POLECAMY

Zobacz, jak pięknie kwitną

Jeśli jesteś miłośniczką kwiatów doniczkowych ten tekst jest dla ciebie. Przedstawiamy w nim kwitnące kwiaty doniczkowe.
Zobacz, jak pięknie kwitną fot. Fotolia

Kwitnące kwiaty doniczkowe są wyjątkową ozdobą mieszkania. Niektóre kwitną tylko kilka tygodni inne kilka miesięcy. Warto je hodować dla urody niezwykłych kwiatów a często i pięknego zapachu.
Oto rośliny doniczkowe kwitnące, które są prawdziwymi rekordzistkami:

Falenopsis (Phalenopsis)

Potrafi kwitnąć nawet przez 4 miesiące. Latem lubi miejsce półcieniste, zimą jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Przez cały rok temperatura nie powinna być niższa niż 20 stopni C w dzień i 18 stopni C w nocy. Podlewamy umiarkowanie, gdy ziemia przeschnie. Lepiej roślinę odrobinę przesuszyć niż zalać.
Warto wiedzieć
Roślina może wytworzyć kwiaty na tym samym pędzie, gdy skróci się go powyżej trzeciego lub czwartego węzła zanim kwiaty całkowicie zwiędną.
 

Iksora (Ixora coccinea)

Od maja do września tworzy na końcach pędów wielkie kuliste kwiatostany. Lubi miejsce jasne lub półcieniste, ciepłe i wilgotne. Podobnie, jak gardenia nie znosi twardej i zimnej wody. W lecie podlewamy ją 3 razy w tygodniu, zimą co 8 dni. 
Warto wiedzieć
Jest kapryśna i w domu nie łatwo ją hodować. Opadanie kwiatów i liści może być spowodowane nagłą zmianą temperatury lub miejsca uprawy.
 

Afelandra (Aphelandra)

Kwitnie od czerwca do października. Latem lubi miejsce jasne, ciepłe (ok. 20 stopni C) i dużą wilgotność powietrza. Doniczkę trzeba ustawić na warstwie wilgotnego żwiru, a roślinę zraszać rano i wieczorem Podlewamy ją letnią miękką wodą, by ziemia była stale wilgotna.
Warto wiedzieć
Zakwitnie w następnym roku tylko wtedy, gdy w zimie pozostawimy ją na 8 tygodni w chłodnym (ok. 10 stopni C) i dobrze oświetlonym miejscu
 

Kwiaty doniczkowe kwitnące zimą
 

Za oknem monotonna biel, ale ty na swoim parapecie możesz mieć kwiat doniczkowy kwitnący. Zimą kwitną najpiękniej:

Grudnik

Zakwita w grudniu, stad jego nazwa. Należy do najpiękniejszych i niewiele wymagających kwitnących roślin pokojowych. Lubi jasne lub półcieniste miejsce i przepuszczalną, próchniczą ziemię. Gdy kwitnie nie wolno jej przestawiać ani przekręcać, bo wtedy gubi pąki. W lecie można ją trzymać na balkonie lub w ogrodzie. Wtedy trzeba pamiętać o regularnym ale umiarkowanym podlewaniu i nawożeniu raz na dwa tygodnie.

Cyklamen

Zwany też fiołkiem alpejskim. Lubi chłód i najlepiej czuje się w najchłodniejszym pokoju lub na zimnym parapecie. Gdy przekwitnie powinno się go przesadzić do świeżej ziemi i nieco głębszej doniczki, tak, by górna powierzchnia bulwy wystawała trochę ponad brzeg doniczki. Pod koniec maja najlepiej wynieść roślinę na balkon lub do ogrodu i ustawić w półcienistym miejscu. W tym czasie traci ona stare liście i wymienia na nowe. Żółknących liści nie należy wycinać, a jedynie wyrywać z bulwy, by końce ogonków liściowych nie gniły. Gdy pojawią się nowe liście trzeba zwiększyć podlewanie rośliny i co dwa tygodnie zasilać nawozem. Pąki kwiatowe powinny się pojawić pod koniec sierpnia.

Wilczomlecz lśniący

To doskonały kwiat doniczkowy kwitnący do suchych mieszkań, nie lubi bowiem wilgotnej atmosfery. Zimą nie potrzebuje chłodniejszego miejsca, świetnie znosi temperaturę pokojową. Kwitnie od zimy do połowy lata, a nawet dłużej. Podlewanie powinno być umiarkowane, zimą należy dostarczać roślinie tylko tyle wody, by uchronić bryłę korzeniową od przeschnięcia.

Kwiaty doniczkowe kwitnące wieloletnie

Niektóre kwiaty kwitną sezonowo. Przynosimy je do domu tylko na czas, gdy wypuszczają kwiaty. Należą do nich: hiacynt, prymula, szafirki. Gdy przekwitną, na ogół je wyrzucamy. Cebulowe zasuszamy i jesienią ponownie sadzimy w ogródku lub na balkonie. Są jednak kwiaty doniczkowe domowe kwitnące, których urodą możemy cieszyć się przez kilka lat. Należą do nich: róża chińska, lipka pokojowa, wilczomlecz lśniący, cytrusy, kliwia, grudnik. Właściwie pielęgnowane będą też

kwitły co rok.

Kwiaty doniczkowe kwitnące na pomarańczowo

Szczególnie atrakcyjnie wyglądają kwiaty, które mają mocne kolory: czerwony, pomarańczowy, niebieski. Najbardziej lubiane są te o pomarańczowych płatkach. Trzeba przyznać, że gdy zakwitną stanowią mocny akcent kolorystyczny, przyciągają wzrok i są niezwykle dekoracyjne. Jeśli więc marzysz o kwiatach doniczkowych kwitnących na pomarańczowo szukaj: kliwii, guzmanii, kalanchoe, jatrofy, motylka skrzydlatego, nagarbii, krossandry, strzałkowca grzechotkowego.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/2 miesiące temu
Bardzo polecam wszystkie kwiaty z roslinydoogrodu. Mają sklep na allegro, więc można wszystko zobaczyć i wybrać ulubione rośliny do ogrodu.