myć ściany czy nie?

Jeżeli wnętrze było malowane dawno i ściany są brudne lub zatłuszczone, trzeba je umyć, aby usunąć brud, kurz i osady. Dzięki temu nowa farba będzie miała znacznie lepszą przyczepność.
  • Do mycia używamy wody z dodatkiem rozpuszczonego szarego mydła lub płynu do naczyń bez lanoliny (łyżka na wiadro wody) oraz gąbki lub miękkiej szczotki.
  • Plamy z dymu i zacieki należy myć kilkakrotnie, za każdym razem pozostawiając powierzchnię do wyschnięcia.
  • Bez mycia można nałożyć farbę wtedy, gdy ściany nie są brudne i tak naprawdę malujemy je tylko dlatego, że chcemy zmienić kolor.

Czy warto gruntować powierzchnię?

  • Preparaty do gruntowania zmniejszają zużycie farby, sprawiają też, że lepiej przylega do ściany.
  • Czyste podłoże z mocno trzymającą się powłoką może, ale nie musi być gruntowane.
  • Trzeba gruntować: nowe tynki i gładzie, płyty gipsowo-kartonowe, a także ściany, z których stara farba odpryskuje (najpierw usuwamy ją szpachelką).

Ile farby kupić?

Nie powinno jej zostać dużo, bo na ogół resztki się marnują. Z kolei gdy jej zabraknie, to dokupując, możemy już trafić na partię o nieco innym odcieniu.
Wybierając farbę pamiętaj, że na dużej powierzchni ściany kolor będzie się wydawał  o ton ciemniejszy niż na opakowaniu!
  • Chcąc obliczyć potrzebną ilość farby, mierzymy szerokość ścian i dodajemy wyniki. Sumę (w metrach) mnożymy przez wysokość pomieszczenia (też w metrach). Następnie mierzymy długość i szerokość sufitu i mnożymy uzyskane liczby. Sumujemy powierzchnię ścian oraz sufitu i od wyniku odejmujemy 10%(powierzchnia okien i drzwi). Otrzymany rezultat dzielimy przez wydajność farby podaną na opakowaniu. To jest optymalna pojemność.
  • Jeśli planujemy dwukrotne malowanie, mnożymy wynik przez dwa.

Wałek czy pędzel?

Duże powierzchnie idealnie maluje się wałkiem. Do farb wodorozcieńczalnych polecane są
z runa (naturalnego lub sztucznego), długości 13-15 cm.
  • Im większa powierzchnia do malowania, tym wałek powinien być szerszy. Natomiast wąski przyda się do narożników i zakamarków.
  • Pędzel lepiej się sprawdzi przy malowaniu w rogach i innych trudno dostępnych miejscach, bo można nim precyzyjnie rozprowadzić farbę.

Od czego zacząć malowanie?

Powinno się rozpoczynać malowanie od sufitu. Posuwamy się od okna w kierunku przeciwległej ściany.
  • Malowanie ścian rozpoczynamy od narożników, potem przechodzimy do gniazdek, obrzeży okien i drzwi. Następnie odnawiamy ścianę z oknem i wreszcie pozostałe. Zasada malowania jest taka, że zawsze zachowujemy kierunek od źródła światła (czyli od okna) w głąb pomieszczenia.

Jak zabezpieczyć gniazdka?

Aby nie pobrudzić ich farbą (także wyłączników), można okleić brzegi papierową taśmą malarską. Profesjonalni malarze preferują jednak odkręcanie śrubokrętem obudowy gniazdek i włączników i oklejanie wewnętrznego mechanizmu. Ścianę przy gniazdkach najwygodniej maluje się cienkim pędzelkiem lub wąskim wałkiem.

Na podstawie artykułu Barbary Lasoty z "Pani domu"

Zobacz inne ciekawe porady:

Redakcja poleca

REKLAMA