Basen rozporowy - jakie ma wady i zalety, gdzie postawić

Basen ogrodowy fot. Adobe Stock
W niemal każdym ogródku w sezonie letnim króluje basen. Nawet, jeśli masz tylko niewielki ogródek działkowy, także możesz cieszyć się ochłodą. Przedstawiamy basen rozporowy!
Wioletta Górecka / 24.06.2019 11:55
Basen ogrodowy fot. Adobe Stock

W trakcie upalnych dni większość marzy o tym, by wskoczyć do chłodnej, orzeźwiającej wody i schłodzić rozgrzane ciało. Jeśli tylko dysponujesz kawałkiem miejsca w ogrodzie lub ogródku działkowym, możesz sprawić sobie własny basen! Jednym z popularnych rodzajów jest basen rozporowy. Dowiedz się, czy będzie ci odpowiadał! 

Na skróty:

Jak wygląda basen rozporowy?

Basen rozporowy jest podobny do znanego wszystkim dmuchanego basenu dla dzieci. Różni się jednak wielkością, głębokością i tym, że w jego przypadku nadmuchiwany jest tylko kołnierz, którym zakończone są ścianki basenu. Wodę wlewa się przez specjalny otwór i to właśnie ona, rozpychając ścianki, stawia je go pionu. 

Baseny rozporowe to idealne rozwiązanie do niewielkich ogródków lub wszędzie tam, gdzie po prostu nie chcesz lub nie możesz mieć postawionego basenu na stałe! Łatwo go rozłożyć i złożyć, a także przechowywać.

Marzysz o wbudowanym basenie ogrodowym? Sprawdź, ile kosztuje jego budowa i użytkowanie!

Basen rozporowyfot. Adobe Stock

Zalety basenu rozporowego

Najważniejszą zaletą basenu rozporowego jest oczywiście to, że jest składany i mobilny. Dzięki temu po sezonie przechowasz go bezpiecznie w pomieszczeniu, możesz zabrać go również w plener! Napełnianie go jest również banalne, a do utrzymania się w pionie nie potrzebuje żadnych dodatkowych stelaży. Jeśli chcesz, możesz oczywiście wzmocnić stabilność basenu dodatkowym stelażem, ale nie jest to konieczność. 

Plusów basenu rozporowego jest jednak o wiele więcej:

  • możliwość założenia pompy filtrującej, dzięki czemu przez cały sezon letni nie będziesz musiała wymieniać wody - będzie na bieżąco oczyszczana. To bardzo istotne szczególnie przy dużej powierzchni i pojemności basenu
  • cena - za basen o średnicy ok 2,5 m i kilkudziesięciu cm głębokości, zapłacisz około 150 zł
  • odporność na uszkodzenia - ścianki basenu rozporowego wykonane są dość wytrzymałe
  • łatwa naprawa - jeżeli ścianki ulegną jednak przebiciu, dziurę można szybko załatać za pomocą specjalnego zestawu naprawczego
  • ściany są gładkie i nie ma w nich żadnych odstających elementów, którymi można by zrobić sobie krzywdę. Dzięki temu basen jest odpowiedni również dla dzieci!

Czy basen tego typu ma jakieś wady?

Wybór tego typu basenu wydaje się być idealnym rozwiązaniem. Nie jest jednak pozbawiony wad - uznanie ich za istotne zależy wyłącznie od indywidualnych preferencji.

Do potencjalnych minusów można zaliczyć:

  • uginanie się ścian przy wychodzeniu - to istotne utrudnienie w przypadku, gdy basen jest głęboki
  • najtańsze modele tworzone są z mniej wytrzymałych materiałów i ścianki łatwiej można uszkodzić lub przebić.

Konkurencją dla basenu rozporowego jest stelażowy - zobacz więcej na jego temat!

Jak przygotować podłoże pod basen rozkładany?

Przed rozłożeniem basenu, podłoże pod nim trzeba odpowiednio przygotować. Ważne, by poziom wody nie przeważał na żadną ze stron - wówczas łatwo o przechylenie ścian i wylanie zawartości. 

Podłoże musisz więc wyrównać i wypoziomować. Kiedy już to zrobisz, rozłóż specjalną matę pod basen. Baseny stelażowe mają zwykle otwór, przez który wlewa się wodę. Pamiętaj o ustawieniu go w taki sposób, by tym samym otworem wodę można było wylać. 

Poczytaj więcej o przyjemnym wypoczynku w ogrodzie!
Wybieramy leżak ogrodowy - czym trzeba się przede wszystkim kierować?
Altana ogrodowa do zadań specjalnych! Sprawdź, co jest dostępne na rynku!
Parasol ogrodowy zapewni schronienie nie tylko przed słońcem! Co trzeba wiedzieć?

Redakcja poleca

REKLAMA