Tak nigdy nie przycinaj krzewów na wiosnę. To najgorszy błąd, jaki możesz popełnić
Przycinanie krzewów na wiosnę to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, ale wykonane w niewłaściwym terminie może zrujnować cały sezon kwitnienia. Niektórych z nich nie powinno się przycinać wiosną, bo w ten sposób możesz całkowicie zahamować kwitnienie. Jeśli chcesz uniknąć błędu, pamiętaj o tej ważnej zasadzie.

Wiosna to czas, gdy wielu ogrodników chwyta za sekatory, chcąc "odgruzować" i lekko uporządkować ogród po zimie. Przycinanie poprawia kwitnienie i pozwala formować krzewy, dbając o to, aby pędy się między sobą nie tłoczyły.
Jednak w ferworze prac można łatwo popełnić poważny błąd, który odbije się na ich wyglądzie i kondycji. Okazuje się bowiem, że nie wszystkie rośliny możesz swobodnie przycinać wczesną wiosną.
Ten błąd często popełniamy w ogrodzie!
Niektóre krzewy formują pąki kwiatowe już pod koniec lata poprzedniego roku, a zatem krótko po przekwitnięciu. Jeśli usuniesz te pędy, nie tylko zahamujesz kwitnienie, ale także osłabisz roślinę. W konsekwencji może w ogóle nie zakwitnąć w kolejnym sezonie.
Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, które krzewy i drzewa kwitną na tzw. zeszłorocznych pędach. To przede wszystkim:
- forsycja,
- jaśminowiec,
- lilak,
- wiciokrzew,
- świdośliwa,
- migdałek trójklapowy,
- dereń,
- porzeczki alpejskie,
- irga.
Czytaj też: drzewa, które kwitną wiosną

Kiedy przycinać krzewy kwitnące na zeszłorocznych pędach?
Jeśli chcesz uniknąć poważnego błędu i cieszyć się pięknym ogrodem, pamiętaj, aby krzewy, które kwitną na zeszłorocznych pędach przyciąć od razu po zakończeniu ich kwitnienia. Najlepiej zrobić to latem lub wczesną jesienią, gdy już przekwitną. Dzięki temu krzewy zdążą wykształcić nowe pędy, na których w kolejnym sezonie pojawią się pąki.
Krzewy, które kwitną już wczesną wiosną możesz bezpiecznie przyciąć pod jej koniec lub na początku lata. Wiosną kolejnego roku natomiast pozwól im swobodnie rosnąć, a zabieg przycinania zostaw dla krzewów, które wczesną wiosną jeszcze nie wypuściły pierwszych pąków i młodych pędów.
Jak przycinać krzewy kwitnące?
Przycinanie zacznij od obejrzenia krzewu i usunięcia starych i przekwitłych pędów. Nie tylko szpecą one roślinę, ale także hamują jej wzrost, pobierając niepotrzebnie składniki odżywcze z gleby, wody i nawozów.
Podczas przycinania zachowaj ostrożność i nie ścinaj wszystkich pędów naraz. Pamiętaj też o pozostawieniu kilku młodych, zdrowych gałązek, bo to właśnie na nich w kolejnym sezonie pojawią się kwiaty. Zbyt radykalne cięcie może sprawić, że krzew osłabnie i będzie potrzebować więcej czasu na regenerację.
Używaj też zawsze ostrych i czystych narzędzi. Dzięki temu nie poszarpiesz pędów i uchronisz krzewy przed ewentualnymi infekcjami. Tak przycięta roślina na pewno bujnie zakwitnie w kolejnym sezonie.
Czytaj także:
Wiosenne przycinanie krzewów owocowych krok po kroku
Co przycinać w lutym?
Przycinanie drzew i krzewów przed wiosną