Czy pies może jeść grzyby fot. Adobe Stock

Czy pies może jeść grzyby? Lista produktów zakazanych dla psów

Psy nie powinny jeść grzybów, a grzyby niejadalne dla ludzi mogą być równie niebezpieczne dla czworonogów. Psu nie podawaj również pieczarek, choć te w niewielkiej ilości nie powinny mu zaszkodzić.
/ 29.12.2020 12:25
Czy pies może jeść grzyby fot. Adobe Stock

O tym, że pies nie może jeść czekolady wie nawet dziecko, ale produktów, które mogą zaszkodzić, a które właściciele czworonogów podają pupilom, jest wiele. Należą do nich m.in. grzyby. Czy pies może jeść grzyby jadalne, takie jak podgrzybki czy pieczarki? Nie zachęcaj go do tego, jednak nie panikuj, jeśli zje plaster pieczarki czy podgrzybka. Prawdopodobnie skończy się na lekkim podrażnieniu błony śluzowej żołądka, jednak nie będzie mieć poważniejszych konsekwencji.

Ufny psiak prawdopodobnie zje z twojej ręki wszystko, co mu podasz. Czasem może to mieć opłakane skutki. Niektóre produkty, które dla nas są prawdziwymi przysmakami, dla psów są bardzo szkodliwe. W najlepszym przypadku ich spożycie prowadzi do niestrawności, w najgorszym - do poważnego uszkodzenia wątroby, a nawet śmierci zwierzęcia.

Czego nie może jeść pies?

 • Winogrona i rodzynki. Są absolutnie zakazane. Prowadzą do niestrawności i silnych wymiotów.
 • Czekolada. Dla nas jest największą pokusą, a dla psiaków może być śmiertelnie niebezpieczna. „Przedawkowanie” tego smakołyku prowadzi u nich do zawału serca. Z kolei nawet mała porcja brązowego przysmaku wywołuje wymioty i biegunkę u większości psów.
 • Nabiał. Wiele psów nie trawi laktozy, przez co zjedzenie mlecznych produktów w jakiejkolwiek postaci może doprowadzić do niestrawności.
 • Czosnek. Skutków zjedzenia tego produktu nie widać wprawdzie gołym okiem, są one jednak naprawdę opłakane. Czosnek szkodzi psim czerwonym krwinkom, co jest dla pupila bardzo złe.
 • Kawa. Nawet symboliczna ilość może doprowadzić do niebezpiecznych zmian ciśnienia tętniczego krwi u twojego psiaka.
 • Sól. Zbyt duża ilość soli prowadzi do skurczów mięśni. Bierz pod uwagę fakt, że dopuszczalna dzienna dawka dla psów jest o wiele mniejsza, niż dla ludzi. To dlatego lepiej zrezygnować z karmienia psa gotowymi wędlinami. Zawierają mnóstwo soli.
 • Cebula. Przyczynia się do występowania anemii u psiaków. Najbardziej niebezpieczna jest surowa.
 • Wątróbka. Psy mogą ją jeść sporadycznie i w niewielkich ilościach. Jeśli serwujesz ją zbyt często, lepiej przestań to robić.
 • Ksylitol. Ten popularny słodzik może doprowadzić do poważnego uszkodzenia wątroby psa, a także skłonić trzustkę zwierzęcia do nadmiernej produkcji insuliny. W efekcie dochodzi do nagłego spadku cukru we krwi. To może spowodować zapaść i śmierć. Ksylitol może znajdować się w gumach do żucia, cukierkach, ciastkach, dlatego lepiej nie podawaj ich psu.
 • Pieprz. Zbyt duża ilość tej przyprawy prowadzi do niewydolności nerek.
 • Grzyby. Wydaje się to oczywiste, ale lepiej przypomnieć - nawet jadalne grzyby (takie jak pieczarki) są dla psiaków zbyt trudne do strawienia. Prowadzi to do wymiotów. Trujące grzyby są równie niebezpieczne dla psów, jak i dla ludzi. Warto wiedzieć, że pies może zjeść grzyby, które wyrosły na działce wśród innych roślin, a o których możesz nie mieć pojęcia. Przy stwierdzeniu objawów chorobowych, udaj się do weterynarza.
 • Brokuły. To warzywo prowadzi do dużych niestrawności.
 • Pestki owoców. Te połknięte w całości, nie zrobią psu większej krzywdy, poza niebezpieczeństwem niedrożności jelit. Jednak te rozgryzione mogą wywołać zatrucie cyjanowodorem, które może okazać się śmiertelnie groźne.
 • Awokado. Niebezpieczny dla twojego psa może być zarówno owoc, jak i liście awokado, które przyniesiesz ze sklepu. W uprawie stosuje się persin - toksyczny środek grzybobójczy, którego spożycie w przypadku psów może doprowadzić do obrzęku płuc oraz niewydolności krążeniowej.
 • Surowe ziemniaki, obierki i pędy. Zawierają toksyczną solaninę, która może doprowadzić do podrażnienia układu moczowego, a nawet śpiączki i śmierci zwierzęcia.
 • Pieczone kości. Każdy rodzaj kości poddanych wcześniej obróbce termicznej (np. drobiowych) może spowodować skaleczenie przewodu pokarmowego.

Artykuł powstał na podstawie tekstu Weroniki Kwaśniak. Pierwotnie został opublikowany 29.02.2016.

Czytaj więcej na temat zdrowia psa:
Katar u psa dorosłego i katar u szczeniaka - czy są niebezpieczne?
Kaszel u psa - rodzaje, leczenie i przyczyny kaszlu
Szczepienia psa - ile kosztuje szczepienie, jakie są obowiązkowe szczepienia psa?
Objawy choroby u psa - kiedy jechać do weterynarza?