Sosna górska (kosodrzewna) - mops, pumilio, winter gold, varella, ophir

sosna fot. Fotolia
W górach pełni bardzo ważną rolę: chroni glebę przed erozją, zapobiega osuwaniu się ziemi oraz lawinom. Ale jest też bardzo dekoracyjna.
Małgorzata Świgoń / 22.09.2017 11:09
sosna fot. Fotolia

W Polsce spotkasz ją m.in. w Tatrach, Sudetach, Babiej Górze. W warunkach naturalnych podlega ochronie.

Sosna górska rośnie bardzo powoli. Po 30 latach osiąga około 2 metrów wysokości. Odporna, ma niewielkie wymagania glebowe. Poradzi sobie zarówno w ziemi piaszczystej, kwaśnej i zasadowej,jak i suchej i podmokłej, płytkiej, głębokiej. Odporna na mrozy. Preferuje stanowiska nasłonecznione.

Sosna górska jest niewielka bywa więc chętnie sadzona w ogródkach. Nadaje się także na formowany żywopłot. Łatwo rozmnaża się z nasion.

Odmiany sosny górskiej polecane do ogrodu

  •  "Benjamin". Ta zwarta sosna osiąga po 10 latach zaledwie 30 cm wysokości. Ma bardzo ładne, wyjątkowo długie igły. Odporna na mrozy, nie ma szczególnych wymagań co do gleby, lubi jasne miejsca. Sprawdzi się w ogrodach skalnych, na wrzosowiskach, w pojemnikach. Można ją zaszczepić na pniu.
  •  "Carsten". Ma krzaczasty, zwarty pokrój. Po 10 latach dorasta do 40 cm. Igły, latem jasnozielone, po przymrozkach nabierają ciekawego intensywnie pomarańczowozłotego koloru. Bardzo odporna, ma niewielkie wymagania glebowe. Sprawdzi się w ogrodach skalnych, pojemnikach.
  •  "Gnom". Gęsta sosna, która z wiekiem przybiera stożkowaty kształt, wolno rośnie, po 10 latach osiąga 1 m. Ma bardzo długie (5,5 cm), ciemnozielone, błyszczące igły zebrane po dwie. Polecana do ogrodów skalnych, pojemników, na wrzosowiska.
  •  "Humpy". Niewielka, jedna z najwolniej rosnących odmian, po 10 latach dorasta do 30 cm. Wyjątkowo odporna i mało wymagająca. Polecana do ogrodów skalnych i alpinariów.

Sosna himalajska - iglak dla koneserów, który wzbudzi zachwyt przechodniów!

  •  "Ophir". Karłowa odmiana. Młode sadzonki są zaokrąglone, potem stają się bardziej krzaczaste. W wieku 10 lat osiąga 50 cm wysokości. Igły, latem zielone, zimą stają się żółtopomarańczowe. Mało wymagająca. Nadaje się do uprawy w pojemnikach.
  •  "Mops". Wyjątkowo mała. Przypomina zieloną kulkę. W wieku 10 lat osiąga 50 cm wysokości. Ma ciemne zielononiebieskie igły. Wyjątkowo odporna.
  •  "Varella". Po 10 latach osiąga 70 cm wysokości. Latem na pędach pojawiają się dekoracyjne przyrosty w postaci ozdobnych pędzelków ze znacznie krótszych igieł. Odporna na mrozy, niewymagająca.
  • "Pumilio". Wolno rośnie, po 30 latach osiąga ok. 1 m. Pędy nisko rozpościerają się nad ziemią, pokryte są krótkimi, ciemnozielonymi, kłującymi, igłami. Ma bardzo małe wymagania. Polecana do ogrodów skalnych, umacniania skarp, uprawy w pojemnikach.

Sadzonki sosny górskiej nie są drogie, można je już kupić za 1,50 zł za szt.

Idealna do małych ogrodów i na skalniaki. Dlaczego warto kupić sosnę bośniacką?

Redakcja poleca

REKLAMA