Azalia ogrodowa – stanowisko, uprawa, pielęgnacja

azalia ogrodowa fot. Adobe Stock
Mają opinię bardzo wymagających. Ale jeśli dla azalii ogrodowej – inaczej wielkokwiatowej – znajdziesz odpowiednio zaciszny zakątek i dobrze przygotujesz dołek pod sadzenie, to już więcej niż połowa sukcesu.
/ 28.04.2021 08:50
azalia ogrodowa fot. Adobe Stock

Azalie w ogrodzie – marzenie wielu początkujących ogrodników. To też krzew, którego posadzenie od razu daje wspaniały efekt. Azalie ogrodowe w kwietniu i maju obsypują się kwiatami w różnych odcieniach bieli, różu, czerwieni, fioletu lub pomarańczu. Krzew dorasta do około dwóch metrów. Dostępnych jest ponad sto odmian, które różnią się między sobą kolorami, wielkością i kształtem płatków kwiatów, a także rozmiarem i pokrojem samego krzewu.

Wszystkie azalie ogrodowe – zwane też wielkokwiatowymi – łączy to, że zrzucają liście na zimę. Są bardziej odporne na mróz od swoich zimozielonych kuzynek azalii japońskich, częściej można je więc spotkać w polskich ogrodach i parkach.

Spis treści:

  1. Czy azalia ogrodowa lubi słońce
  2. Azalie – jaka ziemia
  3. Podlewanie azalii
  4. Azalia ogrodowa (wielkokwiatowa) – pielęgnacja i nawożenie

Czy azalia ogrodowa lubi słońce

Podstawą jest zapewnienie azalii ogrodowej odpowiedniego stanowiska i gleby. Azalie lubią miejsca osłonięte od wiatru, dość słoneczne lub półcieniste, o dużej wilgotności powietrza. Doskonale czują się nad stawami czy oczkami wodnymi. Jak wszystkie rośliny z rodziny wrzosowatych, wymagają kwaśnego podłoża o ph 4,0 –5,5. Gleba powinna być też próchniczna i przepuszczalna.

Azalie – jaka ziemia

Sadząc azalię w ogrodzie, zadbaj o odpowiednie przygotowanie dołka. Idealny będzie taki o głębokości mniej więcej 50 cm. W połowie zapełnij go gruboziarnistym żwirem, dosyp specjalne podłoże dla azalii, sadzonkę umieść tak, by znalazła się około 3–5 cm poniżej gruntu. Wokół uzupełnij ziemią wymieszaną pół na pół z kwaśnym torfem lub kwaśnym kompostem. Obficie podlej, ościółkuj wokół warstwą kory sosnowej.

Podlewanie azalii

Azalie wymagają regularnego i obfitego podlewania. Woda powinna być miękka, najlepsza jest deszczówka lub woda ze stawu. Gdy krzew będzie narażany na przesuszenie, objawi się to więdnięciem, przedwczesnym opadaniem liści i słabszym kwitnieniem. Przez pierwsze dwa, trzy lata podłoże wokół powinno być stale lekko wilgotne.

azalia ogrodowa czerwona

fot. Azalia ogrodowa/Adobe Stock

Azalia ogrodowa (wielkokwiatowa) – pielęgnacja i nawożenie

Azalie w ogrodzie nie wymagają wielu zabiegów. Trzeba je jednak regularnie zasilać, tak by gleba utrzymała odpowiednio kwaśne pH. Najlepiej stosować specjalistyczny nawóz dla azalii i różaneczników lub mieszanki przeznaczone dla roślin wrzosowatych. Nawożenie przeprowadza się w kwietniu, przed okresem wegetacyjnym, oraz na początku lata. Nawóz należy rozsypać wokół krzewu koliście, a następnie podlać niewielką ilością wody, by mógł w całości wsiąknąć w ziemię. 

Dla azalii ważna jest zawartość potasu i fosforu – ich wysokie stężenie wpływa na przedłużenie okresu kwitnienia, zwiększa liczbę pąków kwiatowych i poprawia ogólny wygląd krzewów. Jeśli chodzi o zabiegi pielęgnacyjne, warto obrywać przekwitłe kwiatostany, by roślina nie zużywała energii na produkcję nasion. Odwdzięczy się za to bogatszym kwitnieniem.

Przed zimą azalie ogrodowe trzeba zabezpieczyć. Pierwszym krokiem jest obfite nawodnienie podłoża, a następnie rozłożenie wokół krzewu warstwy kory lub liści, które ochronią korzenie przed przymrozkami.

Czytaj także:
Azalia japońska – egzotyczna piękność do twojego ogrodu
Drzewa kwitnące na różowo – ozdobne drzewka z różowymi kwiatami
Towarzystwo dla hortensji bukietowej i ogrodowej – jak stworzyć zachwycające ogrodowe aranżacje

Redakcja poleca

REKLAMA