Kiedy przycinać śliwy i jak najlepiej to zrobić? Jesienne i wiosenne przycinanie śliw bez tajemnic

jak przycinać śliwki fot. Adobe Stock, M.Dörr & M.Frommherz
Śliwy, które owocują latem, należy przycinać w pierwszej połowie września. Natomiast odmiany, które wydają owoce we wrześniu i październiku, trzeba przyciąć dopiero w marcu. Uwaga - ślady po cięciu smaruj zawsze maścią ogrodniczą. Śliwy są podatne na choroby i uszkodzenia, wymagają więc zabezpieczenia.
Weronika Kwaśniak / 06.09.2022 05:25
jak przycinać śliwki fot. Adobe Stock, M.Dörr & M.Frommherz

Przycinanie roślin ogrodowych może sprawiać kłopot nawet zaawansowanym ogrodnikom. Wszystko dlatego, że istnieje szereg szczegółowych wytycznych, dotyczących podcinania każdego gatunku. Możesz zerknąć na naszą listę tego, co przycinać na jesieni, a także przeczytać więcej na temat przycinania malin. Jeśli w swoim przydomowym sadzie lub na działce masz też śliwy, poniżej znajdziesz garść przydatnych wskazówek na temat tego, jak i kiedy je przycinać.

Spis treści:

  1. Kiedy przycinać śliwy?
  2. Jak przycinać młode śliwy?
  3. Jak przycinać stare śliwy?

Kiedy przycinać śliwy?

  • Odmiany, które wcześnie owocują, czyli w lipcu i sierpniu, należy przycinać wczesną jesienią - koniecznie w pierwszej połowie września, aby miejsca po cięciu zdążyły się zagoić przed przymrozkami. Dotyczy to np. odmian: węgierka wczesna, węgierka Wagenheima, Katinka, Renkloda Ulena, Opal, Herman, Kalipso.
  • Odmiany, które owocują we wrześniu i październiku, należy przycinać na przedwiośniu, czyli w marcu. Dotyczy to odmian: węgierka zwykła, Elena, Amers, Valor, Anna Spath.
  • Dodatkowe cięcie śliw można wykonywać latem, w celu ograniczenia wzrostu pionowo wyrastających pędów na przygiętych gałęziach. Takie pędy można ucinać sekatorem na długości 12-16 cm.
  • Pierwsze cięcie po posadzeniu młodej śliwy, należy koniecznie wykonać w marcu. Jeśli drzewko sadzone jest na wiosnę, przytnij je od razu po zasadzeniu. Jeśli sadzisz śliwę jesienią, cięcie wykonaj po przezimowaniu.

przycinanie śliwek
fot. Przycinanie śliwy/Adobe Stock, Cherries

Jak przycinać młode śliwy?

  • Uwaga - ślady po każdym cięciu smaruj zawsze maścią ogrodniczą. Śliwy są bardzo podatne na choroby, należy je więc w ten sposób zabezpieczyć.
  • Jeśli śliwa jest rozgałęziona, tzw. przewodnik należy obciąć ok. 30 cm powyżej najwyżej położonej gałęzi bocznej. Pędy boczne poskracaj o mniej więcej połowę. W przypadku zaś drzewek nierozgałęzionych, warto skrócić je do wysokości 80-90 cm, aby ułatwić sobie później zbiór owoców.
  • Cięcie młodych śliwek zależy w dużym stopniu od tego, jaki kształt ich korony chcesz finalnie otrzymać. To ważne szczególnie wtedy, gdy w pobliżu drzewa jest mało miejsca - prowadź je na kształt stożka, z coraz krótszymi gałązkami ku górze.
  • W pierwszych latach uprawy śliwy, rekomendujemy aby skracać głównie tzw. przewodnik, a boczne pędy jedynie przyginać np. za pomocą klamerek.

Jak ciąć stare śliwy?

  • Co roku wykonaj cięcie prześwietlające, czyli odetnij np. gałęzie wyrastające pionowo lub krzyżujące się ze sobą, a także uszkodzone i chore.
  • Jeśli stara śliwa nadmierne się rozrosła, rozpocznij od obniżenia wysokości korony i obcięcia 2-3 najgrubszych gałęzi. Potem odetnij pionowo rosnące pędy, aby poprawić doświetlenie korony i zarazem jej owocowanie.

Czytaj także:
Jesienne kwiaty na balkon
Jesienne kwiaty doniczkowe

Redakcja poleca

REKLAMA