czego_nie_mozna_zmywac_w_zmywarce fot. Adobe Stock

Czego nie można myć w zmywarce? Tych błędów lepiej nie popełniać!

Jeszcze do nie dawna zbędna i ekskluzywna. Dziś w wielu domach to urządzenie wręcz niezastąpione - zmywarka, cud techniki, który doceniają wszyscy, którzy cenią sobie wygodę i oszczędność czasu. Jednak czy na pewno wiemy jak się z nią obchodzić i czego nie należy w niej myć?
/ 19.11.2018 20:45
czego_nie_mozna_zmywac_w_zmywarce fot. Adobe Stock

Zmywarka bardzo ułatwia życie. Działa podobnie jak pralka - wkładamy brudne, wyciągamy czyste, w tym przypadku naczynia. To sprzęt niezastąpiony w dużych rodzinach lub tam, gdzie dużo się gotuje. 

Gdyby jeszcze posiadała funkcję - "zapakuj" i "rozładuj", byłaby najwygodniejszym urządzeniem w kuchni. Aby jednak służyła jak najdłużej, trzeba zwracać uwagę na to, jak się z nią obchodzimy. To, co do niej wkładamy, ma wpływ nie tylko na nią samą, ale także może zostać zniszczone...

Aby zniszczyć lub uszkodzić jedno lub drugie wcale wiele nie trzeba, a niestety często nie zwracamy na to uwagi.

Jak bezpiecznie korzystać ze zmywarki? Tego w niej myć nie wolno!

Większość używanych na co dzień naczyń można śmiało myć w zmywarce. Bez problemu można w niej myć m.in. zwykłe szkło czy naczynia żaroodporne.

W zmywarkach należy myć wyłącznie przedmioty używane w gospodarstwie domowym, takie jak talerze, sztuce, szklanki, filiżanki, kubki, garnki itp. Niestety, są jednak produkty np.z tworzyw sztucznych, które się do tego nie nadają.

Przedmioty nie nadające się do mycia w zmywarce

Warto zachować ostrożność w przypadku naczyń szczególnie delikatnych czyli takich, które są wykonane ze szkła ręcznie malowanego czy dekorowanego.

Nie wolno wkładać do zmywarki naczyń wykonanych z materiałów termoplastycznych, czyli wszystkich tych z elementami drewnianymi.

Nie należny również myć naczyń aluminiowych (aluminiowe sztućce zmienią kolor na bury i nieestetyczny). Producenci wszelkich rondli oraz patelni często zalecają mycie ręczne z uwagi na silne działanie chemikaliów na powłokę (teflonową), którą pokryte są te naczynia.

Jak prawidłowo układać naczynia w zmywarce?

Najbezpieczniej jest myć ręcznie naczynia wykonane z kryształu lub szkła ołowiowego. Wyjątkiem są te, które producent dopuszcza do zmywania mechanicznego.

Nie zaleca się również zmywania zastawy srebrnej jednocześnie z zastawą ze stali oksydowanej. Umieszczając takie sztućce wspólnie może nastąpić między nimi reakcja chemiczna, która spowoduje osadzanie się ciemnego nalotu.

Pamiętajmy, że cenne przedmioty, takie jak antyki, powinny być myte ręcznie, ponieważ mogą stracić swój połysk lub mogą zostać trwale uszkodzone.

Nie można również zapomnieć, że detergenty powodują stopniowe ścieranie się emalii i wzorów.

Wysoka temperatura powoduje również utlenianie i odbarwianie przedmiotów srebrnych i cynowych. Cyna ma niską temperaturę topnienia i istnieje ryzyko, iż pod wpływem warunków panujących w zmywarce odkształci się.

Natomiast na przedmiotach żeliwnych z czasem może pojawić się rdza.

Przedmioty zanieczyszczone woskiem, popiołem papierosowym lub innymi substancjami mogącymi zanieczyścić inne naczynia oraz tym samym zatkać odpływ zmywarki również nie nadają się do zmywarki.

Przedmioty zanieczyszczone środkami chemicznymi, takimi jak chociażby rozpuszczalniki, mogą spowodować nawet wybuch.

Wszystkie te przedmioty, które są klejone (obejmuje to m.in. trzonki niektórych sztućców lub drewniane deski do krojenia) mogą ulec uszkodzeniu. Szczególnie zagraża im cykl z wysoką temperaturą, dochodzącą do 75°C.

Wielozadaniowa zmywarka - co jeszcze można w niej myć oprócz naczyń?

Unikamy również wkładania takich przedmiotów jak pędzle malarskie, narzędzia itp. Grozi to szybkim uszkodzeniem urządzenia oraz zanieczyszczeniem naczyń w trakcie kolejnego mycia.

Jeżeli jednak mamy przedmioty, wykonane z tworzyw sztucznych, nadające się do mycia w zmywarkach dobrze jest umieścić je z dala od "grzałki". Najkorzystniej i najbezpieczniej jest ulokować je w górnym, a nie dolnym koszu. Chociaż nie jest to sztywna zasada, ponieważ w nowszych modelach zmywarek element grzejny jest ukryty i bezpiecznie oddalony także od dolnego kosza.

Jeśli nie jesteś pewna czy dane przedmioty lub naczynia można wkładać do zmywarki, zawsze zwracaj uwagę na oznaczenia producenta.

To także może ci się przydać!
Jak czyścić zmywarkę, by była idealnie utrzymana?
Kilka zasad codziennego dbania o zmywarkę!

Tagi: zmywarka