Jest kwaśny, żrący i ma nieprzyjemny zapach. Na mączlika zadziała jednak jak płachta na byka - to skuteczna pułapka

ocet na mączlika jak działa fot. Adobe Stock, Mniej
Ocet na mączlika to znany domowy sposób, który jest skuteczny zarówno w przypadku niewielkiej infekcji, jak i ogrodowej plagi. Mączlik to popularny szkodnik, występujący w Polsce w kilku odmianach. Szybko się rozmnaża i może być bardzo destrukcyjny dla twojego warzywniaka oraz roślin ozdobnych. Zobacz, jak go zwalczyć.
/ 27.06.2024 05:26
ocet na mączlika jak działa fot. Adobe Stock, Mniej

Mączlik to jeden z najpowszechniejszych szkodników roślin doniczkowych i ogrodowych. Ten niewielki biały owad żeruje zarówno na liściach roślin ozdobnych, jak i uprawnych. Wysysa z nich sok, pozostawiając charakterystyczne żółte plamy. Porażona mączlikiem roślina staje się bardzo osłabiona, liście marszczą się, usychają, a następnie odpadają. Walka z tym szkodnikiem nie jest prosta, ale istnieje kilka domowych sposobów na jego pozbycie się.

Spis treści:

  1. Jak działa ocet na mączlika?
  2. Pułapka z octu na mączlika
  3. Inne sposoby na mączlika w ogrodzie

Jak działa ocet na mączlika?

Zapach octu jest nieprzyjemny nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt i większości owadów. Jednakże nie dla mączlika - ten owad uwielbia nieprzyjemną octową woń (podobnie, jak muszka owocówka).

Ponieważ zapach ten wabi mączlika, dlatego najlepszym sposobem na jego zwalczenie nie będą opryski z octu, ale specjalną pułapka, podobna do tej, którą przygotowuje się na owocówki. Co ciekawe, mączlika odstraszają raczej przyjemne zapachy, np. rumianek czy bazylia.

ocet na mączlika jak stosować

fot. Ocet na mączlika to skuteczny sposób na wyłapanie owadów/Adobe Stock, kryscina

Ocet na mączlika: domowa pułapka na mączlika z octu

Przygotowanie pułapki na mączlika jest bardzo proste. Do naczynia lub plastikowego pojemnika (np. po dużej śmietanie) wlej ocet i przykryj całość folią spożywczą. Wieczko musi być ciasno zabezpieczone.

Następnie nakłuj folię w kilku miejscach lub przebij do środka dwie cienkie słomki z ostrym zakończeniem (np. takie jak w soczkach dla dzieci). Słomki nie muszą być zanurzone w płynie, ale powinny być nisko nad jego powierzchnią.

Mączlik, zwabiony zapachem wejście do środka przez otwory w folii, ale nie będzie mógł się już wydostać. Może też utopić się w occie. W ten sposób wyłapiesz sporą ilość osobników w krótkim czasie. Pułapkę octową wymieniaj co 2-3 dni.

Inne sposoby na mączlika w ogrodzie

Mączlik to trudny do zwalczenia szkodnik, dlatego najlepiej jednocześnie działać domowymi i chemicznymi sposobami. Możesz sięgnąć po gotowe opryski oraz regularnie przemywać liście roślin mydłem potasowym. Jeśli chodzi o domowe sposoby, sprawdzi się np. oprysk z wrotyczu oraz naparu tytoniowego. To także skuteczny sposób na opuchlaka - uporczywego szkodnika glebowego.

Jeśli masz czas, chęci i cierpliwość, możesz także spróbować wyłapywać mączlika odkurzaczem. Jest to żmudne, ale skuteczne rozwiązanie. Innym sposobem są popularne żółte tablice lepowe, których kolor przyciąga mączlika oraz wiele innych szkodników, w tym muszki owocówki, ziemiórki czy nawet zwykłe muchy.

ocet na mączlika

fot. Ocet na mączlika: jak stosować/Adobe Stock, Tomasz

Czytaj także:
Nawóz z drożdży do ogrodu
Tanie sposoby na mszyce
Ocet na skrzyp polny

Redakcja poleca

REKLAMA