Sosna zwyczajna jak wygląda fot. Adobe Stock

Sosna zwyczajna pospolita - uprawa, pielęgnacja, ceny sadzonek

Sosna zwyczajna, sosna górska i limba to 3 rodzime gatunki sosny występujące w Polsce. Sosna zwyczajna rośnie praktycznie w całym kraju poza Bieszczadami, źle znosi też warunki miejskie.
/ 26.11.2019 14:56
Sosna zwyczajna jak wygląda fot. Adobe Stock

Jedna, kilkudziesięcioletnia sosna zwyczajna, w ciągu 1 doby produkuje tyle tlenu, ile jest potrzebne do tego, byś mogła oddychać przez 3 doby. Drzewa są nam naprawdę potrzebne do życia!

To głównie żywica sosny zwyczajnej, która porastała obszar dzisiejszego Bałtyku, zamieniła się w bursztyn.

Na skróty:

Sosna zwyczajna - wygląd

Sosna zwyczajna (Pinus sylvestris), inaczej sosna pospolita, zajmuje większość powierzchni leśnej w naszym kraju, więc nie sposób nie wiedzieć, jak wygląda sosna zwyczajna.

Sosna jest rośliną jednopienną, nagonasienną, nie wytwarza owoców. Igły sosny zwyczajnej mają barwę od szaroniebieskiej do ciemnozielonej, rosną w parach, są sztywne, skręcone, ostro zakończone. Na drzewie pozostają przez okres od 3 do 6 lat, mają 5 - 7 cm długości.

Sosna zwyczajna rośnie praktycznie w całym kraju (poza Bieszczadami, w których dominuje buk zwyczajny). Dorasta do 40 metrów, ma luźną, parasolowatą koronę. Czy sosna zwyczajna szybko rośnie? W miastach rośnie wolno, ponieważ kiepsko radzi sobie w zanieczyszczonym powietrzu, za to dziko rośnie dość szybko.

Kora sosnowa ma kolor szarobrązowy, w górnych partiach nabiera odcienia pomarańczowego.

Sosna zwyczajna w uprawie i pielęgnacji

Sosna zwyczajna najlepiej rośnie w pełnym słońcu, lubi naturalne warunki, źle czuje się w miastach, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest duże. Jeśli w swoim ogrodzie nie masz zbyt dużo miejsca, lepszym wyborem będzie sosna górska (kosodrzewina) - to drzewko małych rozmiarów, które prezentuje się bardzo dekoracyjnie.

Wymagania glebowe sosny zwyczajnej nie są wysokie: dobrze rośnie w suchej, piaszczystej, wręcz jałowej glebie. Toleruje różny odczyn pH. Wytwarza korzeń palmowy, który rośnie głęboko nawet na 3 metry, dzięki czemu dobrze radzi sobie nawet tam, gdzie wilgotność jest bardzo mała.

Aby sosna zwyczajna równo i gęsto rosła, warto co roku obcinać połowę jej młodych przyrostów, jeszcze zanim wykształci igły.

Jak sadzić sosnę zwyczajną

Sosna zwyczajna nie lubi przesadzania - najlepiej przesadzać małe sadzonki, ew. te uprawiane w pojemnikach. Sosna zwyczajna może być uprawiana także docelowo w donicy, jednak zdecydowanie wolniej rośnie.

Sosna zwyczajna nie wymaga podlewania (jedynie świeżo po posadzeniu, kiedy jest młoda). Drzewo jest odporne na mrozy - sosna zwyczajna porasta lasy Syberii, świetnie radzi sobie w tamtejszych warunkach. Nie musisz więc okrywać sosny na zimę.

Sosna zwyczajna dobrze znosi cięcie, a ran po cięciu nie trzeba niczym zabezpieczyć - drzewo zrobi to samo, wytwarzając żywicę.

Sosna - choinka na Boże Narodzenie

Najpopularniejszym wyborem jeśli chodzi o drzewko świąteczne jest świerk pospolity, jodła kaukaska lub świerk srebrny (kłujący). 

Jeśli do tej pory w twoim domu nie pojawiła się sosna, zapewne z jednego powodu: posiada zbyt rzadkie igły.

Sosna zwyczajna w roli drzewka bożonarodzeniowego ma jednak kluczową zaletę: produkuje olejki eteryczne, które uwalniają się w cieple, a więc wyjątkowo pięknie pachnie.

Niezależnie od tego, jaki gatunek drzewa wybierzesz, polecamy wybór żywej choinki. Jeśli wybierzesz ciętą, pamiętaj aby dokupić odpowiedni stojak na choinkę, najlepiej z pojemnikiem na wodę.

Choinki sztuczne doskonale imitują jodły czy świerki, jednak nie pachną, co w przypadku choinki dla wielu osób ma kluczowe znaczenie.

Młode pędy sosny w kuchni i w leczeniu

Zapewne słyszałaś o leczniczych właściwościach sosny - syrop z pędów sosny to naturalna metoda leczenia przeziębienia i wzmacniania odporności. Można go podawać nawet dzieciom.

Dorosłym podpowiadamy za to, jak zrobić nalewkę z pędów sosny.

Preparaty sosnowe są stosowane także w leczeniu dolegliwości ze strony układu moczowego (m.in. zapalenie pęcherza) i pokarmowego (biegunki, problemy trawienne, zaburzenia apetytu). 

Maść z wyciągiem sosny wykorzystuje się w leczeniu łuszczycy, olejki eteryczne warto wykorzystywać do przygotowania inhalacji.

Ile kosztuje sosna zwyczajna?

Ceny sadzonek sosny zwyczajnej są zróżnicowane: za małą sadzonkę sosny pospolitej zapłacisz ok. 5 zł, ale w sprzedaży w szkółkach roślin dostępne są zwykle duże drzewa o wysokości 2 - 3 metrów. 

Cena sosny zwyczajnej o wysokości 200 cm (w pojemniku) dochodzi do 500 zł, za sosnę zwyczajną o wysokości 300 cm zapłacisz ok. 650 zł.

Dowiedz się więcej na temat drzew iglastych:Świerk pospolity - wymagania, uprawa i pielęgnacjaJodła koreańska - odmiany, choroby, pielęgnacjaDaglezja - drzewo iglaste do dużego ogrodu

 

 

 

Tagi: sosna, iglaki