Przycinanie lawendy – kiedy i jak przycinać lawendę

przycinanie lawendy fot. Adobe Stock
Przycinanie lawendy to najważniejszy dla niej zabieg. Trzeba go przeprowadzać dwa razy w ciągu roku. Umiejętnie cięta i pielęgnowana odwdzięczy się obwitym kwitnieniem przez wiele lat.
/ 30.04.2021 16:11
przycinanie lawendy fot. Adobe Stock

Pochodząca z południowej Europy lawenda nie tylko uroczo wygląda i przywodzi na myśl wakacje w Prowansji czy Toskanii. Jej zapach działa relaksująco, dlatego dobrze jest ją sadzić w miejscach wypoczynku. Na przykład przy tarasie. Ma też inne zalety – to jedna z roślin odstraszających komary, kleszcze i mszyce. Jej sąsiedztwo docenią róże, które często stają się celem ataku tych ostatnich.

Lawenda sprawdza się w nasadzeniach pojedynczych i na obwódkach rabat. Należy dla niej przeznaczyć słoneczne, przewiewne miejsce o przepuszczalnej glebie. Zapewnić podłoże zasadowe, bogate w wapń. Pielęgnacja lawendy nie jest trudna, ale trzeba znać kilka zasad, by nie popełnić błędów. Najważniejsze jest przeprowadzenie cięcia.

Przycinanie lawendy

Po co przycina się lawendę? W ten sposób się ją odmładza, chroni przed zdrewnieniem, ale też nadaje jej formę. Dzięki temu zabiegowi krzewinka bardziej obficie kwitnie, staje się gęsta i zyskuje ładny pokrój. Lawendę tnie się dwukrotnie w ciągu roku. Najlepiej robić to w słoneczny, ciepły dzień.

Wiosenne cięcie lawendy

Przeprowadza się je na przełomie marca i kwietnia (zwróć uwagę, czy na noc nie są zapowiadane przymrozki – jeśli tak, poczekaj kilka dni). Wiosną ścina się przekwitłe kwiatostany wraz z niezdrewniałymi fragmentami pędów. Zwykle oznacza to skrócenie ich o 1/3 – 2/3. Przy okazji warto nadać roślinie regularny półkolisty kształt.

Cięcie lawendy to podstawowy zabieg pielęgnacyjny. Dzięki niemu latem ładnie się prezentuje. Takie cięcie można też wykonać jesienią, ale trzeba to zrobić miesiąc przed nadejściem przymrozków. Inaczej pędy mogą nie odbić.

Letnie cięcie lawendy

Termin letniego zabiegu zależy od twoich potrzeb. Jeśli chcesz wykorzystać kwiatostany – na przykład zrobić z nich olejek lawendowy czy pachnące zawieszki – obetnij je, gdy tylko zakwitną. Jeśli wolisz, by kwiaty zdobiły ogród, cięcie przeprowadź po przekwitnięciu. Obetnij jedynie przekwitłe kwiatostany z łodyżką. Dzięki temu lawenda ponownie wypuści pędy z kwiatami.

Nieprawidłowe cięcie albo przeprowadzone w złym terminie może skutkować tym, że roślina słabnie, może nawet uschnąć. Co 4–5 lat trzeba wykonać zabieg odmładzający, ścinając lawendę bardzo nisko.

Lawenda po zimie – jak o nią zadbać

Oprócz cięcia warto wykonać inne drobne zabiegi pielęgnacyjne. Rozluźnij pazurkami ziemię wokół krzewinek, by stała się bardziej przepuszczalna. Dosyp trochę ziemi kompostowej, wymieszaj. Następnie przeprowadź nawożenie odżywką do lawendy, która wydłuża okres kwitnienia, chroni przed chorobami i zapewnia intensywną barwę kwiatów. Takie zasilenie najlepiej przeprowadzić zawsze po zabiegu cięcia.

Czytaj także:
Lawenda na balkonie - jak ją uprawiać i pielęgnować?
Z czym łączyć trawy ozdobne – najpiękniejsze rabaty z traw i kwiatów
Najmocniej pachnące kwiaty - 12 najpiękniejszych gatunków