Cyklameny możesz trzymać i w domu, i w ogrodzie, w zależności od odmiany. Jak podlewać cyklameny i co robić, gdy fiołek alpejski ma żółte liście?
Spis treści:
- Cyklamen ogrodowy - uprawa i pielęgnacja
- Jak dbać o cyklameny w mieszkaniu?
- Kwiaty cyklamenu
- Fiołek alpejski (cyklamen perski) - co warto wiedzieć
Cyklamen ogrodowy - uprawa i pielęgnacja
Cyklamen nie jest mrozoodporny, dlatego w ogrodzie sprawdzą się jedynie 3 odmiany tej rośliny:
- cyklamen purpurowy,
- cyklamen bluszczolistny,
- cyklamen dyskowaty.
Cyklameny w ogrodzie wyglądają bardzo atrakcyjnie posadzone blisko innych barwnych bylin oraz w większym skupisku. Ich piękne zielone liście oraz barwne kwiaty wynagradzają fakt, ze cyklameny mają swoje wymagania w kwestii stanowiska i podłoża
Cyklamen w ogrodzie - stanowisko i podłoże
Jeśli chcesz posadzić cyklamen w ogrodzie, pamiętaj że:
- cyklamen lubi półcieniste stanowisko,
- cyklameny w ogrodzie muszą być przykryte włókniną na czas przymrozków,
- rośliny te nie znoszą wiatru i należy sadzić je w otoczeniu wyższych krzewów ozdobnych do ogrodu,
- cyklameny nie przepadają za wilgotnym podłożem, gleba powinna być lekka, żyzna i przepuszczalna.
Jak sadzić cyklameny ogrodowe
Cyklameny kwitnące jesienią, posadź wiosną, natomiast te kwitnące wiosną, możesz posadzić najpóźniej we wrześniu. Bulwy cyklamenów sadzi się na głębokość około 2-3 cm wysokości jego bulwy, wyjątek stanowi cyklamen dyskowaty, tu głębokość 2,5-3,5 cm.
Cyklameny w mieszkaniu - jak o nie dbać
Oto najważniejsze punkty, dotyczące właściwej pielęgnacji tych roślin:
- lokuj je w niezbyt chłodnych, lekko przewiewnych miejscach – nie lubią towarzystwa grzejników, dlatego warto je na noc wynieść np. do piwnicy lub nieogrzewanego pomieszczenia,
- kwiaty, które przekwitły i uschnięte liście wyrywaj – pozostawienie ich końcówek utrudni dalszy wzrost rośliny, a także przyspieszy jej gnicie,
- cyklameny nawoź raz na 2 tygodnie specjalnymi nawozami,
- bulwę w donicy przenoś w chłodne miejsce aż do letnich miesięcy – w okolicy maja przesadź ją do nowej donicy i świeżej ziemi (gleba kwaśna lub próchnicza); część bulwy pozostaw nad poziomem ziemi; donicę ulokuj w kwietniku na dworze
- w miesiącach jesiennych – wrzesień, październik – przenieś fiołka alpejskiego do domu i czekaj na pierwsze kwitnienie.
Cyklamen - podlewanie
Jak dbać o cyklameny? Najważniejsze, by ziemia w doniczce była stale wilgotna. Cyklamen lubi wilgotne powietrze, nie znosi suszy i silnego słońca.
- Nalewaj wodę do podstawki i odczekaj 30 minut, po tym czasie pozostałą wodę wylej,
- do podlewania cyklamenów wykorzystuj miękką wodę, odstaną lub przegotowaną,
- nie zalewaj obficie ziemi w doniczce, a zwilżaj ją mniejszymi porcjami wody,
- usuwaj wodę z podstawki, która ściekła z doniczki podczas podlewania,
- podczas podlewania uważaj, by nie zalać liści i kwiatów cyklamenów, ponieważ zgniją,
- kwiat w fazie kwitnienia podlewaj często, dbając by gleba była stale nawilżona,
- podlewanie stopniowo ograniczaj, kiedy żółkną liście i przestaje kwitnąć – po tym zaprzestań podlewania.
