Cyklamen - fiołek alpejski fot. Adobe Stock

Cyklamen czyli fiołek alpejski - podlewanie, stanowisko, pielęgnacja

Fiołek alpejski, znany jako cyklamen perski, wymaga dużej wilgotności powietrza i stosunkowo niskiej temperatury. Cyklameny podlewaj często, najlepiej do podstawki. Żółte liście fiołka alpejskiego to oznaka niewłaściwej pielęgnacji.
/ 11.09.2020 10:24
Cyklamen - fiołek alpejski fot. Adobe Stock

Fiołek alpejski znany jako cyklamen perski, to jedna z bardziej popularnych roślin doniczkowych. Jak podlewać cyklameny i co robić, gdy fiołek alpejski ma żółte liście?

Spis treści:

 1. Jak podlewać cyklameny?
 2. Fiołek alpejski - co robić, gdy żółkną liście?
 3. Cyklamen - zasady pielęgnacji

Jak podlewać cyklameny?

Jak często podlewać cyklameny? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, chodzi o to, by ziemia w doniczce była stale wilgotna. Cyklamen lubi wilgotne powietrze, nie znosi suszy i silnego słońca.

Bezwzględnie należy zatem często podlewać roślinę w czasie kwitnienia. Najprostszym sposobem będzie nalanie wody do podstawki i odczekanie 30 minut. Po tym czasie resztę wody z podstawki trzeba wylać.

Fiołek alpejski nie lubi zalewania liści i moczenia korzeni, które mogą gnić. Jeśli fiołek alpejski ma żółte liście, jest to pierwszy znak przelania rośliny.

Do podlewania fiołków alpejskich najlepiej stosować miękką, przegotowaną wodę.

Fiołek alpejski
fot. Adobe Stock

Fiołek alpejski - co robić, gdy żółkną liście?

Żółknące liście u fiołka alpejskiego pojawiają się najczęściej wtedy, gdy roślinie jest za ciepło lub ma zbyt ciemno. Żółte liście należy usuwać, zanim same zaczną opadać, pociągając nasadę ogonka. Nie należy pozostawiać ich w doniczce, ponieważ szybko gniją.

Fiołek alpejski nie lubi suchego powietrza ani wysokich temperatur - jeśli liście marszczą się i zwisają, należy przestawić roślinę w chłodniejsze miejsce (około 15 st. C.) i zapewnić jej wyższą wilgotność powietrza. Doniczkę można ustawić na wypełnionej keramzytem podstawce i dbać o wilgotność keramzytu.

Jeśli liście fiołka alpejskiego zasychają na końcach i brązowieją, należy przestawić kwiat w miejsce nie tak nasłonecznione. Najpewniej to oznaka poparzenia.

Cyklamen - zasady pielęgnacji

Oto najważniejsze punkty, dotyczące właściwej pielęgnacji fiołków alpejskich:

 • lokuje je w chłodnych, przewiewnych miejscach – nie lubią towarzystwa grzejników, dlatego warto je na noc wynieść np. do piwnicy lub nieogrzewanego pomieszczenia,
 • do podlewania cyklamenów wykorzystuj miękką wodę, odstaną lub przegotowaną,
 • nie zalewaj obficie ziemi w doniczce, a zwilżaj ją mniejszymi porcjami wody,
 • usuwaj wodę z podstawki, która ściekła z doniczki podczas podlewania,
 • podczas podlewania uważaj, by nie zalać liści i kwiatów cyklamenów, ponieważ zgniją,
 • kwiat w fazie kwitnienia podlewaj często, dbając by gleba była stale nawilżona,
 • kwiaty, które przekwitły i uschnięte liście wyrywaj – pozostawienie ich końcówek utrudni dalszy wzrost rośliny, a także przyspieszy jej gnicie,
 • cyklameny nawoź raz na 2 tygodnie specjalnymi nawozami,
 • podlewanie stopniowo ograniczaj, kiedy żółkną jej liście i przestaje kwitnąć – po tym zaprzestań podlewania,
 • bulwę w donicy przenoś w chłodne miejsce aż do letnich miesięcy – w okolicy maja przesadź ją do nowej donicy i świeżej ziemi (gleba kwaśna lub próchnicza); część bulwy pozostaw nad poziomem ziemi; donicę ulokuj w kwietniku na dworze
 • w miesiącach jesiennych – wrzesień, październik – przenieś fiołka alpejskiego do domu i czekaj na pierwsze kwitnienie.

Cyklamen
fot. Adobe Stock

Dobrze pielęgnowany fiołek alpejski to kwiat na kilka lat. To, jak będziesz się nim zajmować, okaże się później – w porze kwitnienia rośliny.

Artykuł powstał na podstawie tekstu Katarzyny Ziai. Pierwotnie został opublikowany 03.12.2010.

Czytaj więcej na temat pielęgnacji kwiatów doniczkowych:Zasady pielęgnacji storczyków - co robić, by długo i obficie kwitłyWsyp łyżkę cynamonu do kwiatów i zobacz, co się stanie Trik podbija internetKwiaty do sypialni, które poprawią jakość twojego snu