Kompozycje kwiatowe w ogrodzie fot. Panthermedia

Kompozycje ogrodowe - jak stworzyć piękny ogród

Są pnące, płożące, nisko- i wysokopienne. Niektóre tworzą kaskady, inne barwne kobierce. Jeśli dobierzemy odpowiednie kwiaty, to zmienimy ogród w kolorową bajkę.
Weronika Kwaśniak / 31.03.2015 16:38
Kompozycje kwiatowe w ogrodzie fot. Panthermedia
Przy tak niezliczonej ilości gatunków kwiatów do ogrodu trudno jest podjąć decyzję, jakie wybrać i z których stworzyć kompozycje ogrodowe. Warto się zatem zastanowić, jak chcemy urządzić nasz ogród? Czy wolimy całe ściany w barwnych pąkach czy przeciwnie – delikatne akcenty wśród zieleni? A może spędzamy na działce tylko wakacje i zależy nam, by właśnie wówczas kwiaty kwitły najbardziej efektownie? Pomysłów na urządzenie ogrodu jest wiele!

Kompozycje ogrodowe z kwiatów kwitnących przez cztery pory roku

Kwiaty ogrodowe kwitną sezonowo. Możemy więc zaplanować sadzenia tak, by o każdej porze roku nasz ogród mienił się kolorami.
Wystarczy, że pomiędzy roślinami wiosennymi posiejemy letnie. A gdy zwolni się miejsce po pierwszych zwiastunach wiosny (których cebulki zazwyczaj zaraz po przekwitnięciu wykopujemy) posiejemy tam jesienne piękności. Warto zaplanować taką całoroczną kompozycję kwiatową w ogrodzie na jesieni – to wówczas wsadzamy do ziemi większość cebulek.
  • Kwiaty ogrodowe kwitnące wiosną
Pierwsze pojawiają się gdy na ziemi jeszcze leży śnieg, ostatnie kwitną aż do późnego lata. Możemy posadzić gatunki dwuletnie (np. bratki, stokrotki, niezapominajki), cebulowe (przebiśniegi, tulipany, krokusy, narcyzy, kosaćce), byliny (sasankę, bergenię, miłka wiosennego). Mogą rosnąć w grupach, tworząc rabaty, ale też wkomponować się w zieleniejący wiosną ogród. Konwalie będą pięknie wyglądały wychylając się np. zza paproci, a krokusy spod wiecznie zielonych iglaków.
  • Kwiaty ogrodowe kwitnące latem
W tej grupie jest największy wybór. Na pergolach pysznią się róże, z którymi dzielnie konkurują dumne liliowce. Kwitną bodziszki, goździk pierzasty, ostróżka ogrodowa, rudbekie, cynie, lobelie, nagietki, dalie... Letnie kwiaty można wymieniać w nieskończoność.
  • Kwiaty ogrodowe kwitnące jesienią
Do września, a nawet października, na rabatach kwitnie jeszcze wiele letnich kwiatów. Jeżeli wiosną nie wsadziliśmy jesiennych cebulek do ziemi, teraz możemy po prostu kupić gotowe sadzonki. Wybierzmy astry, chryzantemy, złocienie no i oczywiście wrzosy.
  • Kwiaty ogrodowe kwitnące zimą
Tu wielkiego wyboru nie ma. Jeżeli chcemy, by nasz ogród i o tej porze roku wyglądał zachwycająco, to postawmy raczej na zimozielone pnącza i krzewy. Możemy wybrać na przykład takie, które w zimie oprócz błyszczących liści mają też owoce – jak na przykład berberys.

Zobacz także:

Kwiaty tworzące kaskadowe kompozycje kwiatowe w ogrodzie

Kolejnym pomysłem na kwiatową kompozycję w ogrodzie jest stworzenie piętrowych klombów lub rabat. Na rabaty powinniśmy wybrać kwiaty o różnej wysokości. Najniższe, o kwiatach w kolorach pastelowych, sadzimy z przodu.
Najwyższe, z pąkami w intensywniejszych barwach, z tyłu. Najładniej będą się prezentować pod ścianą, ale możemy też zaprojektować rabatę w rogu ogródka czy przy altance lub nawet kompostowniku. Na klombach, które dobrze wyglądają w centralnym miejscu działki, najwyższe rośliny powinny rosnąć pośrodku.
Można też posadzić grupy niskich roślin, a monotonię przełamać krzewinkami lub niezbyt rozłożystymi krzewami (np. różanymi). Ładnie wyglądają również kwietniki jednobarwne, otoczone obwódką kwiatów w nieco innym odcieniu lub roślinami o ozdobnych liściach (np. pokrzywka brazylijska, irezyna lub santonina cyprysikowata).
Projektując rabaty i klomby najlepiej najpierw zwizualizować nasz pomysł. Gdy kupimy kwiaty w doniczkach, ustawmy je w wybranym miejscu i zastanówmy się, czy taka kompozycja nam odpowiada.

Pachnące kobierce kwiatów w ogrodzie

Klasyczne kwietniki też można komponować na różne sposoby. Mogą być regularne, wyglądające jak różnobarwne dywany lub z wpisanymi w tło wzorami. Najważniejszy jest dobór kwiatów – najlepsze są płożące, szybko rozrastające się lub tzw. okrywowe.
Przy wyborze należy kierować się swoimi upodobaniami oraz oczywiście warunkami, jakie mamy na działce (nasłonecznieniem jakością gleby i ilością miejsca).
Do najpopularniejszych i najładniejszych kwiatów nadających się na kobierce należą niecierpki, floksy skrzydlaste, żagwin ogrodowy, rozchodnik, barwinek pospolity, bluszczyk kurdybanek, czyściec wełnisty, gajowiec żółty, macierzanki, płomyk szydlasty, ułudka wiosenna, zawilec grecki, skalnica arendsa). Możemy sadzić je grupami (np. kolorystycznymi) albo przeplatać kolory pasmami tworząc modne i efektowne kwietniki mozaikowe.
Jeżeli chcemy ułożyć wzór kwiatowy, to najpierw musimy go dokładnie wytyczyć na rabacie (np. usypując kontury z piasku). Kwiaty siejemy lub sadzimy, a następnie wysiewamy trawę (np. odmianę dywanową). Aby takie kompozycje były ładne, trzeba je pielić i usuwać zbyt gęsto rosnące rośliny.

Orientalne kompozycje kwiatowe w ogrodzie o wiejskim charakterze

Tak jak ważny jest dobór mebli w domu, tak istotny ogólny charakter działki. Możemy urządzić ją w dowolnym stylu, ale warto być konsekwentnym. Jeżeli chcemy założyć chiński ogródek, to posadźmy karłowate odmiany iglaków, klon palmowy i ustawmy doniczki z bonsai.
Nieodzownym elementem będzie tu oczko wodne z lotosami. Możemy też pomyśleć o dodatkach – lampionach w stylu chińskim lub miniaturowym mostkiem.
Innym pomysłem jest wiejska łączka z rabatami obsadzonymi polnymi kwiatami, wierzbą w rogu działki i malwą pod gankiem. Całości dopełnią gliniane donice.

Jak dobrać kolory kompozycji ogrodowych z kwiatów?

Kwiaty swoimi intensywnymi barwami nie tylko ozdabiają ogród. Możemy też te kolory wykorzystać praktycznie. Jeżeli mamy małą działkę posadźmy na rabacie, przy murze, na pierwszym planie rośliny w intensywnych, ciepłych barwach (oczary, żonkile, narcyzy, cynie, dalie), a z tyłu, za nimi, niebieskie i fioletowe (hiacynty, tojady, orliki).
Ciekawe kompozycje ogrodowe stworzymy też sadząc kwiaty w kolorach pastelowych, harmonizujące ze sobą (np. żółte z pomarańczowymi, niebieskie z fioletowymi). Lub przeciwnie, kontrastujące, np. intensywny fiolet (hiacynty) z żółcią i pomarańczą (cynie i nagietki). Silne kontrasty pomożemy złagodzić bielą (gęsiówka, szarotka).
Kolory kwiatów warto wykorzystać obsadzając jednobarwne, szare zazwyczaj ściany budynków. Można wybrać wysokie krzewy, jak róże i hortensje, lub pnącza (np. milin amerykański, dipladenia).

Na zlecenie Edipresse - artykuł z "Pani domu"

Zobacz też porady związane ze sprzątaniem: