7 trików, by łatwo posprzątać kuchnię

Sprawdzone porady, które ułatwią ci życie!
7 trików, by łatwo posprzątać kuchnię fot. Fotolia

Sprzątanie kuchni jest zmorą większości z nas. To tutaj znajduje się najwięcej uporczywych plam, zacieków i tłustych zabrudzeń. Jak łatwo posprzątać kuchnię? Zobacz nasze triki!

7 trików, by łatwo posprzątać kuchnię

  1. Metki na kubeczkach i innych naczyniach kuchennych. Czasem są przyklejone bardzo mocnym klejem, który trudno usunąć. Wlej do miski ciepłą wodę, dodaj do wody preparat, który zawiera aktywny tlen. Włóż naczynia i pozostaw na pół godziny. Po tym czasie nalepki bez problemu zejdą.
  2. Brudny piekarnik. Posyp jego wnętrze solą lub sodą oczyszczoną. Nastaw na średnią temperaturę i pozostaw na 15 minut. Gdy przestygnie, usuń spalone resztki i przetrzyj ścianki piekarnika wilgotną ściereczką. Mocno zabrudzony wyczyść żelem lub pianką do przypalonych rusztów (od 8 zł).
  3. Przypieczony ruszt. Wlej do wanny 4 litry wody i wsyp trochę proszku do zmywarek. Wsadź ruszt i zostaw na noc. Następnego dnia zdrap szczotką spalony tłuszcz i całość dobrze spłucz czystą wodą. Możesz też owinąć dokładnie ruszt w grubą aluminiową folię i umieścić go w bardzo mocno nagrzanym piekarniku na 10 minut. Po tym czasie zdejmij folię, a wszelkie zwęglone resztki odpadną.
  4. Zatkane otwory w palnikach kuchenki. Czasem może je "zakleić" kipiąca zupa. Przeczyść je wykałaczką lub grubą igłą.
  5. Przypalony garnek emaliowany. Napełnij go wodą do wysokości przypalenia, wsyp grubą warstwę soli i pozostaw na całą noc. Rano postaw na ogniu, doprowadź do wrzenia, wyszoruj myjką.
  6. Tłuste ślady na szafkach. Zanurz wilgotną ściereczkę w naczyniu z mąką ziemniaczaną. Przecieraj nią tłuste plamy, a pozbędziesz się ich bez trudu.
  7. Polerowanie kuchenki. Do wypolerowania płyty użyj... starych rajstop. Dzięki temu twoja kuchenka będzie lśnić!
Na podstawie artykułu Małgorzaty Świgoń z "Poradnika domowego"

Zobacz więcej ciekawych porad:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)