Mączniak to jedna z najczęściej spotykanych chorób grzybowych, które dotykają nasze rośliny, zarówno w ogrodach, jak i w domach. Objawia się charakterystycznym białym nalotem na liściach, który może osłabiać rośliny, a w skrajnych przypadkach prowadzić nawet do ich obumarcia. Na szczęście w walce z tym uciążliwym problemem możesz sięgnąć po prosty, naturalny i tani środek – sodę oczyszczoną.
Spis treści:
Jak działa soda oczyszczona na mączniaka?
Soda oczyszczona ma silne właściwości grzybobójcze. Tworzy środowisko, które nie sprzyja rozwojowi ani rozprzestrzenianiu się mączniaka, ponieważ zmienia pH na powierzchni liści czy łodyg. W ten sposób może skutecznie ochronić twój ogród przed atakiem tej uporczywej choroby.
Możesz stosować ją w formie oprysków - wówczas gwarantuje największą skuteczność, ponieważ rozpylasz sodę na powierzchni całej rośliny, także w trudno dostępnych miejscach. Możesz też przygotowanym roztworem przemywać liście i łodygi. Sodę na mączniaka możesz stosować zarówno do roślin ogrodowych (w tym uprawnych), jak i domowych, ozdobnych.
Soda w ogrodzie może też pomóc w przypadku innych problemów i szkodników. Jest np. skutecznym domowym sposobem na mszyce, może także pomóc w zwalczaniu chwastów, czyszczeniu narzędzi ogrodowych oraz popularne choroby grzybowe - nie tylko mączniaka.
Zobacz też: oprysk z sody na mszyce
fot. Soda na mączniaka to szybki domowy sposób na pozbycie się zakażenia/Adobe Stock, irishasel
Jak zrobić roztwór sody na mączniaka?
Przygotowanie roztworu sody oczyszczonej jest niezwykle proste i nie wymaga specjalistycznego sprzętu.
Przygotuj:
- łyżeczkę sody oczyszczonej,
- litr chłodnej wody,
- kilka kropel płynu do naczyń (opcjonalnie).
Wszystkie składniki przelej do butelki z atomizerem i dokładnie wymieszaj, wstrząsając buteleczką. Tak przygotowany roztwór zużyj od razu, odstany może stracić swoje właściwości oraz skuteczność. Dlatego lepiej przygotować mniejszą ilość i wykorzystywać ją na bieżąco. Oczywiście jeśli masz duży ogród, możesz zwielokrotnić dowolnie proporcje, pilnując zasady jednej łyżeczki sody na każdy litr wody. Pamiętaj, że zbyt wysokie stężenie sody może uszkodzić rośliny.
Jak stosować sodę na mączniaka?
Roztwór z sody należy stosować regularnie, aby zapobiec rozwojowi mączniaka i kontrolować jego rozprzestrzenianie się. Pryskaj lub przemywaj nie tylko te liście, które są dotknięte mączniakiem, ale także te, które mogą być zagrożone. Upewnij się, że liście oraz łodygi są równomiernie pokryte, ale nie przemoczone. Nie powinno z nich kapać.
Powtarzaj zabieg mniej więcej co 5-7 dni, szczególnie w okresach wysokiej wilgotności, kiedy mączniak jest najbardziej aktywny. Najlepiej stosować roztwór wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, aby uniknąć bezpośredniego nasłonecznienia, które może prowadzić do poparzeń liści.
Soda oczyszczona może być stosowana w połączeniu z innymi naturalnymi środkami, takimi jak olejek neem czy oprysk z czosnku, aby zwiększyć skuteczność ochrony roślin.
fot. Jak stosować sodę na mączniaka/Adobe Stock, aRTI01
Czytaj także:
Skuteczna pułapka na mączlika
Jak pozbyć się ślimaków bez skorupy?
Sposób na mszyce na pomidorach