Kwiaty cyklamenu
Cyklameny to feeria barw! Cyklameny można kupić w doniczkach w wielu kolorach i rozmiarach (mogą być miniaturowe lub większe). Cyklameny doniczkowe mogą mieć kwiaty pojedyncze lub pełne, a różnią się niuansami, np. kształtem płatków, ich brzegiem czy zakończeniem.
Kwiaty cyklamenu mogą mieć wszystkie odcienie różu, czerwieni czy fioletu, niekiedy trafiają się białe okazy. Stanowią ozdobę parapetu czy biurka, a niektóre z kwiatów wyróżniają się również przyjemnym zapachem. Są też dość delikatne i nieodporne na mechaniczne urazy, warto też zapoznać się z kompendium wiedzy o szkodnikach roślin doniczkowych, by świadomie uprawiać te kwiaty.
Fiołek alpejski (cyklamen perski) - co warto wiedzieć
Należy do rodziny pierwiosnkowatych (Primulaceae). Jego zielone liście rosną w rozecie i pięknie wyglądają w doniczce. Mają kształt serca, dlatego fiołek alpejski to dość częsty wybór w kategorii kwiatów, które kupuje się na prezent.
Między liśćmi rozwijają się smukłe łodygi, na których wyrastają urokliwe kwiaty. Kwiaty cyklamenu mogą być jednobarwne, być gładkie lub chropowate, a nawet mieć zakończenia przypominające frędzle lub falbany. Jak dbać o cyklamen perski w domu?
- Fiołek alpejki lubi dobrze oświetlone, ale chłodne miejsca,
- nie stawiaj go na parapecie południowym,
- dbaj o częste podlewanie - ziemia w doniczce powinna być wilgotna,
- nawoź cyklamen perski raz na 3 tygodnie, aby zapewnić długie i obfite kwitnienie.
fot. Do podlewania fiołków alpejskich najlepiej stosować miękką, przegotowaną wodę/Adobe Stock, New Africa
Fiołek alpejski (cyklamen perski) - co robić, gdy żółkną liście
Fiołek alpejski nie lubi zalewania liści i moczenia korzeni, które mogą gnić. Jeśli fiołek alpejski ma żółte liście, jest to pierwszy znak przelania rośliny, ale nie tylko to może być przyczyną. Żółknące liście u fiołka alpejskiego pojawiają się najczęściej wtedy, gdy roślinie jest za ciepło lub ma zbyt ciemno. Żółte liście należy usuwać, zanim same zaczną opadać, pociągając nasadę ogonka. Nie należy pozostawiać ich w doniczce, ponieważ szybko gniją.
Fiołek alpejski nie lubi suchego powietrza ani wysokich temperatur - jeśli liście marszczą się i zwisają, należy przestawić roślinę w chłodniejsze miejsce (około 15 st. C.) i zapewnić jej wyższą wilgotność powietrza. Doniczkę można ustawić na wypełnionej keramzytem podstawce i dbać o wilgotność keramzytu.
Jeśli liście fiołka alpejskiego zasychają na końcach i brązowieją, należy przestawić kwiat w miejsce nie tak nasłonecznione. Najpewniej to oznaka poparzenia.
fot. Dobrze pielęgnowany fiołek alpejski to kwiat na kilka lat. To, jak będziesz się nim zajmować, okaże się w porze kwitnienia/Adobe Stock, kuarmungadd
Artykuł powstał na podstawie tekstu Katarzyny Ziai. Pierwotnie został opublikowany 03.12.2010.
Czytaj także:Zasady pielęgnacji storczyków - co robić, by długo i obficie kwitłyWsyp łyżkę cynamonu do kwiatów i zobacz, co się stanie Trik podbija internetKwiaty do sypialni, które poprawią jakość twojego snu