Jak sadzić tuje fot. Adobe Stock, Mariusz Blach

Jak i kiedy sadzić tuje, by pięknie i szybko rosły - zasady i poradnik

Tuje sadzi się w rzędzie, w odległości ok. 50 cm od ogrodzenia i 50 cm między sadzonkami, jeśli chcesz uformować z nich żywopłot. Tuje najlepiej posadzić w okresie od kwietnia do października - lepiej ukorzeniona roślina przetrwa przymrozki.
Edyta Liebert / 20.08.2021 11:53
Jak sadzić tuje fot. Adobe Stock, Mariusz Blach

Zasad, jak dobrze posadzić tuje jest kilka, a nawet kilkanaście, choć powszechnie zakłada się, że np. trudno o pomyłkę w sadzeniu tui szmaragd. Nie lubią piaszczystych, a także gliniastych gleb. 

Spis treści:

 1. Gdzie sadzić tuje w ogrodzie
 2. Kiedy sadzić tuje?
 3. Jak sadzić tuje?
 4. Co ile się sadzi tuje
 5. Jak przesadzać tuje

Gdzie sadzić tuje w ogrodzie

Nim przystąpisz do kupna sadzonki (najlepiej w szkółkach ogrodniczych, nie w marketach) sprawdź, czy miejsce, w którym chcesz je posadzić sprawdzi się w przypadku tui (szmaragd, bo ta odmiana to najczęstszy wybór).

 1. Tuje należ sadzić na glebach próchnicznych, raczej żyznych. Unikaj piaszczystych, jałowych terenów oraz zalewowych, które zbijają ziemię i uniemożliwią iglakowi rozwój.
 2. Tuja lubi miejsca półsłoneczne, słoneczne, ale przede wszystkim - osłonięte od wiatru. Jeśli nie możesz zapewnić tui spokoju, nie martw się - posadzone w rzędzie świetnie poradzą sobie wzajemnie w wietrzne dni.
 3. Tuje może sadzić solo w ogrodzie, w otoczeniu innych iglaków czy krzewów zimozielonych. Formowana w kształty stożka czy sześcianu może wyglądać atrakcyjniej niż liściasty bukszpan. Najczęściej jednak jest odpowiedzią na pytanie o to, jakie rośliny nadają się na żywopłot całoroczny.
 4. Jeśli chcesz zasadzić tuję na trawniku, usuń 50-centymetrowy okrąg trawy wokół krzewu. Nie sadź tui bezpośrednio na trawniku, bo będą konkurować o zasoby wodne. 

Kiedy sadzić tuje?

Jeśli kupisz sadzonki z bryłą korzeniową w doniczce, posadź okazy wiosną lub jesienią, od połowy kwietnia do połowy maja lub od września do października - najważniejsze, by roślina miała szansę się dobrze ukorzenić przed przymrozkami. 

Jak sadzić tuje?

 1. Jak sadzić tuje szmaragd w ogrodzie? Zanurz małe krzewy w wiadrze z wodą i trzymaj ok. 10-15 minut.
 2. Wykop w ziemi głęboki dołek, wypełnij go żyzną ziemią z domieszką odkwaszonego torfu lub specjalnego podłoża do iglaków. Możesz też wykorzystać kompost.
 3. Podlej tuje po posadzeniu. W upały podlewaj krzewy regularnie - tylko rano i wieczorem.
 4. Na zakończenie sadzenia tui posyp podłoże korą sosnową, która wygląda atrakcyjnie, minimalizuje ryzyko wyrastania chwastów i zapobiega odparowaniu wody. 

Możesz wykorzystać też sposób sadzenia tuj „na mokro”, czyli w błoto. Po ustawieniu krzewu w wykopanym dole i częściowym zasypaniu korzeni do środka wlej się wodę. Po wchłonięciu dosyp się suchą ziemię, ponownie podlej i ubij.

Sadzenie tuifot. Sadzenie tui/Adobe Stock, LegasC

Co ile się sadzi tuje

Zazwyczaj tuje potrzebują 50 cm przestrzeni pomiędzy sobą oraz od innych obiektów, np. ogrodzenia (tuje szmaragd). Ważne, by móc je swobodnie przycinać bez wtargnięcia na cudzą posesję czy chodnik.. Niemniej jednak odpowiedź na pytanie, jak gęsto sadzić tuje, zależy od wybranej odmiany tui. 

W przypadku tui brabant, która mocniej się rozrasta, należy postawić na większą przepustowość i   wykopać nieco dalej od siebie, tj. w odległości ok. 70-80 cm, ale te różnice w przypadku innych gatunków mogą wynosić nawet 1-3 m. 

Jak przesadzać tuje

Żywotniki nie lubią zmiany położenia i sadzi się je z myślą o wielu latach rośnięcia. Jeśli jednak konieczne jest przesadzenie tuj, przygotuj nowe miejsce, tj. zerwij darń, usuń chwasty, wykop dół i użyźnij podłoże.

W kolejnym kroku wykop roślinę z bryłą ziemi. Zalej wodą, ubij, obsyp korą sosnową. Przesadzanie tui najlepiej wykonywać wczesną wiosną (przed okresem wzrostu) lub jesienią.

Pielęgnacja tuifot. Pielęgnacja tui/Adobe Stock, photoguns

Czytaj także: Jak założyć żywopłotJukka ogrodowa - uprawa i pielęgnacjaByliny zimujące w gruncie

Tagi: tuja, ogród