To niesamowite zjawisko astronomiczne będzie widoczne gołym okiem. Tego dnia koniecznie spójrz w niebo

spadająca gwiazda fot. Adobe Stock, Sylwester Popenda
Czerwcowe Bootydy to wyjątkowy deszcz meteorów, który będzie widoczny gołym okiem jeszcze przez kilka dni. Spadające gwiazdy potrafią zaskoczyć swoim blaskiem tuż po zmierzchu. Wcale nie potrzebujesz specjalnego sprzętu, aby je zobaczyć. Wystarczy, że wybierzesz się poza miasto w ciepły, letni wieczór.
/ 26.06.2024 16:05
spadająca gwiazda fot. Adobe Stock, Sylwester Popenda

Nawet amatorzy astronomii zdołają dostrzec w tym miesiącu spektakularne zjawisko na niebie. Potocznie nazywa się je „spadającymi gwiazdami”, które spełniają nasze życzenia. Pod koniec czerwca lepiej przygotować ich bardzo dużo, bowiem ujrzymy cały rój jasnych meteorów.

Spis treści:

  1. Rój meteorów na niebie
  2. Kiedy można zobaczyć Czerwcowe Bootydy?

Rój meteorów na niebie

Czerwcowe Bootydy to jedno z ciekawszych zjawisk astronomicznych. Jasne meteory będą spadać stosunkowo wolno, bo z prędkością 18 km/s. Dzięki temu łatwo będzie można zaobserwować je na niebie. Deszcz meteorów tuż po zmierzchu potrafi zaskoczyć swoim blaskiem.

Jak podaje portal Wirualna Polska, Czerwcowe Bootydy są częścią komety o średnicy ponad 5 km, która potrzebuje 6,32 roku na pełny obieg wokół Słońca. Po raz pierwszy zauważono je w czerwcu 1819 roku, a ponownie przypadkowo odkrył je niemiecki astronom August Winnecke 40 lat później.

Kiedy można zobaczyć Czerwcowe Bootydy?

Spadające gwiazdy będą widoczne aż do 2 lipca, jednak ich kulminacja przypada na 28 czerwca. Z powodu wydłużonych dni obserwacja może być utrudniona, ponieważ w jasne noce nie zapada całkowita ciemność. Warto jednak spojrzeć w górę, ponieważ dynamika roju jest bardzo zmienna.

Jako, że w czerwcu zapowiadają się bardzo ciepłe noce, to doskonały pomysł na romantyczny wieczór. Nie będą w tym celu potrzebne żadne narzędzia, ale lepiej wyruszyć na obserwację z dala od świateł miasta, które mogą zaburzać obraz. Najlepiej wybrać miejsce z widocznym horyzontem.

Czytaj także:
Czy wiesz gdzie znajduje się największy, znaleziony na Ziemi meteoryt?
Ta malina ma nietypowy kolor. Mało kto zna jej właściwości
Czerwiec to idealny moment na wsadzenie tych ziarenek. Patrz jak rozwija się twój magiczny ogród

Redakcja poleca

REKLAMA