Jeśli lubisz mieć dużo zieleni w mieszkaniu, te porady są zdecydowanie dla ciebie. Jak mieć ogród w domu? Wybierz gatunki roślin, które w naturze są drzewami lub krzewami. To odmiany duże i szybko rosnące. Są wyjątkowo dekoracyjne. Niektórym z nich można nadać formę drzewka.
Prawie wszystkie gatunki poradzą sobie i nie zmarnieją, jeżeli zapewnimy im wystarczająco dużo miejsca dla korzeni (duży pojemnik) i będziemy odpowiednio podlewać oraz nawozić. Latem najlepiej wystawić je na powietrze, np. na balkon. Trudniej jest im w zimie, na ten czas warto je przenieść w widne, ale chłodne miejsce.
Jak pielęgnować duże rośliny?
- Podlewanie. Rośliny w pojemnikach są całkowicie zdane na nasze zaopatrywanie w wodę. Trzeba więc kontrolować wilgotność ziemi i odpowiednio reagować. Jeśli kwiaty stoją w domu, woda nie wyparowuje z nich tak szybko, więc łatwo można przedobrzyć. Zawsze przed podlaniem trzeba sprawdzić, czy ziemia jest już sucha.
- Nawożenie. Podłoże w donicy, nawet bardzo dużej, jest ubogie w składniki pokarmowe. Trzeba więc je uzupełniać. Nawożenie dostosowujemy do gatunku rośliny.
- Cięcie korygujące. Jeśli chcemy nadać roślinie kształt drzewka, trzeba zaraz po ukorzenieniu się sadzonki usuwać wszystkie pędy boczne. Gdy pień osiągnie pożądaną wysokość, formujemy koronę.
- Wybieraj pojemniki szerokie. Nie powinny zwężać się ku górze, bo gdy roślina się rozrośnie, nie sposób jej będzie przesadzić. Bryła korzeniowa nie przejdzie przez wąski otwór. Duże rośliny wymagają stabilnych, solidnych donic. Drzewko powinno być najwyżej dwa razy wyższe niż donica, wówczas raczej się nie przewróci.
Jakie odmiany roślin wybrać?
- Fuksja. Pięknie kwitnie latem, także tam, gdzie słońce zagląda tylko przez parę godzin. Rozproszone światło bardzo jej odpowiada. Potrzebuje ziemi żyznej, przepuszczalnej. Trzeba ją regularnie podlewać.
- Zaślaz. Zwany też klonikiem pokojowym. Ma ładne, pokryte włoskami liście oraz zwisające na długich szypułkach, dzwonkowate, delikatne kwiaty. Lubi półcień i uniwersalną ziemię. Trzeba go obficie podlewać.
- Hibiskus. Zwany różą chińską. Starannie pielęgnowany kwitnie wiosną, latem, a nawet jesienią. W miarę wypuszczania nowych pędów potrzebuje więcej wody. Wymaga dużo słońca i regularnego podlewania.
- Oleander. W ciepłe lato kwitnie bardzo obficie. Wymaga widnego, nasłonecznionego miejsca. Na jesieni zrzuca część liści, co jest zjawiskiem normalnym. Wymaga regularnego podlewania.
- Pelargonia. Odmiana wielkokwiatowa. Okazałe kwiaty przypominają nieco azalie. Potrzebują dużo światła. Lubią żyzną ziemią i umiarkowane podlewanie - obfitsze wiosną i latem, skąpe - jesienią i zimą.
Zobacz więcej porad:
Co robić, żeby buty nie przemakały?
Jak rozciągnąć za małe buty?
Jak wyczyścić zamszowe buty?
Jak wyczyścić białe buty?