Zielona woda w basenie to problem, który często pojawia się latem. Jeśli nieodpowiednio dbasz o higienę wody basenowej, może ona mętnieć i zmieniać kolor na intensywnie zielony. Na szczęście możesz rozwiązać ten problem bez konieczności wylewania całej wody i cieszyć się czystą, a przede wszystkim bezpieczną kąpielą.
Spis treści:
- Od czego zielenieje woda w basenie?
- Jak zlikwidować zieloną wodę w basenie ogrodowym?
- Jak dbać o wodę w basenie?
Od czego zielenieje woda w basenie?
Jeśli woda w twoim basenie przybrała zieloną barwę, oznacza to, że rozwinęła się w niej pokaźna ilość glonów - sinic (cyjanobakterii), brunatnic, krasnorostów, etc. Wysoka temperatura wody w basenie oraz nasze niedopatrzenia sprzyja intensywnemu namnażaniu się glonów, czego ostatnim etapem jest zazielenienie wody.
Często przyczyną rozwoju glonów w wodzie basenowej jest także nieodpowiedni wybór pompy filtrującej albo błędne stosowanie chemii, takiej jak chlor czy preparaty utrzymujące właściwe pH wody. Glony rozmnażają się tam, gdzie mają do tego idealne warunki. Jeśli im je stworzysz, zadomowią się ekspresowo.
fot. Zielona woda w basenie: przyczyny/Adobe Stock, Reimar
Jak zlikwidować zieloną wodę w basenie ogrodowym?
Jeśli w twoim basenie woda jest już intensywnie zielona, możesz skutecznie ją odratować, ale będzie to czasochłonne. Jeśli glonów jest naprawdę dużo, najlepiej jest najpierw odpompować mniej więcej 1/3 wody, a potem wlać świeża, czystą wodę.
Następnym krokiem jest sprawdzenie pH wody. Powinno utrzymywać się na pozycji 7-7,4. Glony lubią podwyższone pH, dlatego musisz je obniżyć, dodając do wody basenowej odpowiednie preparaty - np. kwas siarkowy 37%, algicydy albo związki hummusowe. Pamiętaj, aby dopasować ich ilość do ilości wody. W małych basenach stelażowych związków tych potrzeba dużo mniej, niż w dużych basenach rozporowych czy wkopanych w ziemię.
Za obecność glonów odpowiada też źle zastosowany filtr. Jeśli używasz wkładu kartuszowego (dodawanego zwykle do basenów ogrodowych), wymień go na filtry piaskowe, a jeśli już je masz — dokładnie je wypłucz lub wymień na nowe.
Na koniec zastosuj standardową chemię basenową, chlor, środki flokujące. Na noc warto zastosować także tzw. chlor-szok, który wyrównuje bardzo niskie wartości chloru i utrzymuje je na poziomie 2.0- 3,0 mg/l. Czasem jednak jest już za późno na jakiekolwiek działanie i trzeba wymienić całą wodę oraz wyczyścić basen.
Dobrym pomysłem, a czasem i koniecznością, jest wyczyszczenie całego basenu, jego dna i ścian, przy pomocy specjalnego odkurzacza.
fot. Zielona woda w basenie: co robić/Adobe Stock, sergojpg
Jak dbać o wodę w basenie?
Jeśli chcesz, aby woda w twoim basenie była czysta i nadawała się do bezpiecznych kąpieli, musisz odpowiednio przygotować ją już na początku sezonu. Wyrównaj pH i zawartość chloru, a także usuń wszelkie zanieczyszczenia (np. pozostałości liści albo drobne insekty). Jeśli nie możesz lub nie chcesz wypompować wody na okres zimowy, przykryj ją specjalną płachtą i zastosuj specjalne środki zabezpieczające przed rozwojem alg.
Do środka wrzuć także kilka poduszek powietrznych albo kawałki styropianu, aby uchronić ściany przed ewentualną warstwą lodu. Przed rozpoczęciem sezonu koniecznie wypłucz filtry i zastosuj chlor-szok.
Czytaj także:
Czy łykanie wody z basenu jest groźne?
Zalety basenów termalnych
Dmuchany basen na balkon