sposoby na odnowienie łazienki, proste sposoby na odnowienie łazienki bez remontu fot. Fotolia

Jak odnowić łazienkę bez remontu - 6 pomysłów

Zmień wygląd łazienki bez ogromnych kosztów!
Weronika Kwaśniak / 15.02.2016 16:32
sposoby na odnowienie łazienki, proste sposoby na odnowienie łazienki bez remontu fot. Fotolia

Po ostatnim remoncie twoja łazienka była naprawdę ładna. Jednak już się trochę opatrzyła. Mimo sprzątania, sporo jest szarych plam, wanna się porysowała.. Czas na zmiany! Sprawdź nasze sposoby - jak odnowić łazienkę bez remontu?

1. Przemaluj płytki łazienkowe

Niektórzy producenci farb oferują preparaty do malowania glazury i terakoty.  Są to farby epoksydowe, w cenie ok. 60 zł za litr. Taką ilością da się pomalować 5-8 metrów kwadratowych płytek. Kafle trzeba najpierw umyć, przetrzeć denaturatem, pomalować gruntem, a następnie wybraną farbą.
Często wystarcza jedna warstwa, jednak dwukrotne pomalowanie daje trwalszą powłokę. Jeśli masz gładką glazurę i nie chcesz zmieniać jej koloru, możesz kilka płytek ozdobić naklejkami samoprzylepnymi, które całkowicie odmienią wygląd wnętrza, a są niedrogie (2-10 zł/szt).

2. Pozbądź się czarnych plam na fugach

Nic tak nie szpeci łazienki jak ciemny nalot na fugach. Najskuteczniejszy jest środek grzybobójczy w aerozolu, którym trzeba spryskać poczerniałą powierzchnię i po 15 minutach przemyć czystą wodą.

3. Wymień mocno zniszczone fugi

Jeśli fugi już częściowo się wykruszyły, lub po prostu nie dadzą się wyczyścić, kup skrobak do spoin (10-20 zł), usuń starą fugę i wypełnij szczeliny nową zaprawą do fugowania, oczywiście według instrukcji na opakowaniu.

4. Wymień silikon wokół wanny

Podobnie jak na fugach, także na silikonie wypełniającym szpary między wanną a ścianą, z czasem pojawiają się czarne plamy pleśni. Nawet jeśli jest to odporny na wilgoć silikon sanitarny! Usuń całe wypełnienie nożem lub śrubokrętem, odtłuść spirytusem ścianę i brzeg wanny, i za pomocą pistoletu do wyciskania silikonu (ok. 17 zł) połóż nowy.

5. Napraw wannę i umywalkę

Emaliowaną wannę wyszoruj szorstką stroną zmywaka do naczyń i detergentem w postaci mleczka. Spłucz, wysusz i pomaluj farbą akrylowo-poliuretanową (koszt to ok. 60 zł). Drobne odpryski szkliwa, np. w umywalce można wypełnić emalią do zaprawek ceramicznych (ok. 15 zł).    

6. Zmień zasłonę prysznicową i inne dodatki

Jeśli już kilka razy prałaś zasłonkę prysznicową, na pewno się podniszczyła. Kup nową (12-20 zł) w kolorze pasującym do glazury, półek itd. Pomieszczenie dodatkowo zyska na urodzie, gdy wymienisz część dodatków, np. mydelniczki, pojemniki na szczoteczki, itd. Koszt takiego przedsięwzięcia nie będzie zbyt wysoki, a twoja łazienka może nabrać zupełnie innego wyglądu!

Na podstawie artykułu Barbary Lasoty z "Pani domu"

Sprawdź inne porady dotyczące łazienki:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/05.12.2016 08:30
Świetne porady! Ale obawiałabym się pomalować glazurę :) My chcąc odnowić łazienkę bez remontu zdecydowaliśmy się na wymianę baterii prysznicowej - nowy zestaw natynkowy z deszczownicą nadał zupełnie innego charakteru strefie kąpielowej. Rady zasięgałam w sklepie in360 - dobrali mi cały zestaw, a mąż go zamontował w godzinę, polecam takie rozwiązanie!
/15.02.2016 16:33
słuchajcie ja mam mega proste sposoby na to, jak odnowić łazienkę bez remontu:)
/26.02.2015 21:28
Zajmujemy sie odnawianiem wanien poprzez nalozenie nowej wanny na stara - tj wklejenie, bez zdejmowania obudowy w. vanna.1 malpa gazeta pl
POKAŻ KOMENTARZE (2)