Jak usunąć gruby kamień z muszli klozetowej: 3 domowe sposoby

Jak usunąć gruby kamień z muszli klozetowej? Jeśli przez jakiś czas zaniedbasz porządki w toalecie albo masz w domu czy mieszkaniu wyjątkowo twardą wodę, na pewno znasz uczucie intensywnego szorowania toalety szczotką. Czasem zwykły płyn do usuwania kamienia nie wystarczy. Po jakie sposoby wtedy warto sięgnąć?
/ 12.07.2022 15:37

Jak usunąć gruby kamień z muszli klozetowej? Jego nagromadzenie się nie zawsze oznacza, że masz niechęć do regularnych porządków. Często dzieje się tak w miejscach, w których woda jest bardzo twarda. Kamień zwykle powstaje w miejscu, gdzie wypływa woda oraz na jej poziomie w muszli klozetowej. Podpowiadamy, jak usunąć nieestetyczne ślady. 

Spis treści:

  1. Jak usunąć kamień z muszli klozetowej?
  2. Sposoby na gruby kamień w muszli klozetowej

Jak usunąć kamień w muszli klozetowej

Istnieje kilka sprawdzonych metod usuwania kamienia z muszli toaletowej. Niektóre z nich były znane jeszcze przez nasze babcie. Środki chemiczne dostępne są w sklepach specjalizujących się w sprzedaży chemii gospodarczej. Naturalny odkamieniacz do WC można kupić w każdym sklepie spożywczym - zerknij na nasze sposoby walki z kamieniem w łazience. 

gruby kamień w muszli klozetowejfot. Jak usunąć gruby kamień w muszli klozetowej/Adobe Stock, ChantalS

3 sposoby na gruby kamień w muszli klozetowej

Jeśli w twojej toalecie zebrało się sporo kamienia i sklepowe płyny do czyszczenia sobie z nim nie radzą, możesz sięgnąć po domową chemię gospodarczą. Naturalne składniki pomogą ci skutecznie usunąć nawet największy kamień.

Ocet i soda oczyszczona na kamień w toalecie

Aby usunąć gruby kamień w muszli, wymieszaj szklankę octu i 1/3 szklanki sody oczyszczonej i wlej do sedesu. Odczekaj ok. 15-30 minut i zacznij czyścić muszlę przy pomocy standardowej szczotki. Następnie spłucz wodę.

Soda oczyszczona i kwasek cytrynowy

Soda w połączeniu skutecznie usunie kamień z sedesu w 30 minut! Aby to osiągnąć, wymieszaj 1/3 szklanki sody i 1/4 szklanki kwasku, a następnie wsyp do ubikacji. Odczekaj, aż powstanie piana i pozostaw całość na pół godziny. Po tym czasie delikatnie zacznij usuwać kamienny nalot. Szoruj tylko to, co tego wymaga. Po wyczyszczeniu muszli spłucz wodę.

Wybielacz i coca-cola na kamień w toalecie

Połączenie tych środków sprawi, że nawet trudny kamień łatwiej będzie usunąć twardą szczotką. Substancje te naruszają strukturę kamienia, przez co powodują jego rozpad. To z kolei sprawia, że łatwiej jest go usunąć.

Pamiętaj: Kamień w muszli osadza się na obrzeżach i w odpływie — tam, gdzie woda stoi lub nieustannie kapie.

Warto systematycznie czyścić toaletę, by zapobiec nawarstwianiu się kamienia. Zaniedbana ubikacja jest świetnym miejscem dla rozwoju bakterii. Jeśli masz naprawdę gruby kamień, możesz wlać litr napoju typu cola do toalety i zostawić na minimum pół godziny. Po tym czasie wyszoruj toaletę.

jak usunąć gruby kamień w muszli klozetowejfot. Jak usunąć kamień w toalecie/Adobe Stock, Natallia

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 25.07.2018.

Czytaj także:
Czyszczenie pralki i piekarnika kostką do zmywarki
Jak prać pościel z różnych materiałów
7 sposobów na przypalony garnek

Redakcja poleca

REKLAMA