Ukwiecamy zachodni balkon

To bardzo słoneczne miejsce. Śmiało możesz ozdobić swój podniebny pokoik lawendą, pelargoniami, werbeną, ale też sukulentami lub lubiącymi słonce iglakami. A co powiesz na gazanie? Poznaj najpiękniejsze rośliny lubiące takie miejsca.
Barbara Lasota / 30.06.2017 03:37
kwiaty na balkon zachodni fot. Fotolia

Kwiaty na balkonie zachodnim trochę czują się jak na patelni, ponieważ jest to balkon słoneczny bardziej nawet niż południowy. Jeśli są to rośliny, które lubią i potrzebują dużo światła, to jest im tu dobrze, ale niektórym może być za gorąco. Na pewno źle będą się tu czuły gatunki polecane na balkon północny, np. bluszcze, niecierpki. Na dodatek wilgoć wyparowuje ze skrzynek w takich warunkach tak szybko, że często jedno podlewanie w ciągu dnia to za mało.  Dlatego, aby rośliny na zachodnim balkonie dobrze rosły, to podczas upałów trzeba je podlewać nawet dwa razy dziennie. A najlepiej, warto założyć choćby prosty system automatycznego nawadniania skrzynek i donic. No chyba, że są to sukulenty, które nie cierpią z powodu braku wody. Właśnie sukulentom jest tu chyba najlepiej. Wspaniale czują się też rośliny śródziemnomorskie, jak lawenda, oleander, bugenwilla.

Niezawodne sukulenty

Jeśli zastanawiasz się jakie rośliny na balkon zachodni można wybrać poza typowymi gatunkami balkonowymi, postaw na sukulenty. To dzieci słońca i potrafią gromadzić wodę w mięsistych liściach, więc nie uschną wystawione na żar słońca. Taką rośliną jest np. portulaka wielkokwiatowa. To roślina jednoroczna, niska, więc jest też dobrą propozycją na balkon wietrzny. Ma mięsiste grube pędy z zapasem wody na czarną godzinę. Kwitnie od czerwca do jesieni. Sprawdzi się tu także rozchodnik okazały, rojnik oraz często hodowany w domu grubosz czy kalanchoe, które na lato można wynieść na balkon.

Piękności śródziemnomorskie

Gatunki pochodzące z tamtego gorącego rejonu świata, gdzie niemal zawsze świeci słońce, także są idealnymi roślinami na zachodni balkon. Szczególnie polecam oleander, lawendę i bugenwillę.

  • Oleander jest rośliną wieloletnią, okazałą, wysokości ok. 1 m. Powinien rosnąć w dużej donicy lub skrzyni ze sporą ilością ziemi. Lubi obfite podlewanie, na zimę, należy go przenieść do mieszkania lub zimowego ogrodu. Niektóre odmiany pięknie pachną, zwłaszcza po południu. Kwitnie zwykle na różowo lub biało.
  • Lawenda jest niewielką byliną, tworzącą kępy wysokości ok. 60 cm. Wspaniale pachnie, odstrasza komary i mole. W dużej skrzyni, zabezpieczona przed mrozem, może przezimować na balkonie. Ale uwaga! Tylko lawenda wąskolistna! Inne odmiany są wrażliwe na mróz i w naszym klimacie trzeba je traktować jak rośliny jednoroczne.  
  • Bugenwilla. To niezwyklej urody pnącze. Jej ozdobą są dziesiątki delikatnych przykwiatków najczęściej w odcieniach różu. Wygląda niczym kolorowy kobierzec. Na południu Europy, sadzi się ją przy murach i płotach. Pnie się często wysoko, na kilka metrów. Niestety, u nas nie zimuje w gruncie. Ale forma doniczkowa, jako roślina na balkon zachodni, balkon południowy lub południowo – zachodni świetnie się sprawdza i wygląda bardzo egzotycznie.  

Rośliny sezonowe

Sprawdzone kwiaty na balkon od strony zachodniej, ale także południowo–zachodniej i południowej to również afrykańskie piękności. Należą do nich np. gazanie, dimorfoteki i pochodząca z południa Afryki delosperma, inaczej przypołudnik. Jest niska (do 20 cm wysokości), odporna na suszę i kochająca słońce. Ma igiełkowe kwiaty, trochę przypominające stokrotki lub niektóre odmiany astrów. Ponadto, balkon zachodni można ozdobić pelargoniami, werbenami i innymi gatunkami polecanymi na balkon południowy.

Kwiaty na balkon zachodni wietrzny

Tu sprawdzi się posadzona w odpowiednio dużej skrzyni kosodrzewina lub jałowiec w wersji mini. Wiatr nie zrobi nic złego również niskim sukulentom, np. rojnikom, lawendzie, która ma wprawdzie cienkie gałązki, ale odporne na podmuchy wiatru, niskiej delospermie i portulace. Sztywne gałązki pelargonii rabatowej także wytrzymają wichurę. Kwitnące gatunki warto uzupełnić bardzo odporną na wiatr, suszę i spiekotę kocanką włochatą lub plektrantusem. 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)