Jak pozbyć się szerszeni fot. iStock by Getty Images

Jak pozbyć się szerszeni? Instrukcja, jak rozpoznać te owady i usunąć ich gniazdo

Jeśli zaobserwujesz charakterystyczne gniazdo np. na terenie swojej posesji, musisz wiedzieć jak pozbyć się szerszeni. Owady mają od 1,7 cm do aż 3,5 cm długości. Tułów jest czarny w rude plamy (szerszeń królowa). Szerszenie budują gniazda wiosną (samice), a usuwanie ich na własną rękę, nawet przy użyciu specjalnego środka, jest obarczone ryzykiem.
Edyta Liebert / 04.06.2020 18:11
Jak pozbyć się szerszeni fot. iStock by Getty Images

Szerszeń europejski to owad z rodziny osowatych. Jeśli zauważysz, że gniazdo szerszeni pojawiło się np. w twoim ogrodzie podpowiadamy, jak pozbyć się szerszeni - rekomendujemy skorzystanie z usług specjalistów.

Spis treści:

  1. Jak wygląda szerszeń
  2. Jak wygląda gniazdo szerszeni
  3. Jak pozbyć się szerszeni 
  4. Jak wygląda ukąszenie szerszenia

Jak wygląda szerszeń

Szerszeń europejski, który występuje także w Polsce, ma rudoczarną głowę, a jego tułów jest czarny w rudawe/żółtawe plamy, układające się w nieregularne pasy. Barwa szerszeni zależy od regionu zamieszkiwania, ich wieku i płci. Jakiego rozmiaru jest szerszeń? Królowa osiąga nawet ok. 25-35 mm, samiec 21-23 mm, a mniejsze robotnice 17-24 mm.To nie są jednak największe okazy: prawdziwe giganty zamieszkują Azję - szerszenie azjatyckie mają długość nawet 55 mm, a rozpiętość skrzydeł do 7,5 cm! Samce różnią się od samic brakiem żądła i dłuższymi czułkami.
Jak wygląda szerszeń królowafot. iStock by Getty Images
 

Jak wygląda gniazdo szerszeni

Jak usunąć gniazdo szerszeni? Jest ono okazałe, często wręcz zadziwiające. Warto wiedzieć, że gniazdo szerszeni powstaje z mieszanki spróchniałego drewna (kory) oraz śliny samicy (królowej), co w efekcie daje konstrukcję, przypominającą rzeźbę z makulatury.

Gniazdo szerszenifot. iStock by Getty Images

Wewnątrz samica, która z początkiem wiosny lepi lęgowisko, buduje otwory, które razem mogą osiągnąć nawet 50 cm długości. Po uformowaniu pierwszych, składa w nich jaja, a z nich lęgną się larwy, które szybko dojrzewają i przepoczwarzają się w robotnice. Matka szerszeni tworzy własną armię, która dba o dobrostan wewnątrz gniazda i karmienie larw. Te ostatnie to tzw. ostatnie pokolenie - to płodne samice i samce. 

Jak pozbyć się szerszeni (usuwanie gniazda)

Usuwanie gniazda szerszeni samodzielnie to nie jest najlepszy pomysł - tym bardziej, jeśli masz z tymi owadami do czynienia po raz pierwszy. Warto zlecić usunięcie gniazda specjalistom, lub zgłosić taką potrzebę straży pożarnej. 

Jeśli jednak chcesz na własną rękę pozbyć się szerszeni, to zdecyduj się na to wieczorem, kiedy te owady są uśpione. Likwidacja gniazda przebiega następująco:

  • Załóż kilka warstw ochronnej odzieży oraz zakryj twarz, mogą przydać się kombinezon pszczelarski, maska. 
  • Z miejsca usuń przedmioty takie jak krzesła, rośliny i inne ruchome elementy, które mogą dekoncentrować lub przeszkadzać ci w tym zadaniu logistycznie.
  • Rozpyl zgodnie z instrukcją profesjonalny środek na szerszenie, tudzież gaśnicę na szerszenie.Jest to preparat w formie trującego oprysku, który trzeba rozpylić z odległości ok. 5 m.
  • Pryskaj preparatem ok. 15-20 sekund.
  • Po upływie doby możesz zacząć usuwać lęgowisko w bezpiecznym stroju i rękawicach, z użyciem wilgotnej tkaniny. Upewnij się przedtem, że owady są martwe. 

Jeśli gniazdo szerszeni znajduje się wysoko, nie ominie cię korzystanie z profesjonalnego podnośnika.

Jak wygląda ukąszenie szerszenia

Wbrew pozorom ten imponujących objawów osobnik, nie jest groźniejszy od osy czy pszczoły - jad szerzenia zawiera minimalnie większą dawkę toksyn, choć ukąszenie może wydawać się bardziej bolesne z powodu większego, grubszego żądła tych owadów. Ukąszenie szerszenia jest piekące, może towarzyszyć mu lekkie odrętwienie i opuchlizna. U osób uczulonych na jad owadów może dojść do wstrząsu anafilaktycznego.

Ukąszenie przez szerszeniafot. iStock by Getty Images

Choć szerszeń nie jest wymarzonym sąsiadem człowieka, warto wiedzieć, że nie jest to owad skory do ataku i trudno go sprowokować. Z pewnością atak szerszenia może być efektem nieudolnego usuwania gniazda szerszeni - wówczas można raczej mówić o jego obronie. Trzeba mieć na względzie, że tylko 1/10 roju atakuje i żądli, a lęgowisko liczy sobie kilkaset osobników. 

Czytaj także: Pierwsza pomoc przy ukąszeniu kleszcza
Ugryzienie meszki - jak wyglądaSposoby na komary

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)